wtorek, 28 maja 2019

Zamek W Malborku - trasa rodzinna

Zamek w Malborku - trasa rodzinna

Zamek w Malborku - trochę historii


Zamek Malbork z dzieckiem, zamek Malbork taras rodzinna blog atrakcyjne wakacje z dzieckiem

Atrakcyjne wakacje z dzieckiem i trasa rodzinna zamek Malbork

Wakacje 2019, atrakcyjne wakacje z dzieckiem, trasa rodzinna Malbork

Zamek Malbork, atrakcje dla dzieci,

Atrakcyjne wakacje z dzieckiem
Zamek powstał bardzo dawno temu, jego budowę rozpoczęto już w XIII wieku, a sama budowa trwała aż 183 lata 😲. Jest to największy zamek ceglany na świecie 👍, wybudowany został przez Krzyżaków, a obecnie należy do nas i jest jedną z większych atrakcji turystycznych w Polsce. Jest to zamek  który pełnił rolę siedziby Wielkich Mistrzów Krzyżackich, oczywiście poza nimi na zamku mieszkali rycerze i ich cała świta. W obrębie murów zamku byli także rzemieślnicy (kucharze, piekarze, czy kowale), którzy zajmowali podzamcze.

Zamek Malbork - dojazd, parkingi, bilety

My zdecydowaliśmy się na podróż samochodem i z perspektywy czasu nie był to najlepszy pomysł. O ile dojazd nie sprawiał żadnych problemów, to już gorzej było z parkingiem, a jeszcze gorzej z wyjazdem. Rada dla Was - uważajcie gdzie zostawiacie samochód - opłaty są bardzo wysokie 🙄, są to parkingi prywatne, niestety zamek swoich nie posiada. Zdecydowanie taniej i wygodniej jest dojechać pociągiem, co będąc następnym razem na pewno uczynimy 😁. Natomiast jeśli chodzi o bilety, tu mamy dwie opcje i naprawdę szczerze polecam kupić bilet on-line, szczególnie jeśli jedziemy, tak jak my z dziećmi. Kolejki po bilety były niestety ogromne, a kupując bilet internetowy to wszystko omijamy. Ogromny plus za czyste i bezpłatne toalety w budynku kas, jest też miejsce do przebrania maluszków 👍.


Dla dzieci, wakacje z dzieckiem, Atrakcyjne wakacje z dzieckiem 2019

Malbork I dzieci, atrakcyjne wakacje z dzieckiem, zwiedzanie z dzieckiem
Zamek Malbork - trasa rodzinna

Już od kilku lat Zamek Malbork przygotował specjalną alternatywną trasę dla dzieci, która pokazuje najważniejsze miejsca na zamku i to w sposób specjalnie przygotowany dla najmłodszych. Jak już wcześniej wspominaliśmy bilety najlepiej kupić przez internet, kupujemy je na konkretną godzinę - ilość miejsc jest ograniczona. Przed wycieczką cała grupa zbiera się w jednym miejscu - poczekalnia i tam miła Pani przewodnik tłumaczy dzieciom, jak i co będziemy zwiedzać, podaje podstawowe informację na temat zamku i jego historii i rozdaje kaptury dla każdego dziecka 😁. Przypomnę Wam tylko, że udając się na trasę dziecięcą przewodnik nie będzie nas prowadził po wszystkich miejscach i pomieszczeniach, a trasa ta trwa maksymalnie 2 godziny, podczas gdy normalna trasa to około 3,5 godziny. Bez chwili zastanowienia zdecydowaliśmy się na trasę rodzinną, tym bardziej  że po skończonym zwiedzaniu z przewodnikiem można zostać na zamku aż do jego zamknięcia i po odpoczynku z dziećmi zobaczyć to co jeszcze chcemy 😁. Zamek Malbork - trasa rodzinna - nauka przez zabawę 


Przewodnicy którzy oprowadzają wycieczki dla dzieci są specjalnie do tego dobierani 😀. Jak wspominaliśmy wycieczkę rozpoczynamy w poczekalni, skąd dzieci przyodziane w kaptury wraz z rodzicami i przewodnikiem udają się do zamku 😁. Przy pomocy przewodnika zostaje wybrany skryba, który będzie notował literki, które docelowo utworzą hasło zapisane na woskowej tabliczce 👍. Aby to hasło ułożyć dzieci będą musiały rozwiązywać różne zagadki 😁. Podczas wycieczki dzieci poznają sekrety malborskiej twierdzy i zobaczą jak żyli ówcześni ludzie. Nie będą poznawać szczegółowych dat, ale dowiedzą się za to, jak Krzyżacy ogrzewali zamek, co jedli, i czego używali zamiast papieru toaletowego 😁. A po skończonym zwiedzaniu na dzieci czeka ogromna niespodzianka - spotkanie z Wielkim Mistrzem Krzyżackim 😁👍. Będzie pasowanie na odkrywców tajemnic zamkowych, będzie także dyplom, na którym dzieci mogą samodzielnie wypisać swoje imię - piórem i atramentem 👍. Będzie także dobra zabawa i strzelanie z kuszy 😁, my wiedzieliśmy jak skończy się wycieczka ale dla dzieci była to bardzo wielka i miła niespodzianka 😁. Po skończonym zwiedzaniu z przewodnikiem wróciliśmy na zamek i po krótkim odpoczynku dzieci przystąpiły do własnej eksploracji tego miejsca 😁.
Wycieczkę zarówno dzieci jak i my uznajemy za udaną 😀, poza podstawową wiedzą dzieci bardzo dobrze się bawiły.  A jak wiadomo, co jest w formie zabawy to dzieci to uwielbiają i z czasem chętnie tu powrócą 😁. 


Zamek Malbork - nasze wrażenia 


Jest to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z dziećmi, trochę historii, trochę zabawy i nauki. Jadąc z dziećmi nie planujcie nic więcej w tym dniu, my przyjechaliśmy rano a wychodziliśmy po 17 😁, zmęczeni ale i zadowoleni. Na samym zamku można spędzić cały dzień na zwiedzaniu i na odpoczywaniu na trawce bądź ławeczkach, jest gdzie zjeść - dwie restauracje - i gdzie wypić kawę, no i zakupić pamiątki 😁. Wycieczkę uznajemy za bardzo udaną, aczkolwiek przestrzegamy Was przed parkingami, prawie 50 zł to zdecydowanie za dużo. No i najważniejsze wybierajcie słoneczną pogodę - wtedy jest najładniej 😁. 
37 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że w tym mieście jest taka trasa - super podpowiedź, może kiedyś uda mi się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super. Chciałabym kiedyś odwiedzić to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam zwiedzać zamki i odkrywać ich tajemnice

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam raz, piękny zamek. Nie widziałam, że jest też trasa dla dzieci, chętnie skorzystamy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam zwiedzanie, takie świetne zdjęcia pokazują, że warto tam się wybrać. Możliwe, że sama tam pojadę. Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten zamek robi oszałamiające wrażenie. Byliśmy kilkukrotnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zamek, historia, atrakcje, ceremonia, i dyplom. Ciekawe miejsce, pamiątkowe zdjęcia i najbliźsi u boku. Super wpis.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mieliście świetną wycieczkę a zdjęcia tylko to potwierdzają

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam Zamek w Malborku <3 Jest cudowny, a siedzenie o zachodzie słońca po drugiej storny rzeki wspominam najlepiej - cudny widok :D

  OdpowiedzUsuń
 10. pięknie tam ja jeszcze nie miałam okazji zwiedzić tego zamku :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zamek w Malborku zwiedzałam kilka razy, ostatni raz dość dawno temu. Fajnie, że urozmaicają ofertę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zwiedzałam zamek w Malborku na jednej z wycieczek szkolnych, wile lat temu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Byłam na tym zamku, bardzo mi się podobało. :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękna wyprawa.
  Odwiedziłam kiedyś zamek, ale sama.
  Fajnie byłoby zabrać tam rodzinkę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ale ekstra! Zamek w Malborku to miejsce, które znajduje się na naszej liście miejsc, które chcemy odwiedzić z dziećmi. Może jeszcze w tym roku nam się uda tam pojechać. Mysle, ze starszą pociechą będzie zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 16. Zamek w Malborku bardzo mi się podoba! Na pewno jeszcze się do niego wybiorę!

  OdpowiedzUsuń
 17. Byłam tam z dziecmi bardo Nam się podobało :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękny zamek, obowiązkowe miejsce do odwiedzenia z dziećmi

  OdpowiedzUsuń
 19. Znakomity opis, również planujemy się tam wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie wiedziałam, ze jest tam specjalna opcja dziecięcej trasy! Chyba w tym roku zobaczy,y ją w takim razei :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo możliwe, że niedługo będę w Malborku

  OdpowiedzUsuń
 22. Zwiedzaliśmy zamek w Malborku dość dawno, jeszcze we dwójkę - ale z synkiem też tam pewnie kiedyś pojedziemy. Widzę, że atrakcji dla dzieci całkiem sporo :)

  OdpowiedzUsuń
 23. z chęcią bym się wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
 24. 183 lata budowy! Niesamowite!:o

  OdpowiedzUsuń
 25. Byłam kiedyś, dobrze wsponinam:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Świetna przygoda ;) mnie zamek jednak troszkę zawiódł ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Byłam i bardzo dobrze wspominam zwiedzanie zamku.

  OdpowiedzUsuń
 28. Super! Mega ciekawe miejsce, jak widać dzieciaki miały dużo frajdy. My jeszcze nigdy nie byliśmy w Malborku, tak więc kusicie mocno... ;)

  OdpowiedzUsuń
 29. Fajne takie zwiedzanie a Zamek jest duży, my mamy 2 kroki do niego :-)

  OdpowiedzUsuń
 30. Zamek w Malborku to nie lada gratka do zwiedzania :) Dobrze, że wybraliście ścieżke rodzinną, bo pozostałe są znacznie dłuższe

  OdpowiedzUsuń
 31. Jednym słowem - atrakcji nie brakuje, zwłaszcza dla dzieci. Dobrze, że piszecie o biletach on-line i o tym, że lepiej jest dojechać pociągiem:). To ważne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 32. dawno już nie byłam na żadnym zamku, muszę to zmienić bo fajna sprawa!

  OdpowiedzUsuń
 33. Świetna wyprawa i przygoda. Najważniejsze, żeby dzieciaki były zadowolone.

  OdpowiedzUsuń
 34. byłam wiele razy w malborku, dwa razy zwiedzałam z przewodnikiem całość, to bardzo męczące

  OdpowiedzUsuń
 35. Ależ tam pieknie. Jeszcze nie byłam w malborku - kto wie, może w wakacje postanowimy tam odskoczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Ależ tam klimatycznie ! Koniecznie musimy się tam wybrac z rodziną. Lubię takie miejsca

  OdpowiedzUsuń
 37. Piękny jest ten zamek i jak mało który w naszym kraju zachowany w dobrym stanie. Jeszcze tam nie byłem na żywo ale z opowiadań znajomych już nie raz słyszałem, że ilość turystów za dnia bywa tak duża iż ledwo da się swobodnie poruszać. Choć na fotkach jest w miarę luźno, może dobra godzina.

  OdpowiedzUsuń

Etykiety