Kopalnia Uranu w Kletnie - Edukacyjna Trasa Podziemna

Kopalnia Uranu w Kletnie - Dolny Śląsk


Dolny Śląsk ma taką ilość ciekawych miejsc do odwiedzenia, że chyba zabrakłoby nam wakacji aby zobaczyć wszystkie 🙂. Dlatego zdecydowaliśmy się odwiedzić te, najbardziej nas interesujące i te, które nam wydawały się najciekawsze. Jednym z takich miejsc jest Kopalnia Uranu w Kletnie 👍. Jest to stosunkowo nowa atrakcja ziemi dolnośląskiej bo otwarta w roku 2002. 

Kopalnia Uranu w Kletnie

Trasy podziemne dla dzieci

Kopalnia Uranu Kletno - trochę historii 

Górnictwo na tych ziemiach było obecne od bardzo dawna. Wydobywano węgiel, złoto, srebro, żelazo i inne minerały. Pierwsze zapiski wskazują, że w okolicach Kletna już w XV wieku prowadzone było wydobycie rud żelaza. W późniejszym czasie wydobywano tu także rudy miedzi i ołowiu. Jak widzicie jest to miejsce bardzo bogate w różnego rodzaju surowce. W XIX wieku stwierdzono obecność rud uranu, ale w tym czasie jeszcze nikt nie wiedział do czego może to służyć i początkowo było to uznawane za zanieczyszczenie i wywożone na hałdę. Kiedy już podejrzewano, że może być to bardzo cenny surowiec, to wszystko w latach 1943-44 przewożono w stronę Berlina. Co ciekawe ten rejon Dolnego Śląska podczas II wojny nie ucierpiał specjalnie i wszystkie zakłady i kopanie przeszły w ręce Polski. W roku 1947 na tym terenie pojawili się przedstawiciele ZSRR i już w roku 1948 zajęli cały teren w okolicy Kletna gdzie wykryli mineralizację uranową. Cały teren został zabezpieczony i poddany specjalnym badaniom - oczywiście wszystko odbywało się w tajemnicy. Kopalnia Uranu działa na tym terenie bardzo krótko, bo tylko w latach 1948-53, ale za to bardzo intensywnie. Korzystając z dostępnych chodników i tworząc nowe, przez ten okres powstało 37 kilometrów korytarz. Do prac wydobywczych byli zaangażowani głównie polscy robotnicy przymusowi i żołnierze służby zasadniczej. Jak się domyślacie jeśli chodzi o BHP, to nic takiego nie miało tu miejsca i umieralność była naprawdę bardzo wysoka. Ale o tym wszystkim dowiecie się już na miejscu.

Kletno dla dzieci

Atrakcje turystyczne dolny ŚląskKopania Uranu Kletno - zwiedzanie

Na miejsce jak zwykle bardzo dobrze prowadzi nas nawigacja. Przy samej kopalni znajduje się bezpłatny parking, nie za duży, ale wszyscy powinni się zmieścić 🙂. W sezonie letnim kopalnia czynna jest od godziny 9.00 do 18.00, a wejścia odbywają się co 39 minut w grupach nie większych niż 20 osób 👍. Z tej racji warto zarezerwować i kupić bilety on-line, mamy wtedy pewność, że wejdziemy na daną godzinę 🙂. I jak we wszystkich dolnośląskich podziemiach przed wejściem radzimy ubrać dzieciaki 🙂. Początkowo wydaje się, że nie jest zimno jednak 45 minut w takich warunkach potrafi swoje zrobić. No i najważniejsza rzecz nasze bezpieczeństwo, jak wiemy Uran jest silnie szkodliwy dla naszego zdrowia, na szczęście w kopalni na trasie zwiedzania w żadnym z miejsc nie ma przekroczonych dozwolonych dawek promieniowania 🙂. Zwiedzając Kopalnię Uranu poznamy całą historię lokalnego górnictwa i tajnego projektu wydobycia uranu, o którym już troszkę Wam wspomnieliśmy 🙂. Podczas spaceru po sztolniach będziemy podziwiać fenomenalne kolory ścian, które są zbudowane z różnych minerałów. Nie wiem czy kiedyś podróżowaliście z trójką dzieciaków tak, jak my. Czasami takie miejsce potrafią nudzić dzieci, a tu przez całą trasę słuchały przewodniczki i oglądały tą magię kolorów. Dla dzieci prawdziwym hitem są oczywiście świecące naczynia, które znajdują się na specjalnej wystawie w kopalni 🙂. Sami zobaczcie na zdjęciach, jak pięknie prezentuje się ta kopalnia 🙂.
Oprócz takiej trasy turystycznej, jak dla naszej rodzinki, to kopalnie można zwiedzać w bardziej ekstremalny sposób lub w nocy. Wszystkie informacje na temat tego miejsca znajdziecie na stronie Kopalnia Uranu w Kletnie👍
12 komentarzy:

 1. Mój syn bardzo się interesuje takimi miejscami! Super

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno by nam się w tym miejscu podobało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł na wypad całą rodzinką lub z przyjaciółmi. :)

   Usuń
 3. Kolejne ciekawe miejsce pokazujesz.
  Mieszkam na Dolnym Śląsku i znam tę kopalnię.
  Warto je odwiedzić z dziećmi. Fajny pomysł na weekendowy wypad.
  Pozdrawiam!
  Irena-Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejne ciekawe miejsce, które z pewnością warto zobaczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Taka wycieczka napewno jest bardzo pouczająca dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 6. Coraz większą chęć mam na taką wycieczkę, łatwo będzie mi namówić na nią rodzinkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem przekonana, że moje córki chętnie by pozwiedzały :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, że łączycie podróżowanie z nauką!

  OdpowiedzUsuń
 9. Miejsce wygląda na fajne i zostało przez Ciebie ciekawie przedstawione.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wow faktycznie te kolory są zaskakujące, taki widok to musi być atrakcja dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wycieczka udana na 102! Super :)

  OdpowiedzUsuń