niedziela, 10 lipca 2022

Zamek Książ w Wałbrzychu - Rodzinne Zwiedzanie

Zamek Książ w Wałbrzychu - Zwiedzamy z dziećmi

Dolny Śląsk to jedna z naszych ulubionych krain w Polsce i zawsze chętnie tu wracamy. Tym razem nasze kroki powędrowały do Wałbrzycha i pobliskiego Zamku Książ. Nie wiem czy wiecie, ale ten zamek jest trzecim największym w Polsce - po Zamku w Malborku (mieliśmy okazję go odwiedzić) i po Zamku Królewskim w Krakowie (będziemy odwiedzać w lipcu). Jesteśmy tutaj już czwarty raz i za każdym razem Książ zaskakuje nas czymś nowym.

Historia zamku sięga zamierzchłych czasów, bo pierwsze wzmianki o nim pojawiają się w latach 1288-92. To właśnie wtedy pojawia się pierwsza pisemna informacja o tym miejscu - to wtedy książę Bolko I rozpoczął budowę zamku w strategicznym miejscu. Losy zamku nie były łatwe i przechodził on z rąk do rąk. Panowali na nim królowie czescy, węgierscy, aż w końcu w roku 1509 zamek staje się własnością rodziny Hoberg (Hochberg) tu pisownia nazwiska zmieniła się na przestrzeni lat. Aż do 1941 roku zamek pozostaje własnością rodziny -  Hochbergów. To właśnie dzięki tej rodzinie zamek jest rozbudowany i przeżywa lata swojej świetności. Niestety za sprawą hitlerowskich Niemiec, a później radzieckich żołnierzy zamek niszczeje, a jego mienie zostało zrabowane. Na szczęście obecnie z każdym rokiem możemy podziwiać coraz piękniejszy Zamek Książ i jego ogrody. Zamek Książ Zwiedzanie 

Czy Zamek Książ to dobre miejsce na wycieczkę z dziećmi? Naszym zdaniem nawet bardzo dobre, tym bardziej, że oprócz samego zamku można się udać na spacer wokół niego Ścieżką Hochbergów. Wybierając się do zamku macie możliwość samodzielnego zwiedzania z audiobookiem, lub zwiedzanie z przewodnikiem - tu ruszamy o konkretnych godzinach. My podróżując z dziećmi wybraliśmy oczywiście opcje z audio przewodnikiem - wtedy mamy możliwość dopasowania tempa zwiedzania do naszych możliwości. 


Trasa zwiedzania z audio przewodnikiem przebiega przez wszystkie najpiękniejsze sale reprezentacyjne. Tam usłyszymy o dziejach zamku za czasów rodziny Hochbergów. Następnie poznamy także pomieszczenia, które zostały przebudowane przez Niemców w czasie II Wojny Światowej - do dnia dzisiejszego odbywają się spory o to, co miało się znajdować w podziemiach Zamku Książ. W dalszej części przejdziemy do najstarszych komnat zamkowych - Hol Myśliwski, Sala Rycerska, czy Sala Balowa. Na całe zwiedzanie zamku z zestawem audioguide zarezerwujcie sobie około 90 min. Następnie oddajemy zestawy i możemy się udać na przepiękne tarasy wokół zamku. 

Tarasy i ogrody Zamku Książ zostały stworzone bardzo dawno temu, bo w XVIII wieku. Początkowo były one stworzone w stylu francuskim, a na początku XX wieku Księżna Daisy (dużo o niej usłyszycie będąc na zamku) zajęła się ich dalszym upiększaniem. Sprowadziła do tego brytyjskich ogrodników. Na dzień dzisiejszy na terenie zamku znajdziemy aż 14 tarasów na różnych poziomach. Jest to przepiękne miejsce w którym można spędzić tyle samo czasu, co na zwiedzaniu zamku i jeszcze może być mało. Wszystko jest pięknie utrzymane i robi naprawdę ogromne wrażenie - warto w niektórych miejscach podczas zwiedzania zamku wyjrzeć przez okno - z góry tarasy prezentują się jeszcze piękniej. 

Na terenie zamku dostępna jest także podziemna trasa turystyczna - tu można wejść tylko i wyłącznie z przewodnikiem i po zakupie dodatkowego biletu. Ta atrakcję zostawiliśmy sobie na później i postaramy się ją Wam pokazać za kilka lat, jak najmłodszy członek naszej rodziny trochę podrośnie. 

Będąc na zamku koniecznie musicie udać się także na punkt widokowy, który jest dość dobrze oznakowany - zobaczymy stąd widok na cały Zamek Książ. Warto również pospacerować sobie wokół zamku i podziwiać go z każdej strony - naprawdę jest wyjątkowy.  My Wałbrzych i okolicę pokazujemy Wam w ramach naszej współpracy z Urzędem Miasta Wałbrzych i korzystamy z biletów Explorer Wałbrzych - czyli zwiedzanie czterech największych atrakcji w ramach jednego biletu. Wykupując taki bilet zobaczycie:

 • Zamek Książ
 • Palmiarnię
 • Starą Kopalnię 
 • Muzuem Porcelany
Jeśli w planie będziecie mieć tylko Zamek Książ, to można go jak najbardziej połączyć z wizytą w Palmiarni tego samego dnia. Natomiast jeśli wybrać się będziecie chcieli Ścieżką Hochbergów, to czasu na Palmiarnię tego samego dnia może zabraknąć. 22 komentarze:

 1. Bardzo lubię tu wracać 😃😃😃

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite zdjęcia z przepięknego miejsca! Karolina

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo zachęcająca recenzja! Uwielbiam Wasze inspiracje!

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie odwiedzę to miejsce ❤️

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię zwiedzać zamki , więc czuję się namówiona :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne miejsce na spędzenie dnia ☀️☀️☀️

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne miejsce że wspaniałą historią Daisy, polecam

  OdpowiedzUsuń
 8. Wyjątkowe miejsce, muszę tam pojechać, cudownie wyglądają wnętrza😍😍😍~ Jola

  OdpowiedzUsuń
 9. wow, jakie piękne zdjecia, byłam i potwierdzam jak tam jest cudnie

  OdpowiedzUsuń
 10. super, też muszę się wybrac z rodzinka :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetne miejsce, w będę tam we wrześniu. Pozdrawiam serdecznie J. Orczyk

  OdpowiedzUsuń
 12. Patrycja Hopek11 lipca 2022 12:38

  Wyglada przepięknie na zdjęciach
  Muszę tam pojechać koniecznie

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie miałam okazji tam być, ale chętnie bym się wybrała ❤️

  OdpowiedzUsuń
 14. Cudownie prowadzicie blog 😍

  OdpowiedzUsuń
 15. Kamila Kowalska11 lipca 2022 15:40

  To jedno z moich ulubionych miejsc!

  OdpowiedzUsuń
 16. Przepiękne miejsce, warto dzieciakom pokazywać ciekawe rzeczy

  OdpowiedzUsuń
 17. Miejsce w sam raz na wakacje. Daruma

  OdpowiedzUsuń
 18. Koniecznie muszę się tam wybrać ponownie, tym razem z dziećmi

  OdpowiedzUsuń
 19. Ale pięknie! Zamek wygląda imponująco, cudowny ogród :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mój ukochany Zamek Książ ❤️ widzę go codziennie ze swojego okna 😄

  OdpowiedzUsuń
 21. Zakochałam się od razu <3

  OdpowiedzUsuń
 22. czuję się zachęcona do zobaczenia tego miejsca!

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie