czwartek, 15 listopada 2018

O Szczurku Krokodylku

Dzisiaj o "Szczurku Krokodylku" książce niezwykłej i wyjątkowej bo napisanej bardzo bardzo dawno temu ale wydanej dopiero w październiku 2018 roku. Autorka Maria Gorzechowska napisała te wiersze w roku 1945 i aż do roku 2018 wszystkie leżały w szufladzie u Pana Mirosława Bordziłowskiego, który był jej uczniem.


"Maria Gorzechowska (1883-1961) była polską nauczycielką, działaczką społeczną i bibliotekarką, która bardzo kochała książki. Przez całe życie poświęcała dużo czasu na zakładanie bibliotek, wspieranie czytelnictwa i naukę. Zdobyła wykształcenie z historii, literatury i filozofii na Uniwersytecie Latającym w Warszawie, w Towarzystwie Kursów Naukowych oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała jako nauczycielka, prowadziła czytelnię oraz zakładała nielegalne wtedy biblioteczki ruchome dla robotników. Gdy Polska odzyskała niepodległość Maria zaangażowała się w tworzenie jednolitej sieci bibliotek. Została Dyrektorką Towarzystwa Bibliotek Powszechnych w Warszawie."

Przy lekturze można zauważyć bardzo ładne i trwałe wydanie (twarda oprawa idealna dla dzieci😀). Książka składa się ze 160 stron, na początku mamy dwie dłuższe opowieści a w dalszej części 23 krótsze wiersze. Podczas czytania z dziećmi czuliśmy jakbyśmy się przenosili do innego świata 😀. Całość jest napisana przyjaźnie dla dziecka ale niektóre wyrazy trzeba było młodym czytelnikom tłumaczyć ponieważ są nieużywane w dzisiejszych czasach. Krótsze wiersze są idealnie stworzone do samodzielnego czytania przez dzieci. Całość książki świetnie dopełniają przepiękne ilustrację  które oddają to co czytamy w książce 😀.Za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu Marruda


 "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury."

24 komentarze:

 1. Pierwszy raz słyszę o tej książce. Wydaje się być ciekawa. Może znajdę ją w swojej bibliotece i przeczytam w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy, przydatny opis i dużo fajnej wiedzy na temat autorki. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada sie mega ciekawie! Ciekawe co na to moje dzieci

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka z ciekawą historią, już choćby z tego powodu warto zajrzeć do niej, szczególnie jak ma się w domu malucha.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda świetnie :D Ilustracje są ładne, choć proste.

  OdpowiedzUsuń
 6. dla nas jeszcze za wcześnie na taka lekturę ale na przyszłość warto

  OdpowiedzUsuń
 7. Z przyjemnością sięgnę po książkę podczas wizyty w księgarni, chętnie przyjrzę się jej bliżej. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne wydanie. Dobrze, że jednak ujrzały światło dzienne i się uchowały :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. nie bardzo podobaja mi sie ilustracje w tej pozycji

  OdpowiedzUsuń
 10. To piękne, że udało się wydać tę książkę! Wyrazy, które wyszły już z użycia mogą pełnić bardzo fajną funkcję edukacyjną - pewnie nie tylko dzieci, ale i dorośli dowiedzą się czegoś ciekawego :)

  OdpowiedzUsuń
 11. A to się książka wyleżała, aż ujrzała światło dzienne dopiero teraz:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książeczki nie znam ale ma fajny tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że chętnie bym po nią sięgła, zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czasem treść książki tak długo musi czekać zanim się ukaże, ale później wielka radość, że pójdzie ona w szeroki świat. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. jakie śliczne ilustracje kryje ta książeczka!

  OdpowiedzUsuń
 16. Sama historia tej książki wydaje się bardzo ciekawa. Szkoda, że dopiero teraz ujrzała światło dzienne - ale lepiej póżno, niż wcale :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Książka na pewno bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawie brzmi i cieszę się, że autorce udało się wydać książkę po otrzymaniu tego stypendium. Chętnie bym z nią porozmawiała :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Interesujaca i intrygujaca pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 20. Lubię książki z taką ciekawą historią :)

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie