czwartek, 7 lipca 2022

Ścieżka Hochbergów - Wedrujemy wokół Zamku Książ

Ścieżka Hochbergów - Książański Park Krajobrazowy 

Dolny Śląsk odwiedzamy prawie co roku i bardzo lubimy ten region naszego kraju. Za każdym razem jak jesteśmy w tej części Polski, odkryjemy coś nowego. Tym razem wybraliśmy się do miasta Wałbrzycha i jego okolicznych terenów. Wszyscy na pewno słyszeliście o tym mieście za sprawą poszukiwania złotego pociągu - nam także nie udało się go odnaleźć, ale znaleźliśmy kilka perełek do odwiedzenia. 


Zamek Książ na pewno większość z Was zna i może nawet udało się go Wam odwiedzić. My zwiedziliśmy go kilka lat temu, a teraz powróciliśmy na zamek i trasy dookoła - właśnie o niej chcemy Wam dzisiaj opowiedzieć. 

O ile na Zamku Książ o każdej porze dnia i roku możecie spodziewać się naprawdę dużych tłumów, to tuż obok znajduję się fantastyczna trasa zwana Ścieżką Hochbergów, która zaprowadzi nas do ruin Zamku Stary Książ i z powrotem do Zamku Książ. 

Tras wokół zamku znajdziecie kilka, ale najpiękniejsza wiedzie Ścieżką Hochbergów. Szlak został tutaj poprzedzony już w XIX wieku, a wszystko za sprawą właścicieli zamku. Wycieczkę tą trasą możecie rozpocząć w dowolną stronę ponieważ całość ścieżki to pętla o długości około 5 kilometrów, idąc z dziećmi na musicie zarezerwować sobie co najmniej 4 godziny. 

My rozpoczęliśmy nasza wędrówkę wychodząc z Zamku Książ w lewo, w stronę punktu widokowego i Mauzoleum Rodziny Hochbergów. Kawałek dalej skręcamy już w leśną ścieżkę i jakby znajdujemy się w innym świecie. Wygodne wybrukowane ścieżki zamieniają się w górski szlak, a z tłumów obecnych na zamku robi się prawie całkowita cisza. Na szlaku do ruin Starego Książa spotykamy zaledwie kilka osób. Po wejściu do lasu będziemy początkowo spacerować pośród gigantycznych rododendronów, a ścieżka będzie robiła się coraz węższa i węższa. Po drodze zaczną pojawiać się skały, urwiska, powalone drzewa i mostki zawieszone nad przepaścią. Pomiędzy drzewami co chwilę możemy podziwiać ogromną bryłę Zamku Książ, który się coraz bardziej oddala i robi się jakby coraz mniejszy. 

Następnie górski szlak staje się jakby łagodniejszy i wygląda jak zwykła leśna ścieżka. Tak spacerując docieramy aż do mostu na rzece Pełcznicy i stąd już schodami mocno w górę wspinamy się w stronę ruin Zamku Stary Książ. Tu należy jeszcze troszkę odbić od szlaku według znaków i kierować się na ruiny zamku. 

Zamek Stary Książ to miejsce naprawdę wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju - czuć tu ducha tego miejsca. Niby to tylko ruiny i nawet początkowo sądzono, że nie aż takie stare, to jednak na podstawie wykonanych badań stwierdzono, że powstały w one w miejscu średniowiecznego grodu warownego. To miejsce naprawdę magiczne, które potrafi budować wyobraźnię i przenieść nas w czasie o kilkaset lat wstecz. 


Ruiny te służyły rodzinie Hochbergów do przyjmowania dostojnych gości i organizowania licznych przyjęć. Był tutaj król pruski, prezydent USt i car Rosji wiec możecie wyobrazić sobie, jak to miejsce musiało wyglądać jeszcze ponad 100 lat temu. Niestety w roku 1945 wkroczyli tu żołnierze radzieccy i zamek ograbili, zniszczyli i spalili. Będąc na zamku koniecznie odwiedźcie też punkt widokowy położony w północnej stronie zamku - przepiękne widoki. 

Choć w planach mieliśmy obejście dookoła całego Zamku Książ i przejście Ścieżki Hochbergów, to pogoda szybko zmieniła nasze plany. Nadciągający deszcz i burza zmusiły nas do jak najszybszego powrotu na tereny zamkowe. Ale mamy nadzieję wrócić w to miejsce i wtedy na pewno dokończymy naszą podróż. Tym bardziej, że do odwiedzenia pozostał Cis Bolko i mały tunel wykuty w skale na tej ścieżce. Jak widzicie na zdjęciach trasa jest bardzo malownicza i z pięknymi widokami. Oczywiście nie polecamy wybierać się na Ścieżkę Hochbergów w klapkach - to momentami jest naprawdę typowy górski szlak. Nie przejedziecie tutaj także z wózkami dla dzieci. Jeśli chodzi o samochód to zdecydowanie najwygodniej jest go zostawić na parkingu przy Zamku Książ.
Nasze wpisy o Wałbrzychu i okolicach powstają we współpracy z Urzędem Miasta Wałbrzych - dzięki nim mogliśmy odkryć piękno tego miasta i bliskich okolic.  

8 komentarzy:

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie