niedziela, 7 sierpnia 2022

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie - Zwiedzanie z dzieckiem

Zamek Królewski w Warszawie to od zawsze jeden z obowiązkowych elementów wycieczek do Warszawy i trudno wyobrazić sobie zwiedzanie stolicy bez tego miejsca. Oczywiście aby zwiedzanie takich miejsc z dziećmi miało sens, warto się odpowiednio przygotować do tego. To super okazja aby najmłodszych wprowadzić w tematy związane z naszą historią, a przy okazji pokazać im najwspanialsze dzieła sztuki światowej. 


Zamek Królewski w Warszawie Historia

Zamek Królewski to jeden z ważniejszych budynków w naszym kraju. Jego historia sięga dawnych czasów, początki datowane są na XIV wiek, kiedy powstała tu Wieża Wielka. Rozbudowano go w XVI i XVII wieku, za czasów króla Zygmunta III Wazy i wtedy też uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku. W tamtych czasach była to jedna z najwspanialszych rezydencji królewskich w Europie. Niestety w kolejnych latach został zniszczony podczas Najazdu Szwedzkiego. W kolejnych latach był remontowany i przebudowywany przez kolejnych władców. W salach tej rezydencji odbywały się sejmy, podejmowano tu kluczowe decyzję i organizowano najważniejsze państwowe uroczystości.  To właśnie tutaj uchwalono w 1791 roku Konstytucję 3 maja. W kolejnych latach po rozbiorach naszego kraju Zamek Królewski pełnił funkcję urzędową, a po Powstaniu Listopadowym funkcję rezydencji carskich namiestników. Niestety w tym czasie Zamek Królewski niszczał, a większość jego skarbów w postaci dzieł sztuki została zagrabiona. Po odzyskaniu niepodległości w roku 1918 zdecydowano się na przywrócenie dawnej świetności i rozpoczęły się prace konserwatorskie na Zamku Królewskim. Od roku 1926 stał się siedzibą prezydenta RP i zamieszkał tam Ignacy Mościcki. Niestety we wrześniu 1939 roku na Zamek Królewski spadły pierwsze niemieckie bomby i ponownie został on zrujnowany. Pomimo faktu, że z zamku po bombardowaniach nie zostało wiele, to Hitler widząc w zamku symbol niepodległej Polski wydał rozkaz wysadzenia jego pozostałych części w powietrze. W wyniku takich działań przetrwały jedynie Arkady Kubickiego, budynek Biblioteki oraz dolna część Wieży Grodzkiej. 


Jak widzicie Zamek Królewski nie był oszczędzany przez historię i dopiero na początku lat 70 XX wieku rozpoczęto rekonstrukcję Zamku Królewskiego w Warszawie, który tak naprawdę był całkowicie zrównany z ziemią. I tak w roku 1979 powstało Muzuem Zamek Królewski w Warszawie, a już w kolejnym roku wraz z odbudowaną warszawską starówką wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Zamek Królewski w Warszawie - Zwiedzanie

Zwiedzanie Zamku Królewskiego możliwe jest codziennie, za wyjątkiem poniedziałków. Warto przed przybyciem sprawdzić aktualne informacje na stronie Zamku Królewskiego aby być na bieżąco. Bilety najlepiej zakpić online - wtedy unikniecie stania w kolejkach, które czasami się zdarzają. Zwiedzanie rozpoczynamy od przejścia przez dziedziniec zamku, który robi ogromne wrażenie. Następnie pracownicy pokierują nas w stronę szatni gdzie zostawiamy okrycia wierzchnie i plecaki, pobieramy zestawy słuchawkowe i ruszamy na zwiedzanie. 
Zamkowych komnat i wiadomości o nich jest tak dużo, że zwiedzając z dziećmi warto skupić się na tych najważniejszych. Najmłodszych uczestników wycieczki na pewno zainteresuje Sala Tronowa z królewskim tronem - w Muzuem POLIN będzie można usiąść na takim tronie. Bardzo ciekawe dla dzieci będzie również podpatrywanie, jak mieszkał król, jakich mebli używał, na czym jadł i gdzie spał - to wszystko można zobaczyć w królewskich apartamentach. 

Z historycznych miejsc na uwagę zasługuje Sala Senatorska, w której w roku 1791 uchwaloną pierwszą w Europie i drugą na Świecie Konstytucję nazwaną u nas Konstytucją 3 maja. Na dzieciach duże wrażenie zrobią na pewno także Sala Balowa i Sala Sejmowa. 
Dla tych trochę starszych warte uwagi są dzieła malarskie, które zebrane zostały w Zamku Królewskim. Tu mamy możliwość obejrzeć dzieła Jana Matejki - Rejtana i Konstytucję 3 maja. Znajdziemy tu także dzieła Rembrandta - jeden z nich przedstawia młodą dziewczynę w czarnym kapeluszu, a drugi starca z siwą brodą. Ogromne wrażenie robi także Sala Canaletta - tu znajdziemy obrazy nadwornego malarza Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wyróżniają się one ogromną precyzją w oddawaniu nawet najmniejszych szczegółów. Przy tworzeniu obrazów korzystał on z urządzenia nazywanego camera obscura - przyrząd ten dzięki wpadającym do wnętrza promieniom słońca, na szybce utrwalał odwrócony i pomniejszony obraz. 


Naszym zdaniem Zamek Królewski to świetne miejsce aby dzieci zapoznać z historią naszego kraju, a także ze sztuką, która obecna jest tu w każdym miejscu. Na zwiedzanie musicie zarezerwować około 2 godzin - tu ogromny plus za zwiedzanie z zestawem audioguide. Dzięki temu czas i tempo zwiedzania możemy dopasować do naszych możliwości. Nasze dzieci uwielbiają słuchać wszystkich opowiadanych historii od początku do końca więc nam zajęło zwiedzanie trochę więcej czasu. 

Pamiętajcie również, że już niebawem kończy się ważność bonów turystycznych, a Warszawa ma bardzo wiele do zaoferowania i warto ten bon turystyczny wykorzystać właśnie w naszej stolicy. Tutaj znajdziecie oferty - Odkryj Warszawę

Nasza wizyta w Warszawie odbywa się we współpracy z Warszawską Organizacją Turystyczną, której serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji naszej wizyty. 

39 komentarzy:

  1. Miejsce, które na pewno obowiązkowo trzeba odwiedzić. Gosia B.

    OdpowiedzUsuń
  2. Miejsce warte odwiedzenia. Daga

    OdpowiedzUsuń
  3. To prawda, tam trzeba być! ❤
    Mahda TuliMisie

    OdpowiedzUsuń
  4. Jadę tam ❤️pozdrawiam serdecznie Joanna Zielińska

    OdpowiedzUsuń
  5. To jedno z obowiązkowych miejsc na mapie naszego wspaniałego kraju.

    OdpowiedzUsuń
  6. Na pewno to jedno z tych miejsc, które warto zwiedzić w Warszawie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Po Starówce bardzo lubimy chodzić, ale w środku jeszcze nigdy nie byliśmy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też, dlatego trzeba o nadrobić przy kolejnej wizycie. Gosia B.

      Usuń
  8. Przepiękne komnaty. Bardzo lubimy zwiedzać z audioprzewodnikiem

    OdpowiedzUsuń
  9. Dobrze że przypominasz o bonach turystyccznych z których może warto skorzystać.

    OdpowiedzUsuń
  10. Robi wrażenie :) Jeszcze nie byłam w tym miejscu... Pora to zmienić!

    OdpowiedzUsuń
  11. Robi wrażenie! Obowiązkowo trzeba tam być.

    OdpowiedzUsuń
  12. Zwiedzanie, poznawanie to najfajniejsze przygody 😍

    OdpowiedzUsuń
  13. Wygląda na naprawdę świetne miejsce! / asia

    OdpowiedzUsuń
  14. Polecam, byłam, jest przepięknie i można poczuć ząb czasu zwiedzając, pozdrawiam serdecznie Joasia

    OdpowiedzUsuń
  15. Oj tak warto go zobaczyć. Super zdjęcia

    OdpowiedzUsuń
  16. Super! Aż chce się gdzieś wyjechać

    OdpowiedzUsuń
  17. Byliśmy tam niedawno 🥰 polecamy, warto zobaczyć

    OdpowiedzUsuń
  18. Byłam jako dziecko, muszę tam wrócić 👍 dziękuję za recenzję - Monika O.

    OdpowiedzUsuń
  19. Obowiązkowo trzeba zapłacić zobaczyć na żywo 😍

    OdpowiedzUsuń
  20. Cudowna wirtualna wycieczka. Teraz wiem na co zwracać uwagę.

    OdpowiedzUsuń
  21. Świetna relacja z wycieczki, zachęca do odwiedzin Warszawy

    OdpowiedzUsuń
  22. Co wycieczka szkolna to zwiedzanie zamka miałam 😂😂😂😂

    OdpowiedzUsuń
  23. Byliśmy tam całkiem niedawno 🤩 polecam, warto odwiedzić to miejsce

    OdpowiedzUsuń
  24. Muszę też się wybrać, taka wycieczka z wnusiem to coś wspaniałego ♥️pozdrawiam Asia

    OdpowiedzUsuń
  25. Super, dorzucam do mojej listy ciekawych miejsc na wycieczki ❤️❤️

    OdpowiedzUsuń
  26. Do Warszawy mam daleko ale patrząc na te zdjęcia wiem ze warto będzie tam pojechać i zobaczyć to wszystko na żywo :)

    Judyta K

    OdpowiedzUsuń
  27. Czesto bywałam ,.jest naprawdę pięknie. Warto zobaczyć. K.G.

    OdpowiedzUsuń
  28. W orzyszlym roku anuje porządnie zwiedzić Warszawę!

    OdpowiedzUsuń
  29. Byłam bardzo dawno temu, może czas powtórzyć zwiedzanie, dzięki za przypomnienie ☺️
    Celina

    OdpowiedzUsuń
  30. Piękne miejsce godne odwiedzeniaz pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  31. Jeszcze nigdy nie miałam okazji być :( muszę koniecznie nadrobić
    Pati :)

    OdpowiedzUsuń
  32. Super 😍 wygląda na cudne miejsce warte zobaczenia 😍

    OdpowiedzUsuń
  33. W listopadzie jest akcja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Darmowy listopad", bilety wstępów są finansowane w ramach akcji Ministerstwa Kultury do zamku królewskiego w Warszawie i na Wawel w Krakowie :) (KŁ)

    OdpowiedzUsuń
  34. Kamila Kowalska7 listopada 2022 17:15

    Oj dawno tam nie byłam, musze sie wybrać!

    OdpowiedzUsuń
  35. Mieszkam w Warszawie nie raz tam byłam 🤣

    OdpowiedzUsuń
  36. Ola Kwiatkowska7 listopada 2022 17:25

    Wstyd sie przyznać, ale nigdy tam nie byłam :P

    OdpowiedzUsuń

Etykiety