piątek, 15 maja 2020

Similo - FOXGAMES - recenzja

Similo - nowości FOXGAMES

Dzisiaj przychodzimy do Was z recenzją najnowszej serii gier od FOXGAMES i jest to Similo - w skład na razie wchodzą 3 osobne gry "Similo Baśnie", Similo Historia" i "Similo Mity" Co bardzo ciekawe, każda z tych gier pozwala na samodzielną rozgrywkę, ale można także łączyć talię kart z różnych części. Jest to świetna gra dedukcyjna, która idealnie sprawdzi się w rodzinnych rozgrywkach. 

Rodzinna gra karciana

Ile razy zdarzało Wam się grać z dzieckiem w przeróżne gry tylko dla jego przyjemności? My czasami tak mamy, ale ta gra bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Choć początkowo myśleliśmy, że gra będzie bardzo prosta, to zapewniam Was już teraz, że tak nie jest. Zaczniemy od pokazania Wam gry. Każda ukryta jest w małym plastikowym pudełku i znajdziemy tam tylko karty i instrukcje do gry - także opisaną na kartach. I tak część związana z historią ma pomarańczowe pudełko, baśnie kolor fioletowy, a mity są schowane w niebieskim pudełku. Tu musimy od razu zaznaczyć, że dla nas bardzo ważnym aspektem przy grach jest ich rozmiar, a to głównie ze względu na podróże z dziećmi. A jak wiecie jadać z pociechami gdziekolwiek, to zawsze brakuje miejsca w samochodzie. A ta seria gier zmieści się tak naprawdę nawet do kieszeni - znakomita opcja w czasie podróży. 

Recenzja similo baśnie


Similo - gra rodzinna FOXGAMES

Dla kogo jest ta gra? Naszym zdaniem tak naprawdę dla wszystkich, choć warto aby dziecko już umiało biegle czytać, to pozwoli mu wynieść z tej gry bardzo dużo. Nie są tu potrzebne żadne specjalne umiejętności, czy specjalna wiedza. Najbardziej liczy się umiejętność zwracania uwagi na szczegóły, dedukowanie, co ma na myśli narrator i wyciąganie z tego odpowiednich wniosków. Nie wiem czy zdarzało się Wam dużo grać z dziećmi - bardzo nie lubią przegrywać - a tu wygrywamy, albo przegrywamy wszyscy, nie ma sytuacji, że ktoś odpada, czy jest na końcu. Dlatego też nie liczy się z kim gramy, mogą to robić nawet trzypokoleniowe rodziny. Similo - zasady gry

Zacznijmy od tego, co znajdziemy w każdym pudełku - będzie tam na nas czekało 30 przepięknych kart, z ilustracjami, które na pewno zrobią na Was ogromne wrażenie. Na każdej z nich zobaczymy jakąś postać, czasami będzie prawdziwa, innym razem fikcyjna. Co nam się jeszcze spodobało, to fakt, że na każdej karcie oprócz ilustracji znajdziemy także informacje, dosłownie dwa, trzy hasła na temat danej osoby, czy postaci. Tu duży plus za możliwość nauki podczas zabawy. Jestem pewni, że nie tylko dzieci dowiedzą się ciekawych rzeczy, ale także rodzice. A teraz jak się w ogóle w to gra 👆 . Jeden z graczy musi zostać "narratorem", ale nie będzie mógł nic mówić, a nawet gestykulować i robić min. Następnie  tasuje wszystkie karty i losowo wybiera jedną z nich - to będzie ta którą reszta musi odgadnąć. Dalej musi on dobrać jeszcze 11 kart i jeszcze raz przetasować i rozłożyć wszystkie 12 kart postaciami do góry i musi jeszcze dobrać 5 kart, które będzie trzymał w ręce. Te karty, które narrator trzyma w ręce, to jedyny sposób aby podpowiedzieć innym graczom, która karta będzie prawidłowa. Cała rozgrywka trwa 5 rund i gracze muszą odgadnąć, która to karta, jeśli wcześniej się pomylą wszyscy przegrywają. W pierwszej rundzie gracze usuwają tylko jedną kartę, w następnej dwie, w kolejnej trzy, w czwartej rundzie cztery karty i w taki sposób jeśli dojdziemy do ostatniej piątej rundy zostają nam już tylko dwie karty do wyboru. Podczas każdej z tych rund narrator może nam podpowiedzieć w dwojaki sposób. Używa do tego kart ze swojej ręki i jeśli jakąś kartę ułoży pionowo, to znak, że ma jakąś cechę wspólną z kartą jakiej szukamy. Natomiast jeśli ułoży ją poziomo to znak, że nie ma cech wspólnych. Jak sami zobaczycie podczas rozgrywki najtrudniejsza jest runda trzecia i czwarta, chyba, że u Was będzie inaczej. Narrator po każdym użyciu karty dobiera następną, tak żeby w ręce miał zawsze 5 kart. Jak widzicie zasady są bardzo proste i ich tłumaczenie nawet dziecku nie zajmie więcej niż 5 minut, natomiast sama gra na pewno Was zaskoczy i okaże się, że wcale nie będzie tak prosto. To Wy musicie przewidzieć, co na myśli miał narrator i tak co wspólnego może mieć Księżniczka Sissi i Virginia Woolf? Odpowiedź jest dość prosta, obie były kobietami. Ale co np. wspólnego może mieć Królowa Elżbieta i William Szekspir - a no bardzo dużo. I jedna i druga postać pochodzi z Anglii, i jedna i druga postać ma kolczyki. Ale uwaga, może narratorowi chodziło o różnicę, bo w końcu ona kobieta, on mężczyzna. Także naprawdę nie będzie łatwo, a czeka Was mnóstwo dobrej zabawy i śmiechu. Czym większe grono graczy tym weselej - przy wybieraniu kart możecie rozmawiać i konsultować swoje przemyślenia. Ciekawe czy Wam taka gra by się spodobała? Można spróbować z jednym zestawem, a później dołączyć następne. Za przekazanie gier do recenzji dziękujemy Wydawnictwu FOXGAMES   

11 komentarzy:

 1. Oj często mamy tak, że gramy dla przyjemności dziecka, gdy po raz 1000 sięga po tą samą grę

  OdpowiedzUsuń
 2. U nas bardzo podobna gra jest właśnie na czasie. Coś podobnego do tych przedstawionych przez ciebie tylko,że nie ma podziału na kategorie, występuje to w ogólne i wszystko w tej grze jest wrzucone.
  Jestem przekonana, że i te gry spodobały by się naszym brzdącą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie to całkiem nowa gra, nie widziałam jej do tej pory. Bardzo lubimy grać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się wersja z baśniami, bo od dziecka lubiłąm świat baśniowych postaci :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa gra, nigdy nie miałam okazji grać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę pokazać młodemu. Mamy całkiem przepełnioną komodę gier tego typu. W tym jest też kilka ulubionych, więc może jakas odmiana by była ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tych gier akurat nie znam ale z Jakiem gramy całkiem sporo.

  OdpowiedzUsuń
 8. te karcianki są zdecydowanie dla mnie, zwłaszcza z taką tematyką, must have!

  OdpowiedzUsuń
 9. Są jeszcze jakieś podobne gry do tych i Tajniaków? Szukam właśnie jakieś alternatywy dla Tajniaków, najlepiej z możliwością grania też w dwie osoby.

  OdpowiedzUsuń
 10. No i pytanie jak jest z regrywalnością tej gry?

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzieci nie mam, ale z dziećmi znajomych chętnie był zagrała.

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie