czwartek, 14 lipca 2022

Wałbrzych - Co warto zobaczyć? Top Atrakcji

Wałbrzych - Co zwiedzić w Wałbrzychu

O Wałbrzychu na pewno każdy z Was słyszał za sprawą słynnego ostatnio Złotego Pociągu. Ale nie wiem czy wiecie, że to miasto ma bardzo dużo ciekawych miejsc do zaoferowania turystom. To drugie co do liczby mieszkańców miasto Dolnego Śląska i musimy przyznać, że z każdym rokiem jest coraz piękniejsze i bardziej przyjazne dla podróżników. Jeszcze nie tak dawno wszyscy uważali to miasto za tylko związane z górnictwem i kopalniami, a naszym zdaniem to jedno z najbardziej zielonych miast Polski. Zresztą już niemiecka nazwa miasta Waldenburg wskazywała na "leśny gród". Większość z Was kojarzy też te tereny na pewno ze znanym wszystkim Zamkiem Książ, ale zapewniamy Was, że atrakcji jest tu dużo więcej, o czym zaraz się sami przekonacie. Wałbrzych to także idealne miasto do spędzania czasu razem z rodziną, jest tu przygotowanych bardzo dużo atrakcji dla dzieci i ich rodziców. 

Wybierając Wałbrzych na cel swoich wakacyjnych podróży warto zatrzymać się w miejscu wyjątkowym - można powiedzieć, że kiedyś sercu Wałbrzycha. Mowa tu o Starej Kopalni, która już obecnie pełnię funkcję muzealno-kulturalne, ale można także tam wykupić nocleg. I my właśnie zatrzymaliśmy się na terenie tego obiektu w Sztygarówce. Pięknie wyposażone pokoje w klimatycznym miejscu, a do tego do centrum miasta mamy tylko 20 minut spacerkiem. Nasze zwiedzanie tego miasta rozpoczęliśmy właśnie od obiektów Starej Kopalni - to 16 zabytkowych budowli na terenie kompleksu i ponad 4 hektary powierzchni. To fantastyczne miejsce, gdzie poznacie historię wałbrzyskiego górnictwa, zobaczycie naprawdę unikalne eksponaty górnicze, a na trasie podziemnej będzie okazja zobaczyć jak kiedyś wyglądała praca górnika. Na terenie Kopalni znajduje się także Centrum Ceramiki i Galeria Sztuki Współczesnej - będąc z dziećmi koniecznie spróbujcie zapisać się na warsztaty - są naprawdę świetne i wszyscy wychodzą z nich bardzo zadowoleni. Więcej na temat tego miejsca przeczytasz na Stara Kopalnia Wałbrzych
Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Wałbrzychu jest Muzeum Porcelany, które znajduje się zabytkowym Pałacu Albertich. Pewnie zapytacie, co w takim Muzuem może być ciekawego dla dzieci - już Wam odpowiadamy - tak naprawdę wszytko. Już od wejścia czuje się, że to miejsce wyjątkowe i magiczne. Nie wiem czy wiecie, ale porcelana była tu kiedyś nazywana wałbrzyskim białym złotem. A wszystko zaczęło się całkiem niedawno bo w roku 1820 od założonej fabryki wyrobów kamionkowych. To właśnie na tej podstawie powstała działająca do dzisiaj fabryka porcelany Kristoff. W Muzuem Porcelany znajdziecie obecnie ponad 10500 eksponatów polskiej i zagranicznej porcelany. Poza tym w muzeum będziecie mogli także zobaczyć pomieszczenia w stylu mieszczańskim, w których ukazano, porcelanę w życiu codziennym. Więcej o tym miejscu przeczytacie w naszym wpisie - Muzuem Porcelany


Tuż obok Muzuem Porcelany znajduje się prawdziwa perełka wśród wałbrzyskich kościołów - Kościół Świętego Zbawiciela. Zbudowany został w latach 1785-1788, według projektu Carla Gottharda Langhansa - tego samego, który był projektantem berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Powstał on na miejscu pierwszego domu modlitw z 1742 roku, o konstrukcji szkieletowej, który dość szybko stał się za mały dla wiernych. Wnętrze utrzymane w białej tonacji ze złoceniami, posiada charakterystyczne empory wsparte na murowanych filarach. "Prostokątne, salowe wnętrze nawiązuje do Kościoła Dworskiego (ob. Opatrzności Bożej) we Wrocławiu. Wypełniają go trzy kondygnacje eliptycznych empor (w kościołach sycowskim i dzierżoniowskim tylko dwie) wspartych na filarach o przekroju prostokąta i wykreślających owalną nawę. Na II emporze wspiera się 16 kolumn jońskich podtrzymujących pozorną kopułę." W empory wkomponowano organy zbudowane w latach 1912-1913, w świdnickiej firmie Schlag und Söhne. Z zabytków sakralnych na uwagę zasługuje również najstarszy z kościołów w mieście - Kościół Matki Boskiej Bolesnej. Pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi już z roku 1305, ale wiemy że w roku 1718 został on gruntownie przebudowany. Z tym miejscem związana jest także jedna z legend dotyczących Wałbrzycha. Kaplice według podań miał wznieść rycerz w zamian na uratowanie życia. Za ołtarzem znajdowało się źródełko, które podobno miało cudowne działania - przybywali tu pielgrzymi, szczególnie tacy, którzy mieli problemy ze wzrokiem. Niestety w wyniku prac górniczych wody w kościele zabrakło, ale pielgrzymi dalej tu przybywają - znajduje się tu figura Matki Boskiej Bolesnej - traktowana jest ona jako parobka miasta. 

W Wałbrzychu znajdziecie także Kolegiatę - to wybudowana w roku 1904 świątynia, która została zbudowana że względu na szybko powiększającą się liczne wiernych. Projektantem bym znany w ówczesnych czasach architekt Alexis Lancer. Pomimo, że kościół ma zaledwie ponad 100 lat to wewnątrz znajdziemy zabytkową ambonę i chrzcielnicę, które zostały przeniesione z kościoła Świętego MichałaWałbrzych można powiedzieć, że ma obecnie dwa rynki. Jeden starszy przy którym znajdziemy zabytkowe kamienice, a drugi to tzw. Plac Magistracki, gdzie znajdziemy Ratusz Miasta. Oba miejsca dzieli od siebie zaledwie 200 metrów więc to świetne miejsce na historyczny spacer. Wchodząc na Plac Magistracki na pewno zwrócicie uwagę na imponujący i fantastyczny budynek Urzędu Miasta. Tu także ogromny plus dla miasta ponieważ zarówno na jednym, jak i drugim rynku w mieście znajdziemy drzewa, które podczas upałów potrafią dać schronienie przed promieniami słonecznymi. 


Będąc na Placu Magistrackim mamy już bardzo blisko do jedynego w Polsce Schroniska PTTK w środku miasta. Dobrze czytacie, w centrum Wałbrzycha na Górze Powstańców na wysokości 512 m n.p.m. znajduje się jedyne Schronisko PTTK w mieście i jest to tzw. Harcówka. Z Wałbrzyskiego rynku na miejsce poprowadzi Was niebieski szlak - maksymalnie to 30 minut spacerkiem. Z tarasu widokowego Harcówki mamy przepiękny widok na niektóre z dzielnic Wałbrzycha. Podczas naszego spaceru przez Park Sobieskiego widzieliśmy, że powstaje kolejna inwestycja dla mieszkańców i turystów - tężnia solankowa. 

Po zwiedzaniu centrum miasta postanowiliśmy się troszkę oddalić i udać do Zamku Książ, Palmiarni, a także wybrać się na spacer Ścieżką Hochbergów do ruin Zamku Stary Książ. 

Zamek Książ, to miejsce o którym większość z Was na pewno słyszała. Dla tych którzy interesują się historią, to wiedzą, że Zamek bym przygotowany na twierdzę Hitlera, dla tych którzy interesują się nowościami - na pewno słyszeli o poszukiwaniach Złotego Pociągu. Zamek Książ w Wałbrzychu to trzeci największy zamek w Polsce - po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu. Aby do niego dojechać należy opuścić centrum miasta i podążać według znaków lub nawigacji. Jest to jeden z bardziej malowniczych zamków, o pięknym położeniu - zdradzimy Wam tajemnice, że najpiękniej wygląda z tarasu widokowego i Ścieżki Hochbergów. To zdecydowanie najpopularniejsza atrakcja Wałbrzycha i o każdej porze możecie się tutaj spodziewać tłumów ludzi. O tym jak wygląda zwiedzanie Zamku Książ przeczytacie w naszym wpisie - Zamek Książ


Będąc na Zamku Książ zdecydowanie polecamy Wam wybrać się w trasę wokół Zamku i to najlepiej Ścieżką Hochbergów. To specjalnie wytyczony szlak prowadzący wokół zamku i docierający także do ruin Zamku Stary Książ. Bardzo malowniczy, z pięknymi widokami, dużymi przepaściami, i wysoko zawieszonymi kładkami - jeśli chcielibyście się wybrać, to odsyłamy Was do naszego wpisu - Ścieżka Hochbergów

Będąc w tym miejscu polecamy odwiedzić także Palmiarnię. Została ona wybudowana przez ostatniego właściciela Zamku Książ - Jana Henryka XV Hochbera dla swojej ukochanej żony Daisy - będąc w Wałbrzychu będziecie bardzo często o niej słyszeć. Całość powstała w latach 1908 - 1911, a sama inwestycja była naprawdę ogromna. Oprócz palmiarni powstały w tym czasie; cieplarnię, rosarium, ogród japoński, czy ogród owocowo-warzywny. Koszt stworzenia tego miejsca, jak na ówczesne czasy był ogormny - 7 milionów marek w złocie. Jest to miejsce z którego miłośnicy roślinności nie będą chcieli wychodzić. Więcej o tym przeczytacie tutaj - Palmiarnia Wałbrzych.
Jak widzicie atrakcji jest naprawdę bardzo dużo, a to tylko sam Wałbrzych i najbliższe okolice. Oprócz tego w sezonie wiosenno-letnim zarówno dla mieszkańców i turystów jest przygotowana cała masa atrakcji dodatkowych. My mieliśmy okazję oglądać spektakl w amfiteatrze przy pl. Teatralnym, czy brać udział w niedzielnym pikniku przy Zamku Książ. Warto udać się także to Teatru Lalki i Aktora, sprawdzić wydarzenia organizowane przez Wałbrzyski Ośrodek Kultury, bo dzieje się tu naprawdę dużo. 


Dla lubiących aktywnie spędzać czas polecamy także wizytę w Parku Wodnym Aqua Zdrój - to kompleks basenowy w którym znajdziemy zarówno basen typowo pływacki, jak i bardziej rekreacyjny i brodzik dla maluchów. No i są także uwielbiane przez dzieci zjeżdżalnie. My polecamy Wam Wałbrzych na rodzinne wakacje i krótkie weekendowe wypady. Jesteśmy przekonani, że nie będziecie się tu nudzić, a miasto z roku na rok coraz bardziej pięknieje. 

Wałbrzych i okolice opisaliśmy dla Was na zaproszenie Urzędu Miasta Wałbrzych, my na pewno chętnie będziemy tu wracać.


50 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny artykuł może kiedy uda mi się tam wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam jeszcze wejść na górę Chełmiec i Trójgarb :) i koniecznie odwiedzić nowo otwartą wieże widokową na Słonecznej Polanie. Wałbrzych ma wiele pięknych miejsc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam też Górę Borową i Wzgórze Gedymina.

   Usuń
 3. Cudownie że jest tyle do zobaczenia tak blisko ode mnie :) Magda

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio bylam przejazdem i właśnie się zastanawiałam co ciekawego można tam zobaczyć, a tu proszę gotowe odpowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wałbrzych i jego okolice to piękne miejsca. Byłam nie raz, a z Waszymi podpowiedziami, pojadę kolejny :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Łza się w oku kręci jak pięknie opisaliscie moje Miasto 😍

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurcze pieknie tam, szkoda ze daleko ode mnie! Ale na pewno sie wybiore 😍

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale super miejsce muszę je wpisać na listę do zwiedzania ♡

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny artykuł 🤩 gotowa ściągawka miejsc jakie można zobaczyć w Wałbrzychu, super

  OdpowiedzUsuń
 10. Miasto i jego okolice można zwiedzać kilka dni i tak będzie mało

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne miasto 😘 warto je odwiedzić

  OdpowiedzUsuń
 12. Wałbrzych i okolice są na naszej liscie do zwiedzania! Zapisuję post bo przyda się baaardzo.
  Magda TuliMisie

  OdpowiedzUsuń
 13. Wybieram się we wrześniu, że może też tak pozwiedzam, że super. Pozdrawiam serdecznie Joanna Orczyk

  OdpowiedzUsuń
 14. Edyta Kwiatkowska14 lipca 2022 15:23

  Nigdy nie zwiedzałam tego miasta :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ola Kwiatkowska14 lipca 2022 15:50

  Z tej strony nie znałam tego miasta!

  OdpowiedzUsuń
 16. Nigdy nie byłam a wyglada ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetny artykuł, cudowne zdjęcia, całość zachęca do odwiedzenia

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetny artykuł, dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 19. W Wałbrzychu jeszcze nigdy nie byłam, dzięki za rekomendacje!

  OdpowiedzUsuń
 20. Ale ciekawe miejsce, pewnie gdyby nie ten artykuł nie pomyślałabym, że w Wałbrzychu tak ładnie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Byłam i bardzo podobała mi się palmiarnia. Gosia B.

  OdpowiedzUsuń
 22. Inga Szewczuk15 lipca 2022 10:40

  Świetny wpis! Warto do was zaglądać 😍

  OdpowiedzUsuń
 23. zaglądam tutaj 2 razy w tygodniu, super blog

  OdpowiedzUsuń
 24. Świetny artykuł, zachęca do zwiedzania!

  CZD

  OdpowiedzUsuń
 25. Ile wcześniej trzeba zapisać się na kurs? Podczas zwiedzania 🤔🌹

  OdpowiedzUsuń
 26. Kiedyś odwiedzialm te rejony ale bez dzieci, a teraz to zupełnie inna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 27. Odwiedzę we wrześniu to miejsce na pewno, pozdrawiam serdecznie Joasia

  OdpowiedzUsuń
 28. Zamek Książ jest piękny i magiczny.

  OdpowiedzUsuń
 29. Świetny artykuł bardzo zachęca do odwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 30. Wspaniałe miejsce do zwiedzania ale i odpoczynku wśród zieleni
  Dużo jej u Nas😉

  OdpowiedzUsuń
 31. Ale piękne zdjęcia ❤️ zachęcają do zwiedzania

  Kamila

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie wiedziałam, że w Wałbrzychu jest aż tyle cudownych miejsc do zwiedzania. Dzięki za ten wpis.

  OdpowiedzUsuń
 33. Wałbrzych to piękne miasto. Mam tam rodzinę i mile wspominam spędzony w tym mieście czas:)

  OdpowiedzUsuń
 34. Nie byłam nigdy i widzę, że warto tam pojechac

  OdpowiedzUsuń
 35. Nie mialam pojecia ze Walbrzych ma taki piekny rynek! 🥰

  OdpowiedzUsuń
 36. Jak zawsze świetny artykuł wszystko pięknie opisane :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Muszę kiedys się wybrac w tamte rejony :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Wcale się nie dziwię, że będziecie wracać, bo po zdjęciach widać, że było przepięknie! 🙂

  OdpowiedzUsuń
 39. Kto by pomyślał że w Wałbrzychu jest tyle atrakcji 🙂

  OdpowiedzUsuń
 40. Byliśmy w zeszłym roku :) piękne miasto

  OdpowiedzUsuń
 41. Muszę się kiedyś wybrać, bo opis i zdjęcia zachęcają!

  OdpowiedzUsuń
 42. Wałbrzych, moje miasto. Piękne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 43. Na zdjęciach prezentuje się całkiem interesująco

  OdpowiedzUsuń
 44. Gościłam w Wałbrzychu dwa tygodnie temu i zwiedziłam to wszystko co właśnie oglądam na twoich zdjęciach… Jeszcze tam wrócę
  Kocikowa Dolina

  OdpowiedzUsuń
 45. Kolejne miejsce warte wpisania na listę wycieczek 🥰

  OdpowiedzUsuń
 46. Byliśmy całą rodziną i też polecamy serdecznie 😍😍😍

  OdpowiedzUsuń
 47. Polecam jeszcze wejść na niedawno wybudowaną wieżę widokową w Szczawnie Zdroju :)

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie