niedziela, 5 stycznia 2020

Trybunał Konstytucyjny - Gra planszowa

Follow my blog with Bloglovin W niektórych blogach konieczne jest umieszczenie kodu na górze

Trybunał Konstytucyjny - gra planszowa

Recenzja gry Trybunał Konstytucyjny

Dzisiaj chcemy Wam przedstawić grę planszową - "Trybunał Konstytucyjny", od razu napiszemy żeby uniknąć pytań na starcie - gra w żadnym stopniu nie jest grą polityczną, tego tematu w grach lepiej unikać ponieważ mają one łączyć, a nie dzielić. A wiadomo jak to jest z polityką 😁. 
Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 7 roku życia i uważamy, że jest to idealnie dobrana granica, młodsze dzieci mogłyby mieć problem ze zrozumieniem wszystkich reguł gry. Liczba grających osób najlepiej aby była w przedziale pomiędzy 3 a 7, choć możliwa jest rozgrywka w dwie osoby (choć nie ma takiej zabawy jak w większym gronie). Co ciekawe również czas gry nie jest ograniczony, wszystko zależy od nas, naszych chęci i tego jaką ilością czasu dysponujemy 😁 - dwie godzinki musicie zarezerwować 😁. W pudełku otrzymujemy:

 • 64 karty do gry
 • Planszę
 • Konstytucję gry - reguły
 • 21 kart immunitetu
 • 13 kart sprawiedliwości
 • Drewniany młotek z podstawką
 • Notatniki
 • Złoty długopis
 • Insygnium Prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Jak widzicie twórcy gry pomyśleli o wszystkim, nawet o tym, że insygnium prezesa musi być na "złotym łańcuchu" 😁😁.
Trybunał Konstytucyjny - zasady gry

Zasady gry jak wiecie najbardziej lubimy poznawać podczas rozgrywki, uważamy, że tak można je przyswoić najlepiej 😁. Żeby rozpocząć grę, to musimy każdemu z graczy przekazać 3 immunitety i 5 kart rozgrywki, na planszy należy natomiast ułożyć karty i notes z zgodnie z ilustracjami. No i zaczynamy naszą zabawę i rundę rozgrzewkową 😁. Po ustaleniu który z graczy rozpoczyna grę rozpoczyna on poprzez podniesienie młotka, następnie musimy położyć odpowiednią kartę, do tej, którą leży na planszy w wyznaczonym miejscu. Trzeba tak dobrać kartę aby ta którą dokładamy i ta która leży miały dokładnie jedną cechę wspólną 😁, może to być kolor, kształt, lub też liczba figur. Jeśli gracz nie ma takiej karty, która by pasowała lub nie chce jej położyć, to musi dobrać jedną kartę ze stosu. Jeśli uważa, że dobrze dobrał kartę i chce zakończyć rundę uderza młotkiem i go odkłada 😁. Oczywiście w tym czasie reszta graczy obserwuje, czy aby nie popełnił błędu. Jeśli błąd jest trzeba go wycofać, dobrać kartę w wokandy i oddać immunitet 🙂. Natomiast jeśli gracz nie posiada już żadnego immunitetu odpada z dalszej rozgrywki. Pamiętajcie, że jeśli zapomnicie podnieść młotka, lub zrobicie to w nie swojej kolejce, to też jest błąd. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się kart. I wtedy rozpoczynamy zasadniczą część gry 🙂. Gracz, który wygrał, pobiera kartę sprawiedliwości, a gracz który ma ich najwięcej zostaje Prezesem Trybunału Konstytucyjnego i otrzymuje medalion na złotym łańcuchu 🙂. Prezes ma także zadanie do wykonania, musi wprowadzić nową regułę gry 🙂, którą zapisujemy na dołączonym notesie. Tu trzeba oczywiście pamiętać aby taka zasada nie była sprzeczna z duchem gry, w razie wątpliwości z daną regułą trzeba omówić to w gronie sędziów (graczy)i podjąć decyzję poprzez głosowanie 🙂. 


Jak widzicie z każdą kolejną rundą gra staje się coraz ciekawsza, bo to my ustalamy zasady i reguły gry. Dzięki takiemu rozwiązaniu żadna rozgrywka nie będzie taka sama jak poprzednia 🙂. Początkowo w zapisywaniu nowych reguł pomogliśmy sobie dołączoną ściągawką, a z każdą kolejną rundą wymyślamy już swoje 🙂.  Może się zdarzyć również tak, że początkowo nowa zasada wydaje się dobra ale podczas gry okazuje się, że jednak ma jakieś mankamenty, w takim wypadku również musi się zebrać Trybunał i pod okiem Prezesa przedyskutować taką zasadę. Kiedy zostaniecie już wyciągnięci w wir rozgrywki, tak szybko się od niego nie uwolnicie 🙂. Podczas gry trzeba być czujnym i skupionym, każda pomyłka zostanie zauważona przez innych graczy 🙂. My kiedy zajęliśmy miejsce przy planszy nie wiadomo, jak i kiedy minęły prawie 4 godziny, był to czas dobrej zabawy, śmiechu i rywalizacji.Gra jest świetnie wykonana, z piękną grafiką na opakowaniu i świetnymi gadżetami do gry 🙂. Jeśli chcecie zapoznać się z historią powstania gry i ją zakupić, to zapraszamy na stronę 👉 Trybunał Konstytucyjny

11 komentarzy:

 1. Gry planszowe idealne na pogodę i niepogodę

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda naprawdę świetnie. Rozważę zakup. Asia

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda na naprawdę ciekawą grę. Może mojej rodzinie by się spodobała ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią bym w nią zagrała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się ciekawa gra, chętnie bym zagrała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gry planszowe to znakomita rozrywka dla całej i każdej rodziny:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Trudno oddzielić tego typu grę od polityki ;) brzmi w każdym razie jak fajna rozrywka.

  OdpowiedzUsuń
 8. to musi być bardzo fajna gra pełna śmiechu i zabawy :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jaka ciekawa gra i jaka tematyka , niesamowite :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Gra wydaje się całkiem fajna - idealna na wieczór ze znajomymi! ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tytuł rzec można lekko kontrowersyjny

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie