środa, 29 lipca 2020

Kopania Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku - ZwiedzanieNie wiem czy wiecie, ale kiedyś na terenie naszego kraju wydobywano złoto. Co prawda nie były to jakieś spektakularne ilości, ale było takie miejsce. Mowa tu o Złoty Stoku i Kopalni Złoty Stok 🙂. Jest to kolejne miejsce, które będąc na Dolnym Śląsku po prostu trzeba odwiedzić 👍.

Kopalnia złota
Kopalnia złota

Kopalnia Złota - miejsce na rodzinną wycieczkę

Od razu na wstępie zaznaczymy, że obecnie Kopalnia Złota mocno się rozrosła i wraz z nią polecamy zwiedzić także Średniowieczną Osadę Górniczą i nie tak dawno odkrytą i udostępniona do zwiedzania Sztolnie Ochrową 👍. Z tego też względu zapraszamy Was do zakupu biletu złotego i skorzystania ze wszystkich atrakcji na miejscu 🙂.


Gdzie z dzieckiem na dolnym Śląsku

Kotlina Kłodzka
My oczywiście nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kopalni Złota. Po zakupieniu bilety w kasie dowiadujemy się kiedy wyrusza kolejna grupa z przewodnikiem. Jeśli macie troszkę czasu do wejścia do kopalni, to polecamy wizytę w Izbie Pamięci i zobaczenie Wystawy minerałów - obie atrakcje są w cenie każdego biletu 🙂. Jeśli tego czasu za dużo nie ma, to zostawmy wizytę w tych dwóch miejscach na później. 

Kopalnia Złota - trochę historii


Kopalnia Złota posiada bardzo ciekawą historię. Wydobycie tutaj rozpoczęto już ponad 1000 lat temu, a pierwsze zapiski w dokumentach pojawiają się w XIII wieku. W roku 1507 do miasta przeniesiona zostaje mennica książęca i bite są tutaj złote dukaty. Miasto i kopalnia przeżywają prawdziwy rozkwit, co sprawia, że właściciele chcą wydobywać coraz więcej i coraz szybciej. Niestety takie podejście kończy się katastrofami, gdzie giną górnicy. Jedna z kopalnianych legend opowiada także o Gertrudzie, która niosąc pomoc mężowi górnikowi z kopalni nigdy już nie wyszła. Od tego czasu górnicy, którym zdarzyło się zgubić w kopalni nasłuchiwali kroków Gertrudy, która prowadziła ich do wyjścia. Nikt nigdy jej nie widział, ale jej kroki są słyszane w kopalni. Stąd też nazwę wzięła jedna ze sztolni w tej kopalni. Z czasem wydobycie złota było coraz mniej opłacalne, za to zostały odkryte złoża arsenu. Po jakimś czasie jednak i te złoża się wyczerpały. Aż do lat 60 ubiegłego wieku w kopalni wydobywano złoto, do czasu kiedy uznano to za nieopłacalny proces. 


Kopalnia Złota - zwiedzanie 

Zwiedzanie rozpoczynamy od sztolni Gertrudy - tej z legendy 🙂. To tu, poznamy historię całej kopalni i poznamy jak wyglądała praca górnika w tamtych czasach. Świetnie prezentuje się również makieta kopalni, która prezentuje nam jak wyglądała kiedyś kopalnia - pokazany jest cały system korytarzy 👍. Przez cały okres pracy kopalni, to jest 1000 lat wydobyto tu 16 ton złota. Dużo to, czy mało według Was? Jeśli chcecie zobaczyć jaką powierzchnię zajmuje 16 ton złota, to zobaczcie na zdjęcie poniżej 🙂.
Dalej zobaczymy laboratorium alchemika, przez pewien czas zamiast złota pozyskiwano tu arsen i to z tego kopalnia przez jakiś czas się utrzymywała. 

Przechodzimy przez tak zwany Chodnik Śmierci aby dojść do "Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli". Chodnik ten swoją nazwę wziął od faktu, że w miejscu tym skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Po drodze mijamy także dodatkową atrakcję dla dzieci - zjeżdżalnię dla dzieci i nie tylko 🙂.
Następnie wychodzimy na powierzchnię i spacerkiem kierujemy się w stronę Sztolni Czarnej. Tutaj zobaczymy ręcznie kute średniowieczne wyrobiska i największą atrakcję tej sztolni, czyli jedyny w Polsce podziemny wodospad 🙂👍. Woda spada tu z wysokości 8 metrów tworząc niesamowite widowisko. Jest też tutaj podziemny chodnik prowadzący na teren Czech 🙂. Następnie kierujemy się na dół i wsiadamy do podziemnego tramwaju, który wywiezie nas z kopalni na powierzchnię ziemi 🙂. To jedna z tych atrakcji, które każde dziecko zapamięta na bardzo długo 🙂. 


Złoty Stok kopalnia

Wychodząc z Kopalni można zobaczyć jeszcze, jak były wybijane monety i jak powstawały sztabki złota 🙂. Dla tych najciekawszych i najbardziej wytrwałych dzieci jest jeszcze możliwość płukania złota. Za 6 złoty każde dziecko otrzymuje swoje sitko z piaskiem i "złotem" i musi się samodzielnie wydobyć 🙂. W skład zestawu wchodzi także fiolka, gdzie dzieci mogą schować znalezione skarby 🙂.Sztolnia Ochrowa - Kopalnia Złoty Stok

Do następnej atrakcji przejść trzeba kilkaset metrów niżej. Przechodząc przez mostek docieramy do wejścia do Sztolni Ochrowej, czyli najmłodszej atrakcji Kopalni Złota, bo otwartej dopiero w roku 2017. Jeszcze nie tak dawno tylko o niej słyszano, ale nie wiedziano gdzie się znajduje. Dzięki wysiłkom wielu ludzi udaje się ją zlokalizować i po usunięciu z niej wody udostępnić do zwiedzania 🙂. Już od samego wejścia możemy podziwiać czerwone zabarwienie ścian. Ale są tam jeszcze większe skarby, a mianowicie podczas osuszania korytarzy znaleziono stary szyb o głębokości kilku metrów z oryginalną drewnianą obudową i system drewnianych rur do odwadniania szybu 🙂. Naprawdę piękne miejsce, które robi ogromne wrażenie. 


Kopalnia złota

Średniowieczna Osada Górnicza - Kopalnia Złoty Stok

Ostatnim punktem naszej wycieczki po Złotym Stoku jest Średniowieczna Osada Górnicza. To właśnie w tym miejscu dzieci, ale także i osoby starsze będą mogły zobaczyć, jak kiedyś ułatwiano sobie pracę w kopalniach. Tu zobaczymy kierat, młyn stępowy, dźwig ręczny, czy koło deptakowe. Co więcej oprócz oglądania, jak to zazwyczaj jest w skansenach, tutaj będziemy mieli możliwość sprawdzenia jak działało każde urządzenie i na ile ułatwiało pracę w tamtych czasach. Będzie tu dużo zabawy ale także i podstawy fizyki. Mamy tu na przykładzie pokazane jak przy użyciu mniejszych sił można zrobić coś naprawdę wielkiego 🙂. Na koniec czeka Was także wizyta u Kata, nie dla wszystkich kończy się ona dobrze 😉.
Kopalnia Złota w Złotym Stoku - Podsumowanie 🙂

Jak widzicie atrakcji na miejscu czeka na Was całkiem sporo i jeśli wybieracie się z dziećmi, to polecamy przyjechać z samego rana, aby na spokojnie skorzystać ze wszystkich dostępnych atrakcji. W Sztolni Gertrudy jest jeszcze możliwość przepłynięcia podziemnej trasy łodzią, ale jako, że nie jest to atrakcja dla takich maluchów jak nasze, to zostawiamy to na przyszłość 🙂. Zdecydowanie warto zakupić bilet złoty i skorzystać ze wszystkich trzech atrakcji. Jeśli dzieci będą miały jeszcze za dużo energii, to na miejscu są trampoliny i nimi plac zabaw 🙂. Na miejscu jest też możliwość skorzystania z gastronomii, którą też polecamy 🙂. Na miejscu dostępne też są bezpłatne parkingi. Część z nich na dole przy Średniowiecznej Osadzie i Sztolni Ochrowej, a jeszcze jeden przy samej Kopalni Złota. My zostawialiśmy na dole i rozpoczęliśmy od spacerku do Kopalni Złota. Pamiętajcie żeby dla dzieciaków wziąć jakieś cieplejsze ubrania, w samych sztolniach jest dość chłodno i wilgotno. 


Wszystkie aktualności na temat dodatkowych wydarzeń na miejscu znajdziecie na stronie Kopalni Złota w Złotym Stoku ⛏️⛑️🙂
A jeśli chcecie poznać inne ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku dla rodzin z dziećmi, to zapraszamy do naszej zakładki Dolny Śląsk 🙂64 komentarze:

 1. Ależ mnóstwo atrakcji, przede wszystkim dla dzieci, ale i dorośli chętnie się na nie załapią. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się tam zabrać naszą rodzinkę, dzieciaki i dziadków, moc wrażeń gwarantowana. :)

   Usuń
  2. Wędrówki po kuchni30 lipca 2020 16:24

   Ja mam daleko, bo też z chęcią bym się wybrała. Polecę to miejsce bratu

   Usuń
 2. Interesująca propozycja dla małych poszukiwaczy przygód.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poszukiwaczy przygód, odkrywców wiedzy, niespokojnych dusz. :)

   Usuń
 3. Wędrówki po kuchni30 lipca 2020 10:14

  Bardzo fajne i ciekawe miejsce, pełne atrakcji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla dzieciaków frajda. :) Podeślę link znajomym, którzy lada dzień wyruszają w tamte rejony! Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Śmieszne tabliczki! :D Bardzo ciekawe miejsce do zwiedzenia całą rodziną.
  Agat

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo polecam również szlaki w Górach Złotych - mamy tu trasy piesze i rowerowe, także dla dzieci. Wracam tam z sentymentem. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. u Was sezon na kopalnie ;-), ale nie ma się co dziwić, tam jest zdecydowanie chłodniej ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jejku, rewelacyjne miejsce dla małego odkrywcy. Chętnie sie 5am kiedyś wybierzemy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zwiedzaliśmy już wiele róznych kopalni na Dolnym Śląsku - a ta jest następna w kolejce :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Żłoty bilet to chyba najlepsza opcja i zami tez sie na nia zdecydujemy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ekstra są Wasze wycieczki, muszę wybrac sie z rodzinka :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam waszego bloga.Bez ruszania się z domu tyle już zobaczyłam. Świetne wszystko opisane. Będę szła waszym tropem i pojadę zobaczyć w realnym świecie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ooo! Cudowne miejsce. Najlepiej byłoby wyjść ze sztabką haha

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna recenzja!! Byłam tam ale bez dzieci i chyba więcej atrakcji jednak jak z dziećmi tam pojadę ��

  OdpowiedzUsuń
 15. Opis i zdjęcia zdecydowanie zachęcają do odwiedzenia tych miejsc 😍 dzieci wyglądają na zachwycone, a to najważniejsze ☺

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja sprzed komputera przeżywam z Wami super przygody. Świetne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 17. Słyszałam o tym miejscu nie raz i zawsze były to same zachwyty! Musimy się w końcu tam wybrać, bo jestem przekonana, że mojej córce się tam spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetne miejsce, relacja zachęca do odwiedzenia go ��

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo bym chciała odwiedzić to miejsce! Uważam, że to atrakcja nie tylko dla dzieci :-)

  OdpowiedzUsuń
 20. Musi to być zdecydowanie wielka atrakcja dla dzieciaków. Dostałaś tyle szczegółowych zdjęć, ze czułam się tak jakbym tam była! Bardzo dziękuje, ze podzieliłaś się tym wpisem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też podobała się masa zdjęć w artykule. Przede wszystkim podobało mi się na nich to, że widać uśmiechnięte dzieci i zaangażowanie w te wszystkie atrakcje, które tam są. Takie wpisy aż z chęcią się czyta.

   Usuń
 21. Byłam kiedyś na wycieczce w kopalnii złota w Złotym Stoku. Bardzo mi się tam podobało i z chęcią bym tam wróciła. Świetne miejsce na spędzenie czasu z dzieckiem, ale także wybranie się na wycieczkę ze znajomymi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wędrówki po kuchni2 sierpnia 2020 20:19

   Ja tam nie byłam, ale ze zdjęć jak i komentarzy wynika że warto

   Usuń
 22. Kolejne świetne miejsce, które muszę dopisać do swojej podróżniczej listy ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Musimy się koniecznie tutaj wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Ta atrakcja kusi nas od lat. Mój straszy syn był ze szkołą. Mnie ogólnie fascynuje tamten region.

  OdpowiedzUsuń
 25. Jak to dobrze, że tu zajrzałam - urlop mam we wrześniu i już wiem, gdzie się wybiorę. :D

  OdpowiedzUsuń
 26. Wygląda na całkiem niezłą atrakcję. Może warto też samemu się tam udać.

  OdpowiedzUsuń
 27. Wow... nie znałam tego miejsca! :D UWielbiam Waszego bloga właśnie za takie nowinki :D

  OdpowiedzUsuń
 28. Zdjęcia przywołały wspomnienia sprzed kilku lat. Miło czytać, żę i Wy tam trafiliśie.

  OdpowiedzUsuń
 29. O, tę kopalnię to bym chętnie odwiedziła, a nawet bardzo chętnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 30. O super tekst i dużo zdjęć :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Super, ja przyznam się, że jeszcze w tej kopalni nie byłam, chodź byłam już bardzo blisko w Kotlinie Kłodzkiej. Ale mam w planie ją odwiedzić. Zwłaszcza po obejrzeniu tych zdjęć �� Joanna W.

  OdpowiedzUsuń
 32. Kolejny świetny wpis, który przenosi w zwiedzanie miejsce. Wwarto zwiedzić samemu A dla dzieciaków to na prawdę mega pomysł na zwiedzanie
  IKA

  OdpowiedzUsuń
 33. Świetne miejsce na wycieczki. Super
  Syl Wia

  OdpowiedzUsuń
 34. Super .. przyjemnie się czyta ten wpis. Wycieczka extra

  OdpowiedzUsuń
 35. Chciałabym tam pojechać. Twój artykuł mnie zainspirował :D

  OdpowiedzUsuń
 36. Myślę, że 20 ton wydobytego złota to niewiele.
  Zainteresowały mnie te tabliczki z czasów słusznie minionych :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Złoty stok znam tylko z gry Polska!

  OdpowiedzUsuń
 38. Zapowiadają się wakacje w kraju, więc może i tę kopalnie uda nam się zwiedzić. Przyznam szczerze, że nie słyszałam o niej wcześniej :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Dolny Śląsk słynie z wielu atrakcji .Polecam -mieszkam na tych terenach .Skrywa niesamowicie dużo atrakcji .Wiem nawet gdzie rzekomo złoty pociąg jest zakopany .Dolnoślązaczka

  OdpowiedzUsuń
 40. Wow, mieszkam na Dolnymśląsku i nawet nie wiedziałam, że takie super miejsce można tu znaleźć 🙈

  OdpowiedzUsuń
 41. Zdjecia zachęcają do odwiedzenia tego cudownego miejsca �� zazdroszczę

  OdpowiedzUsuń
 42. Bardzo fajnie miejsce na wycieczki rodzinne ❤️❤️❤️

  OdpowiedzUsuń
 43. Wow ale atrakcje... Cudowne wspomnienia będą
  Kak

  OdpowiedzUsuń
 44. Piękna i interesująca propozycja na śledzenia wolnego czasu. Chętnie zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 45. Piękna i interesująca propozycja na śledzenia wolnego czasu. Chętnie zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 46. K. G. Byłam w kopalni kilka razy również z dziećmi. Jest co oglądać i robi niesamowite wrażenie ��

  OdpowiedzUsuń
 47. Uwielbiam ten rejon nie tylko Złoty Stok. Dużo atrakcji, po sąsiedzku super park linowy. Polecam. RP

  OdpowiedzUsuń
 48. Świetne miejsce! Wiele atrakcji, na pewno odwiedzę!

  OdpowiedzUsuń
 49. Fantastyczne miejsce zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych

  OdpowiedzUsuń
 50. Bardzo lubię zwiedzać wszelkiego rodzaju kopalnie. W tej jeszcze nie byłam :)

  OdpowiedzUsuń
 51. Moje dzieci, mimo iż całkiem duże, dalej lubią odkrywać takie miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 52. Właśnie planujemy tam pojechać :) świetna sprawa!

  OdpowiedzUsuń
 53. byłam kiedys w tym pieknym miejscu ale to nyła tak dawno ze juz nie pamietamy
  na pewno spróbujemy odwiedzic - dzieki za przypomnienie
  pozdrawiam Iza K

  OdpowiedzUsuń
 54. Bardzo fajna propozycja wycieczki dla całej rodziny

  OdpowiedzUsuń
 55. Super wycieczka muszę odwiedzić to miejsce
  Pozdrawiam serdecznie J K

  OdpowiedzUsuń
 56. Świetne miejsce, byłam.
  Hanka

  OdpowiedzUsuń
 57. To miejsce warto zobaczyc. Daruma

  OdpowiedzUsuń
 58. Byłam tam kilka razy, super miejsce


  KASIA DEM

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie