piątek, 24 lutego 2023

Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim - Zwiedzanie z dziećmi w ramach projektu #zamkizdzieckiem 

W ramach naszego projektu #zamkizdzieckiem dzisiaj zabieramy do kolejnego wspaniałego zamku. Tym razem odwiedzamy Warmię, Lidzbark Warmiński i jeden z najładniejszych i najlepiej zachowanych zamków z okresu średniowiecza w Polsce. Mowa tu oczywiście o Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim który został zbudowany już w XIV wieku jako siedziba biskupów warmińskich. Za czasów swojej świetności była to naprawdę ogromna budowla, która składała się z zamku właściwego i przedzamcza z barokowym pałacem. Położenie zamku zostało bardzo starannie wybrane - usytuowany on został pomiędzy dwiema rzekami Łyną i Symsarną. Do dnia dzisiejszego zachował się zamek główny i przedzamcze południowe w którym obecnie znajduje się Hotel Krasicki - polecamy odwiedzić. 

Zamek Główny został zbudowany na planie kwadratu o długości boku 48.5 metra z czterema wieżami, z których jedna jest zdecydowanie wyższa od pozostałych. Jej wysokość to aż 25 metrów. Pozostałe trzy wieże pełniły rolę dekoracyjną, a ich wygląd zmieniał się na przestrzeni kolejnych wieków. Po minięciu ogromnej bramy wchodzimy na wyjątkowej urody dziedziniec - tu naszym oczom ukażą się dwie kondygnacje arkadowych krużganków, które nadają temu miejscu naprawdę niesamowity klimat. 
Choć Zamek w Lidzbarku Warmińskim niektórym może się kojarzyć z Krzyżakami, to nie został on przez nich wybudowanych. Podobieństw znajdziemy jednak tutaj bardzo dużo, bo oprócz wyglądu zewnętrznego - bardzo podobny do Zamku w Gniewie - wewnątrz znajdziemy wielki i mały refektarz, zbrojownię, kapitularz i salę audiencyjną. Biskupi którzy na zamku rezydowali przez ponad 450 lat dostosowywali budowlę do swoich potrzeb i gustów, dzięki temu możemy tu podziwiać naprawdę piękne wnętrza, które mogą skrywać jeszcze mnóstwo tajemnic. Tak naprawdę każdy z biskupów zostawił tutaj coś po sobie. Biskup Andrzej Batory pozostawił nowe zabudowania na północ od zamku - obecnie ich już nie ma. Biskup Jan Wydżga dostawił do południowej elewacji zamku barokowy pałac. Biskup Ignacy Krasicki nadał kaplicy zamkowej rokokowy wystrój i zlecił wykonanie malowideł w refektarzu i jadalni. Po przejściu pod zabór pruski początkowo wykorzystano zamek jako koszary, lazaret, magazyn. Co ciekawe w trakcie II Wojny Światowej i tuż po niej zamek nie został zniszczony i dzięki temu do dzisiaj możemy go podziwiać. 
Już po przekroczeniu bramy zamku poczujecie jego niesamowity klimat. Są to jedyne krużganki, które są w stanie nienaruszonym - na drugim poziomie krużganków zobaczymy oryginalne freski z XIV wieku. Obecnie Zamek w Lidzbarku Warmińskim jest siedzibą Muzeum Warmińskiego, które jest gospodarzem obiektu. 

Zwiedzanie Zamku odbywa się w wyznaczonych dniach i godzinach - najlepiej sprawdzić na stronie Muzeum Warmińskiego. Podczas wizyt w zamku poza jego podziwianiem pięknej budowli i krużganków możemy wejść także do środka i poczuć historyczną atmosferę i ducha znanych osobistości, które zamieszkiwały ten zamek. 

Będziemy mogli zobaczyć zbrojownię, która została zlokalizowana w skrzydle południowym - tu zobaczymy kolekcję uzbrojenia zaczepnego oraz obronnego od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych. Jednym z najbardziej wartościowych eksponatów jest buława dekoracyjna z XIX wieku. Ogromne wrażenie zrobią na Was także piwnice z gotyckimi sklepieniami, które znajdują się w dwóch poziomach. Idąc dalej odwiedzimy Wielki Refektarz - największa sala na zamku o długości 27 metrów i szerokości 9 m, wysoki natomiast na 10 metrów. Tu będziemy mieli okazję podziwiać najstarsze zamkowe freski i kolekcję rzeźb. Tu warto zwrócić uwagę także na szecioprzęsłowe sklepienie gwiaździste. Sala ta była przeznaczona na szczególne uroczystości takie jak; sejmik warmiński, czy wystąpienie biskupa w sprawach duchowych. W Sali Obrad będziemy mieli możliwość podziwiać obraz autorstwa Antona Hoffmanna, który przedstawia Bitwę pod Lidzbarkiem. Zajmuje on prawie całą ścianę tej sali, a jego powierzchnia to prawie 18m kwadratowych. 
Duże wrażenie jeśli chodzi o zamkowe wnętrza robi także Kaplica Zamkowa pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej - co ciekawe można ją wynająć na ślub. Znajdziemy tutaj także specjalną komnatę poświęconą ostatniemu biskupowi mieszkającemu na zamku, który bardzo dobrze jest znany dzieciom - Ignacemu Krasickiemu. Będziemy mogli także poznać kilka ciekawostek na temat życia innego bardzo znanego mieszkańca tego zamku - Mikołaja Kopernika.
Jest to zamek idealny do zwiedzania z dziećmi z kilku powodów. Najważniejszym jest fakt, że są tu socjalne zajęcia dedykowane dzieciom. My w czasie ferii zimowych mieliśmy możliwość podążać szlakiem Mikołaja Kopernika. Dla dzieci były przygotowane specjalne zagadki i zadania - żeby je rozwiązać trzeba było być naprawdę dobrym poszukiwaczem. Poza tym dzieci lubią wchodzić w różne zakamarki, a tu ich jest naprawdę sporo. No i możliwość pospacerowania po zamkowych krużgankach z myślą, że po tych samych spacerował Ignacy Krasicki czy Mikołaj Kopernik, to na dzieciach robi ogromne wrażenie.Oczywiście żeby zwiedzić cały Zamek w Lidzbarku Warmińskim polecamy zatrzymać się w Hotelu Krasicki - to część zamku - a dla gości odbywa się tu także specjalne zwiedzanie, jest też możliwość wejścia na wieżę zegarową skąd mamy piękny widok na Zamek Główny w Lidzbarku Warmińskim.Was oczywiście zapraszamy do współtworzenia naszego projektu #zamkizdzieckiem - dajcie znać w komentarzach jaki warto odwiedzić z dziećmi. 


41 komentarzy:

 1. Super wycieczka

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne miejsce 🥰

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda imponująco

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujące miejsce na rodzinną wycieczkę.

  Kamila

  OdpowiedzUsuń
 5. Ekstra miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kamila Kowalska24 lutego 2023 15:42

  Mmay w naszym kraju piekne zamki!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ola kwiatkowska24 lutego 2023 15:52

  Uwielbiam takie wycieczki po Mazurach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne zdjęcia 😍

  OdpowiedzUsuń
 9. Klimatyczne miejsce.
  Czarodziejskie Nici

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie było nas tam jeszcze, ale na pewno odwiedzimy 😊

  OdpowiedzUsuń
 11. Cudowne miejsce 🫶

  OdpowiedzUsuń
 12. Widoki jak z bajki
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 13. Niesamowicie przedstawione miejsce. Zdjęcia przecudne

  OdpowiedzUsuń
 14. Alez piękna wycieczka, polecam to miejsce wszytkim. Pozdrawiam serdecznie Asia Kadej

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne miejsce do wakacyjnego zwiedzania :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jestem ogromna fanka Waszych publikacji i podróży ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Genialny opis, a te zdjęcia nocą wyszły mega 😍

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam z Wami zwiedzac Polskę! 🥰

  OdpowiedzUsuń
 19. Ale super propozycja. Mega interesujące miejsca

  OdpowiedzUsuń
 20. Jestem miłośniczką zamków i dworów wszelakich

  OdpowiedzUsuń
 21. Tak sobie myślę, że dzięki Waszym wyprawom Wasze dzieci błyszczą wiedzą w szkole. Super. Obiekt godny uwagi

  OdpowiedzUsuń
 22. Teraz już wiem jakie miejsce odwiedzę po drodze wybierając się na urlop :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Kamila Kowalska1 marca 2023 15:11

  Uwielbiam te wasze wycieczki! Musze sie tam kiedyś wybrać

  OdpowiedzUsuń
 24. Wow, zamek zrobił na mnie ogromne wrażenie 😲 pozdrawiam Monika O.

  OdpowiedzUsuń
 25. Zapowiada się ciekawie, muszę tam się wybrać 😲

  OdpowiedzUsuń
 26. Super miejsce

  OdpowiedzUsuń
 27. Piękne zdjęcia, świetna wycieczka. Pozdrawiam NW

  OdpowiedzUsuń
 28. Super opisane wszystko 😍 piękne miejsca

  OdpowiedzUsuń
 29. Supr, uwielbiam takie miejsc.

  OdpowiedzUsuń
 30. Wow! Czuć magię w tym miejscu

  OdpowiedzUsuń
 31. Idzie wiosna więc czas zacząć zwiedzanie

  OdpowiedzUsuń
 32. Ale fantastyczne miejsce 😁
  ARD

  OdpowiedzUsuń
 33. Imponujące miejsce,warte zobaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Super wygląda w zimowej scenerii, warto się wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Piękne miejsce i bardzo rzetelnie opisane 😀😍 Joanna W.

  OdpowiedzUsuń
 36. Piękne miejsce, polecam ❤️

  OdpowiedzUsuń
 37. Uwielbiam te wasze propozycje. Nie miałam pojęcia że w Polsce jest tyle pięknych miejsc

  OdpowiedzUsuń

Etykiety