sobota, 4 lutego 2023

BIEG FAJERWERKOWY. PIERWSZY I JEDYNY W POLSCE!

BIEG FAJERWERKOWY. PIERWSZY I JEDYNY W POLSCE!

Wśród ostatnich wydarzeń na kulturalnej mapie Polski przykuła uwagę nietypowa inicjatywa zaprojektowana przez firmę Arka Fajerwerki z Poznania. Była to wyjątkowa, nie mająca wcześniej precedensu impreza charytatywna łącząca w sobie wydarzenie sportowe i pirotechniczne. 


Team z Poznania jest już dobrze znany na arenie pirotechnicznej kraju. Strzelał m.in. kilkukrotnie przy akompaniamencie koncertu Filharmonii Poznańskiej. Wykonywał pokaz fajerwerków Sylwester Miejski w Poznaniu 2019/2020. Co roku, od początku powstania imprezy projektuje także efekty pirotechniczne na Antidotum Leszno AirShow


Teraz Arka Fajerwerki wraz ze swoją marką ARKA Pyroshow dała o sobie znać jako pomysłodawca absolutnie unikatowej w skali kraju inicjatywy Bieg Fajerwerkowy.


Bieg Fajerwerkowy to projekt charytatywny łączący imprezę sportową i fajerwerki. Uczestnicy zawodów pobiegli na dystansie 5 km., a towarzyszyły im wyjątkowe efekty pirotechniczne jak miny, fontanny, wodospady oraz konfetti. Fajerwerki rozświetliły bieg zarówno w trakcie pokonywania trasy jak na jej finale, gdzie zwycięzców przywitały widowiskowe salwy sztucznych ogni. 


Bieg Fajerwerkowy to inicjatywa unikatowa i pionierska. Biegnąc wśród efektów specjalnych każdy z uczestników mógł poczuć się jak bohater filmu hollywoodzkiego. Wystrzałowe fontanny, wodospady czy miny zagwarantowały potężną dawkę endorfin. Emocje towarzyszące wydarzeniu, gdzie wysiłek sportowy został połączony z adrenaliną podbitą przez oprawę pirotechniczną przełożyły się na niepowtarzalne, niezapomniane doświadczenie. 


Myśląc o fajerwerkach często wyobrażamy sobie hałas i huk wystrzałów. Wiele osób martwi się o zwierzęta, dzieci, osoby starsze. Nic z tych rzeczy. W imprezie wykorzystane zostały tylko tzw. fajerwerki ciche. Fajerwerki ciche, zwane także silentami określane często jako przyjazne zwierzętom to rodzaj pirotechniki charakteryzującej się skrajnie zminimalizowaną emisją dźwięku. Jakkolwiek nie są to fajerwerki zupełnie bezgłośne (gdyż takich nie ma) natężenie dźwięku, które emitują nie przekracza 79 dB. To niższy poziom niż ten, który możemy usłyszeć na koncertach i jako takie nie powodują one dyskomfortu dla otoczenia. W kategorii fajerwerków cichych mieszczą się takie produkty jak fontanny, które swą nazwę biorą ze stożka, który formują oraz snopu iskier, jaki emitują; stroboskopy charakteryzujące się emisją pulsującego światła (migotania); rzymskie ognie 

uformowane w kształcie tuby, z której wystrzeliwane są kolorowe efekty. Na uwagę w tej kategorii zasługują wodospady należące do pirotechniki scenicznej. Generują one efekt zbliżony do fontann, przy czym zamiast tworzyć wznoszący się snop iskier, opadają iskrami, skąd też nazwa wodospady. Do grupy fajerwerków cichych należą też popularne zimne ognie jak również tzw. pirotechnika stadionowa jak np. race meczowe. Także wiele wyrzutni, w odróżnieniu od tradycyjnych baterii pirotechnicznych, projektowanych jest w ostatnim czasie jako silenty, gdzie zachowane zostają walory wizualne przy zminimalizowanym poziomie hałasu. 


Bieg Fajerwerkowy, poza swą atrakcyjnością i unikatowym charakterem to przede wszystkim inicjatywa charytatywna. Akcja była bowiem organizowana przy udziale sztabu WOŚP, a 100% zysku z tej inicjatywy przeznaczone zostanie na walkę z sepsą. Patronatem organizacyjnym wydarzenia było Wiejskie Stowarzyszenie Integracyjne we Wiórku - WIESTIN. Imprezę wspierało też Sołectwo Czapury oraz Sołectwo Wiórek.

Trasa biegu obejmowała dystans 5 km., rozpoczęła się w miejscowości Wiórek w okolicach ul. Podleśnej, a zakończyła w sąsiadujących Czapurach przy ul. Spokojnej.


Zawody były podzielone na 4 odrębne kategorie: Mężczyźni Open; Kobiety Open; Mężczyźni 40+ oraz Kobiety 40+. 


Wśród zawodników pobiegła przedstawiona już wcześniej przez Bartka Ambrożkiewicza, pomysłodawcę biegu, Pani Kasia ze swoim psem Szajlo. Czworonożny “biegacz” nie tylko nie bał się fajerwerków, ale wyraźnie był pod ich wrażeniem. Tym samym firma udowodniła krytykantom, że po pierwsze fajerwerki były naprawdę ciche, a po drugie, że każdy właściciel zna najlepiej swego pupila i wie jak reaguje na dany bodziec. Pozytywna reakcja Szajlo zadała kłam oszczerstwom, że udział w imprezie naraża zwierzęta na niepotrzebny stres. 


O utrwalenie niesamowitych emocji i wyjątkowego doświadczenia, jakie stanowiła impreza zadbało pięciu fotografów. Widowisko było też filmowane przez dwa profesjonalne drony. 


Zarówno dla zwycięzców jak i dla uczestników biegu przewidziano specjalne nagrody. Laureaci, którzy stanęli na podium otrzymali Voucher na dowolne produkty z https://www.arkafajerwerki.pl/ wysokości 100 zł oraz autorski dedykowany imprezie puchar. Do tego w momencie przekraczania mety przywitały ich piękne salwy efektów pirotechnicznych. Każdy uczestnik zawodów, który ukończył bieg w przewidzianym limicie czasowym (2h) mógł liczyć na oryginalny, specjalnie zaprojektowany na tę okazję medal pamiątkowy. 


Więcej informacji o Biegu Fajerwerkowym można zaleźć na stronie internetowej Bieg Fajerwerkowy.pl oraz na facbooku BiegFajerwerkowy.pl


16 komentarzy:

 1. Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę o takim rozwiązaniu, podoba mi się bardzo ♥️pozdrawiam serdecznie Joanna Zielińska

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz słyszę o takim biegu 🙃 aż musiałam przeczytać 😊 super pomysł

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmmmm.nie słyszałam nigdy O takiej imprezie. Lu

  OdpowiedzUsuń
 4. Musiała być swietna zabawa :) super inicjatywa :) (KŁ)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja Jestem zagorzałą przeciwniczką fajerwerków

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy raz czytam o takim biegu :) na pewno było świetnie! Pozdrawiam NW

  OdpowiedzUsuń
 7. Nawet nie wiedziałam, że taki bieg miał miejsce. Dobrze, że o tym piszecie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kamila Kowalska6 lutego 2023 15:48

  Uwielbiam takie akcje, adrenalinę i emocje!

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękna akcja harytawywna oby więcej takich chwil

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki Wam świat dowie się o kompromisie fajerwerkowym. Super pomysł. Dzięki Wam za to

  OdpowiedzUsuń
 11. Joanna Bonowicz6 lutego 2023 16:02

  Jak dotąd nie słyszałam o tym wydarzeniu, a widać, że to spora impreza. Super inicjatywa i bardzo fajnie, że o tym napisaliście. 😊

  OdpowiedzUsuń
 12. No proszę, mieszkam pod Poznaniem i nie wiedziałam że coś takiego jest w moim mieście.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ale świetnie, z chęcią bym taką 5 przebiegła:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Genialna zabawa! Super inicjatywa, nie słyszałam o czymś takim wcześniej :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja sama kocham biegać. Super !

  OdpowiedzUsuń
 16. Nigdy nie słyszałam o takim biegu. Musiała być fajna zabawa. Co widać na zdjeciach

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie