niedziela, 12 lipca 2020

Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój

Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój

Zgodnie z zapowiedziami nasze tegoroczne wakacje spędzamy na Dolnym Śląsku. Pierwszym miejscem do którego skierowaliśmy nasze kroki, to Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Będąc w Kotlinie Kłodzkiej nie można tego miejsca pominąć w swoich planach. Tym muzeum zainteresują się zarówno młodsi, jak i starsi - a dlaczego o tym dowiecie się z naszego wpisu 🙂. 

Muzeum Papieru Duszniki

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach -Zdroju

Odwiedzając Kotlinę Kłodzką myślę, że każdy z Was widział to miejsce ponieważ znajduje się ono na trasie Kłodzko - Kudowa Zdrój. Jadąc tą drogą po prostu nie sposób nie zauważyć tego miejsca. Muzeum znajduje się w przepięknym budynku młyna, który pochodzi aż z roku 1605. Natomiast pierwsze wzmianki o produkcji papieru w tym mieście pochodzą z roku 1562. Jak widzicie tradycja czerpania papieru jest tu obecna od prawie 500 lat. Jeśli zastanawiacie się co jest najcenniejszym eksponatem dusznickiego muzeum, to jest to po prostu młyn - obecna siedziba muzeum 🙂. W 2011 roku został on uznany pomnikiem historii.
Turystyczna trzynastka

Co zobaczyć na Dolnym Śląsku z dziećmi

Warsztaty czerpania papieru

A teraz przechodzimy do tego, co czeka nas w środku 🙂. Tu oczywiście trzeba wspomnieć o przepięknym wejściu do młyna - wchodzimy drewnianą kładką nad szybko płynącą wodą w Bystrzycy Dusznickiej. W roku 1998 podczas powodzi wyrządziła ona ogromne straty w muzeum, o czym sami przekonacie się podczas zwiedzania. Będzie widoczne do jakiego poziomu sięgała wtedy woda. Dlaczego papiernię postawiono tak blisko wody i skąd wziął tam się młyn - tego wszystkiego dowiemy się podczas zwiedzania przygotowanej trasy "Z papierem przez dwa tysiąclecia". To właśnie tu dowiemy się kto i kiedy wynalazł papier. Z czego wytwarzany jest papier i jak to wszystko zmieniało się na przestrzeni lat. Na pytanie z czego wytwarzany jest papier, pewnie większość z nas odpowie, że z drzewa. I faktycznie tak jest, ale dopiero od roku 1844. Wcześniej powstawały z różnego rodzaju włókien roślinnych, szmat, czy starych sieci rybackich. Tu poznamy także proces powstawania papieru i zobaczymy jakie maszyny ułatwiały jego powstanie. Wydaje się, że aby powstała kartka papieru nie trzeba dużo pracy. Obecnie tak jest, natomiast kiedyś była to bardzo ciężka i wyczerpująca praca.












Spacerując i oglądając wystawę warto zwrócić również uwagę na wnętrza młyna, które w niektórych miejscach pamiętają bardzo odległe czasy. Polichromie zdobiące pokoje mieszkalne i drewniane żyrandole robią ogromne wrażenie. Ciekawostką jest też wykusz latrynowy, który mamy okazję zobaczyć podczas zwiedzania. Służył on papiernikom, którzy mieli tu swoje pomieszczenia mieszkalne. Mogli korzystać z toalety bez wychodzenia z domu - co było niegdyś bardzo dużym udogodnieniem i luksusem na który mało kto mógł sobie pozwolić 🙂.



Idąc piętro wyżej trafimy na świetną wystawę dotyczącą polskiego pieniądza papierowego. Poznamy historię ich powstania, jak są drukowane i jakie zabezpieczenia posiadają. Przy specjalnych urządzeniach poznamy bardzo ciekawe zabezpieczenia naszych banknotów, których nie widać gołym okiem. Dzieciom zapewne spodoba się właśnie to sprawdzanie zabezpieczeń, przy którym pomaga przemiły pan z obsługi muzeum 👍🙂.













W dalszej kolejności oglądaliśmy także wystawę prac i tego co można stworzyć z papieru. To po prostu trzeba zobaczyć, samo opisanie, a nawet pokazanie na zdjęciach nie odda efektu, jaki zobaczycie na miejscu.







No i jest też wystawa ukazująca największe epidemię jakie pojawiały się na przestrzeni wieków także na ziemi kłodzkiej. 




Ostatnią częścią zwiedzenia jaką chcemy Wam pokazać to warsztaty z czerpania papieru. O tym skąd bierze się papier i jak go wytwarzano dowiedzieliśmy się w teorii, a teraz nadszedł czas na praktyczne zdobywanie wiedzy 🙂. Jest to zdecydowanie ta część na którą z niecierpliwością czekają dzieciaki. Jadąc do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju dzieci zastanawiały się jak można wyprodukować swój papier i jak to wszystko wygląda. Na miejscu uzyskały wszystkie informacje i przy pomocy bardzo miłej pani, dzieci miały możliwość stworzyć swoje kartki papieru dokładnie w taki sposób, jak robiło się to kilkaset lat temu. U nas do wyboru były szablony w kształcie serduszka i prostokątne 🙂. Po przygotowaniu się do warsztatów dzieciaki zaczęły pracę. Trzeba było samodzielnie nabrać masę celulozową na sitko, poczekać aż spłynie woda i przełożyć do przeschnięcia. Następnie trzeba to odcisnąć z wody i tu właśnie będziecie mogli się przekonać dlaczego młyny papiernicze powstawały nad wodą. Do produkcji papieru czerpanego jest potrzebne naprawdę bardzo dużo wody. Kiedy pozbędziemy się wody z naszych kartek będą one dużo chudsze niż początkowo, no i wtedy możemy nasze własnoręcznie stworzone kartki zabrać do domu 🙂. Przy ich tworzeniu można dodać lawendy - dzięki temu jeszcze bardzo długo pięknie pachną 🙂.











Jak widzicie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach - Zdroju przygotowane jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jest to jedno z tych miejsc, które będąc w Kotlinie Kłodzkiej po prostu trzeba odwiedzić 👍🙂.













Tak jak już Wam wspomnieliśmy na początku, na pewno nie będziecie mieli problemu z trafieniem w to miejsce, bo znajduje się przy głównej drodze. Od nas mała podpowiedź, jeśli na parkingu przy samym muzeum nie będzie miejsca, to przed samym parkingiem trzeba skręcić w stronę lasu i tak kawałek dalej jest jeszcze kilka miejsc gdzie samochód można zostawić 👍.







26 komentarzy:

  1. Nigdy w nim nie byłam, ale widać że jest warte odwiedzenia;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Budynek, w którym mieści się muzeum wspaniałe.
    W środku tyle ciekawostek, widzę zadowolone dzieci.
    Lubie muzea, mieszkam na Dolnym Śląsku,ale tam nie byłam.
    No i mnie zainspirowaliście :-)
    Pozdrawiam!
    Irena-Hooltaye w podróży

    OdpowiedzUsuń
  3. Niedość, że tyle wiedzy i atrakcji wewnątrz, to jeszcze przepiękne miejsce. Ten budynek jest perełką architektury! Jestem pewna, że kiedyś tam pojedziemy! Dziękuję za relację.

    OdpowiedzUsuń
  4. Miejsce wydaje się faktycznie godne odwiedzenia

    OdpowiedzUsuń
  5. Byłam, odwiedziłam i również polecam. Jest to miejsce warte zobaczenia. A dla dzieciaków (zresztą nie tylko) warsztaty są genialne, szybko można załapać skąd bierze się papier :-)

    OdpowiedzUsuń
  6. W takie miejsce z ciekawością się wybiorę, już zapisuję, będę uwzględniać w planach turystycznych. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, warto z nich korzystać. :)

      Usuń
  7. Nie wiedziałam nawet, że takie muzeum istnieje! Wydaje się świetnym pomysłem na wakacyjny wypad z najbliższymi!

    OdpowiedzUsuń
  8. Wygląda na naprawdę ciekawe miejsce. Idealne na wycieczkę.

    OdpowiedzUsuń
  9. Uwielbiamy odkrywac takie ciekawe miejsca w Polsce Ale w tamtych rejonach jeszcze nie byliśmy

    OdpowiedzUsuń
  10. Lata temu byłam w tym muzeum z wycieczką i do dziś pamiętam pokaz czerpania papieru. Super sprawa!

    OdpowiedzUsuń
  11. Kolejne zaliczone przez was ciekawe miejsce.

    OdpowiedzUsuń
  12. samo miejsce wygląda fajnie, nie wiedziałam, że w takim muzeum może być tyle fajnych atrakcji :-)

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetne miejsce na rodzinny wyjazd

    OdpowiedzUsuń
  14. Nigdy nie miałam okazji być, a chyba warto :-)

    OdpowiedzUsuń
  15. Nigdy nie byłam w takim miejscu, ciekawe muzeum :-)

    OdpowiedzUsuń
  16. Kotlina Kłodzka to dla mnie trochę "drugi dom". Byłam tam tyle razy, że znam chyba większość kątów i szlaków. Muzeum jest super!

    OdpowiedzUsuń
  17. Słyszałam wiele dobrego o tym miejscu. Syn był tam na wycieczce z dziadkami w ubiegłym roku ;)

    OdpowiedzUsuń
  18. Dla mnie to idealne miejsce do zwiedzenia jak pogoda trochę mniej zachęca do spacerów po górach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak jest, my właśnie jeden z takich dni wykorzystaliśmy 🙂

      Usuń
  19. Bardzo interesujące miejsce, choć z wizytą poczekamy jeszcze chwilkę, aż nasz Junior trochę podrośnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że tak od 5-6 lat jest już ok 🙂

      Usuń
    2. Ooo, czyli jednak nasz przedział wiekowy :) W takim razie wybierzemy się już w te wakacje :)

      Usuń
  20. Świetne miejsce... ❤️

    OdpowiedzUsuń
  21. Świetne miejsce na spędzenie czasu razem
    Kak

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie