piątek, 8 maja 2020

Kombinator sześciokąty i Ostatnia litera - Wydawnictwo Alexander

Kombinator sześciokąty - Wydawnictwo Alexander

Ostatnia litera - Wydawnictwo Alexander 

Dalej siedzimy w domu, choć można już wyjść na spacery. Nuda oczywiście nam nie straszna i staramy się robić tak, aby z nauki zrobić zabawę. Z pomocą w tym temacie przychodzi nam Wydawnictwo Alexander, które przygotowało liczne gry edukacyjne. My dzisiaj specjalnie dla Was przedstawimy dwie propozycje - jedna gra logiczna rozwijająca wiedzę z zakresu szeroko rozumianej matematyki "Kombinator sześciokąty", a druga rozwijająca słownictwo, czyli związana z językiem polskim "Ostatnia litera".   


Kombinator sześciokąty

Zaczynamy od gry, która pomoże nam w opanowaniu przez dzieci takich umiejętności jak strategiczne myślenie, abstrakcyjne myślenie, czy przewidywanie. 

Kombinator sześciokąty recenzja gry

To umiejętności, które niektórzy z nas mają, a niektórzy muszą dużo pracować aby je posiąść. Dlatego warto jak najszybciej zachęcić dzieci do takich działań przez zabawę, a później nie będą miały problemów z przedmiotami przyrodniczymi. W pudełku z tą grą otrzymujemy:
  • Składana plansza z puzzli
  • Żetony punktów
  • Zestaw figur
  • Klepsydra
  • Instrukcja
Cel gry wydaje się bardzo prosty, bo jest nim pozbycie się swoich figur i uzyskanie jak największej ilości punktów, ale droga do celu wcale nie jest taka prosta. Zaczynamy do przygotowania się do gry, najpierw rozkładamy plansze z puzzli i układamy w taki sposób aby każdy gracz miał do niej swobodny dostęp. Następnie rozdajemy figury i tu w zależności od ilości graczy ich liczba będzie różna - wszystkiego dowiecie się z instrukcji. Jeśli rozgrywka będzie na czas korzystamy z dołączonej klepsydry, lub klepsydry online, ze strony Alexander. 



Punkty zdobywamy, jeśli przy naszym ruchu, nasza figura styka się tym samym kolorem z inną jeśli stykają się dwa kolory, to dwa punkty. Wydaje się proste, ale wcale takie nie jest, wszystko dzieje się pod presją czasu, a nasz plan może popsuć nam przeciwnik, który przed nami wykona jakiś niespodziewany dla nas ruch. I tu właśnie musimy się wykazać zmyysłem wyprzedzania ruchu przeciwnika i przewidywaniu co może on zrobić i do tego dopasować naszą strategię. Zupełnie inaczej trzeba planować grę przy rozgrywce dwuosobowej, a inaczej kiedy gramy w trzy, czy cztery osoby. Także czym prędzej bierzemy się do trenowania naszych szarych komórek. Przyłączacie się do nas?       





 Ostatnia litera - Wydawnictwo Alexander 


Ostatnia litera recenzja gry

Tym razem wchodzimy bardziej w przedmioty humanistyczne będziemy mieli podczas zabawy sprawdzić swoje słownictwo i je rozwinąć, a jak wszyscy wiemy nic tak nie wpływa na szybkość nauki, jak nauka przez zabawę. W pudełku otrzymujemy:

  • Plansza
  • Litery alfabetu
  • Woreczek na litery
  • Karty kategorii
  • Karty joker
  • Żetony
  • Pionki
  • Klepsydra
  • Instrukcja 
Gra przeznaczona jest dla uczestników po 8 roku życia i jednoczenie może grać od 2 do 8 osób.


Cel gry jest bardzo prosty, to dotarcie do linii mety przed innymi rywalami. Żeby zrobić to jak najszybciej, musimy wykazać się szybkością działania i doborem odpowiednich słów.  Teraz troszkę bardziej szczegółowo. Najpierw musimy przygotować się do gry poprzez rozłożenie planszy, pionka i 10 kolorowych żetonów dla każdego i dwóch jokerów. Obok planszy układamy natomiast karty kategorii - oczywiście w taki sposób, aby nikt ich nie widział. Kiedy jesteśmy gotowi rozpoczynamy grę. Pierwszy gracz losuje literę i kartę z kategorią i podaje słowo właśnie z tej kategorii i na wylosowana literę.



Kolejny gracz podaje następne słowo, które musi się zaczynać na ostatnią literę słowa, które było przed chwilą wypowiedziane. Jeśli któryś z graczy nie zdąży w czasie przegrywa w tej kolejce i nie przesuwa swojego pionka do przodu. Teorie już znamy, teraz Wam powiemy jak to wygląda w praktyce. Oczywiście zdecydowanie najlepsza zabawa jest kiedy gra 8 osób, biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację, fakt, że wyrazy nie mogą się powtarzać i to, że gramy pod presją czasu. Gra zapewni Wam bardzo dużo dobrej zabawy i przede wszystkim śmiechu, który zapewne się przyda w obecnej sytuacji. 

Jak wiecie Wydawnictwo Alexander ma przygotowanych bardzo dużo propozycji gier i warto z nich skorzystać w okresie kiedy nasze dzieci nie chodzą do szkoły. Pisaliśmy już o grach ruchowych od Alexandra, typowo rekreacyjnych, edukacyjnych, a także o klockach Montino, które świetnie rozwijają kreatywność i wyobraźnie.


Za możliwość opisania dziękujemy Wydawnictwu Alexander

11 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawe propozycje zabawy i podkręcania umiejętności postrzegania przestrzeni, figur, kolorów. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żałuję, że jako dziecko nikt się ze mną nie bawił w układanie takich figur, tworzenie ciekawych wzorów, może lepsza byłabym z matematyki. :)

      Usuń
  2. Pracując na świetlicy szkolnej, dzieciaczki uwielbiały takie gry. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Gra Ostatnia litera o wiele bardziej mnie zachęca, ale obie wyglądają interesująco.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetne te gry, sposób na zabawę, ale też i naukę :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Obie zalowiadają się bardzo ciekaeie, zapiszę je sobie na dzień dziecka

    OdpowiedzUsuń
  6. Wiem gdzie bedę zaglądać, jak już się dorobię własnych dzieci :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Gra to przyjemne z pożytecznym, fajnie ze rozwija myślenie i zasób słów.

    OdpowiedzUsuń
  8. Fajna sprawa, moje dzieciaki wydaje mi się, miały podobną grę, ale pewności nie mam — musiałabym sprawdzić. W każdym razie, bardzo lubiły w nią grać :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Znamy te gry i bardzo lubimy, zwłaszcza druga przypadła do gustu mojemu synowi

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo lubię takiego typu gry, chętnie sama bym pograła :-)

    OdpowiedzUsuń

Etykiety