piątek, 24 lutego 2023

Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim - Zwiedzanie z dziećmi w ramach projektu #zamkizdzieckiem 

W ramach naszego projektu #zamkizdzieckiem dzisiaj zabieramy do kolejnego wspaniałego zamku. Tym razem odwiedzamy Warmię, Lidzbark Warmiński i jeden z najładniejszych i najlepiej zachowanych zamków z okresu średniowiecza w Polsce. Mowa tu oczywiście o Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim który został zbudowany już w XIV wieku jako siedziba biskupów warmińskich. Za czasów swojej świetności była to naprawdę ogromna budowla, która składała się z zamku właściwego i przedzamcza z barokowym pałacem. Położenie zamku zostało bardzo starannie wybrane - usytuowany on został pomiędzy dwiema rzekami Łyną i Symsarną. Do dnia dzisiejszego zachował się zamek główny i przedzamcze południowe w którym obecnie znajduje się Hotel Krasicki - polecamy odwiedzić. 

Zamek Główny został zbudowany na planie kwadratu o długości boku 48.5 metra z czterema wieżami, z których jedna jest zdecydowanie wyższa od pozostałych. Jej wysokość to aż 25 metrów. Pozostałe trzy wieże pełniły rolę dekoracyjną, a ich wygląd zmieniał się na przestrzeni kolejnych wieków. Po minięciu ogromnej bramy wchodzimy na wyjątkowej urody dziedziniec - tu naszym oczom ukażą się dwie kondygnacje arkadowych krużganków, które nadają temu miejscu naprawdę niesamowity klimat. 
Choć Zamek w Lidzbarku Warmińskim niektórym może się kojarzyć z Krzyżakami, to nie został on przez nich wybudowanych. Podobieństw znajdziemy jednak tutaj bardzo dużo, bo oprócz wyglądu zewnętrznego - bardzo podobny do Zamku w Gniewie - wewnątrz znajdziemy wielki i mały refektarz, zbrojownię, kapitularz i salę audiencyjną. Biskupi którzy na zamku rezydowali przez ponad 450 lat dostosowywali budowlę do swoich potrzeb i gustów, dzięki temu możemy tu podziwiać naprawdę piękne wnętrza, które mogą skrywać jeszcze mnóstwo tajemnic. Tak naprawdę każdy z biskupów zostawił tutaj coś po sobie. Biskup Andrzej Batory pozostawił nowe zabudowania na północ od zamku - obecnie ich już nie ma. Biskup Jan Wydżga dostawił do południowej elewacji zamku barokowy pałac. Biskup Ignacy Krasicki nadał kaplicy zamkowej rokokowy wystrój i zlecił wykonanie malowideł w refektarzu i jadalni. Po przejściu pod zabór pruski początkowo wykorzystano zamek jako koszary, lazaret, magazyn. Co ciekawe w trakcie II Wojny Światowej i tuż po niej zamek nie został zniszczony i dzięki temu do dzisiaj możemy go podziwiać. 
Już po przekroczeniu bramy zamku poczujecie jego niesamowity klimat. Są to jedyne krużganki, które są w stanie nienaruszonym - na drugim poziomie krużganków zobaczymy oryginalne freski z XIV wieku. Obecnie Zamek w Lidzbarku Warmińskim jest siedzibą Muzeum Warmińskiego, które jest gospodarzem obiektu. 

Zwiedzanie Zamku odbywa się w wyznaczonych dniach i godzinach - najlepiej sprawdzić na stronie Muzeum Warmińskiego. Podczas wizyt w zamku poza jego podziwianiem pięknej budowli i krużganków możemy wejść także do środka i poczuć historyczną atmosferę i ducha znanych osobistości, które zamieszkiwały ten zamek. 

Będziemy mogli zobaczyć zbrojownię, która została zlokalizowana w skrzydle południowym - tu zobaczymy kolekcję uzbrojenia zaczepnego oraz obronnego od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych. Jednym z najbardziej wartościowych eksponatów jest buława dekoracyjna z XIX wieku. Ogromne wrażenie zrobią na Was także piwnice z gotyckimi sklepieniami, które znajdują się w dwóch poziomach. Idąc dalej odwiedzimy Wielki Refektarz - największa sala na zamku o długości 27 metrów i szerokości 9 m, wysoki natomiast na 10 metrów. Tu będziemy mieli okazję podziwiać najstarsze zamkowe freski i kolekcję rzeźb. Tu warto zwrócić uwagę także na szecioprzęsłowe sklepienie gwiaździste. Sala ta była przeznaczona na szczególne uroczystości takie jak; sejmik warmiński, czy wystąpienie biskupa w sprawach duchowych. W Sali Obrad będziemy mieli możliwość podziwiać obraz autorstwa Antona Hoffmanna, który przedstawia Bitwę pod Lidzbarkiem. Zajmuje on prawie całą ścianę tej sali, a jego powierzchnia to prawie 18m kwadratowych. 
Duże wrażenie jeśli chodzi o zamkowe wnętrza robi także Kaplica Zamkowa pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej - co ciekawe można ją wynająć na ślub. Znajdziemy tutaj także specjalną komnatę poświęconą ostatniemu biskupowi mieszkającemu na zamku, który bardzo dobrze jest znany dzieciom - Ignacemu Krasickiemu. Będziemy mogli także poznać kilka ciekawostek na temat życia innego bardzo znanego mieszkańca tego zamku - Mikołaja Kopernika.
Jest to zamek idealny do zwiedzania z dziećmi z kilku powodów. Najważniejszym jest fakt, że są tu socjalne zajęcia dedykowane dzieciom. My w czasie ferii zimowych mieliśmy możliwość podążać szlakiem Mikołaja Kopernika. Dla dzieci były przygotowane specjalne zagadki i zadania - żeby je rozwiązać trzeba było być naprawdę dobrym poszukiwaczem. Poza tym dzieci lubią wchodzić w różne zakamarki, a tu ich jest naprawdę sporo. No i możliwość pospacerowania po zamkowych krużgankach z myślą, że po tych samych spacerował Ignacy Krasicki czy Mikołaj Kopernik, to na dzieciach robi ogromne wrażenie.Oczywiście żeby zwiedzić cały Zamek w Lidzbarku Warmińskim polecamy zatrzymać się w Hotelu Krasicki - to część zamku - a dla gości odbywa się tu także specjalne zwiedzanie, jest też możliwość wejścia na wieżę zegarową skąd mamy piękny widok na Zamek Główny w Lidzbarku Warmińskim.Was oczywiście zapraszamy do współtworzenia naszego projektu #zamkizdzieckiem - dajcie znać w komentarzach jaki warto odwiedzić z dziećmi. 


41 komentarzy:

 1. Super wycieczka

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne miejsce 🥰

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda imponująco

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujące miejsce na rodzinną wycieczkę.

  Kamila

  OdpowiedzUsuń
 5. Ekstra miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kamila Kowalska24 lutego 2023 15:42

  Mmay w naszym kraju piekne zamki!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ola kwiatkowska24 lutego 2023 15:52

  Uwielbiam takie wycieczki po Mazurach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne zdjęcia 😍

  OdpowiedzUsuń
 9. Klimatyczne miejsce.
  Czarodziejskie Nici

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie było nas tam jeszcze, ale na pewno odwiedzimy 😊

  OdpowiedzUsuń
 11. Cudowne miejsce 🫶

  OdpowiedzUsuń
 12. Widoki jak z bajki
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 13. Niesamowicie przedstawione miejsce. Zdjęcia przecudne

  OdpowiedzUsuń
 14. Alez piękna wycieczka, polecam to miejsce wszytkim. Pozdrawiam serdecznie Asia Kadej

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne miejsce do wakacyjnego zwiedzania :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jestem ogromna fanka Waszych publikacji i podróży ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Genialny opis, a te zdjęcia nocą wyszły mega 😍

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam z Wami zwiedzac Polskę! 🥰

  OdpowiedzUsuń
 19. Ale super propozycja. Mega interesujące miejsca

  OdpowiedzUsuń
 20. Jestem miłośniczką zamków i dworów wszelakich

  OdpowiedzUsuń
 21. Tak sobie myślę, że dzięki Waszym wyprawom Wasze dzieci błyszczą wiedzą w szkole. Super. Obiekt godny uwagi

  OdpowiedzUsuń
 22. Teraz już wiem jakie miejsce odwiedzę po drodze wybierając się na urlop :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Kamila Kowalska1 marca 2023 15:11

  Uwielbiam te wasze wycieczki! Musze sie tam kiedyś wybrać

  OdpowiedzUsuń
 24. Wow, zamek zrobił na mnie ogromne wrażenie 😲 pozdrawiam Monika O.

  OdpowiedzUsuń
 25. Zapowiada się ciekawie, muszę tam się wybrać 😲

  OdpowiedzUsuń
 26. Super miejsce

  OdpowiedzUsuń
 27. Piękne zdjęcia, świetna wycieczka. Pozdrawiam NW

  OdpowiedzUsuń
 28. Super opisane wszystko 😍 piękne miejsca

  OdpowiedzUsuń
 29. Supr, uwielbiam takie miejsc.

  OdpowiedzUsuń
 30. Wow! Czuć magię w tym miejscu

  OdpowiedzUsuń
 31. Idzie wiosna więc czas zacząć zwiedzanie

  OdpowiedzUsuń
 32. Ale fantastyczne miejsce 😁
  ARD

  OdpowiedzUsuń
 33. Imponujące miejsce,warte zobaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Super wygląda w zimowej scenerii, warto się wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Piękne miejsce i bardzo rzetelnie opisane 😀😍 Joanna W.

  OdpowiedzUsuń
 36. Piękne miejsce, polecam ❤️

  OdpowiedzUsuń
 37. Uwielbiam te wasze propozycje. Nie miałam pojęcia że w Polsce jest tyle pięknych miejsc

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie