Łazienki Królewskie w Warszawie - idealne miejsce na rodzinny spacer połączony z historią
Łazienki Królewskie w Warszawie to letnia rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tworzy ją rozległy teren pałacowo-parkowy oraz kilka historycznych ogrodów. Naszym zdaniem jest to punkt obowiązkowy do odwiedzenia podczas pobytu w Warszawie, szczególnie jeśli jedziecie z dziećmi. Można tu pospacerować w cieniach drzew więc nawet upalna pogoda nie będzie straszna w tym miejscu. Poza licznymi alejkami do odwiedzenia na terenie Łazienek jest też kilka historycznych budynków.
Łazienki Królewskie - jak zaplanować zwiedzanie
Jazda samochodem po Warszawie i szukanie miejsc parkingowych, nie należą do rzeczy przyjemnych, dlatego my proponujemy Wam podobnym model zwiedzania do naszego. Korzystamy z oferty Citysightseeingpl i Warszawę zwiedzamy z pokładu autobusu piętrowego. Jest to o tyle wygodny sposób zwiedzania, że możecie wysiąść na dowolnym przystanku. Później po odwiedzeniu danej atrakcji udajemy się ponownie na przystanek i możemy dalej kontynuować naszą podróż.
Łazienki Królewskie - jak zwiedzać?
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pałacu na Wodzie, czyli miejsca najbardziej reprezentatywnego i znanego w całych Łazienkach. To było miejsce, dziś król Stanisław August Poniatowski spędzał letnie miesiące. To właśnie tutaj odbywały się słynne Obiady Czwartkowe, na które władca zapraszał słynnych malarzy, rzeźbiarzy i architektów. Historia tego miejsca sięga naprawdę dawanych czasów, choć jego największy rozwój przypada właśnie na lata wieku XVII kiedy pojawiają się dwa pierwsze pawilony. No i później wiek XVIII kiedy Stanisław August Poniatowski wybrał to miejsce na swoją letnią rezydencję.
Pałac na Wodzie zdecydowanie warto zobaczyć w środku ze względu na Królewską Galerię Obrazów - my trafiliśmy także na prezentację dzieła Rembrandta - Jeździec Polski. Pałac ten zrobił zarówno na dzieciach, jak i nas ogromne wrażenie. Warto w ramach spaceru zobaczyć Pałac na Wodzie z dalszej odległości. Pięknie prezentuje się z mostku przy którym stoi pomnik Króla Jana III Sobieskiego, a także z przeciwległej strony.
Pięknym miejscem na terenie Łazienek jest także amfiteatr, który może pomieścić 1000 osób. Scena jest tutaj oddzielona od widownię taflą wody, co czyni to miejsce naprawdę wyjątkowym. My trafiliśmy akurat na zupełnie gratisowy występ pawia na scenie.
Spacerując po parkowych alejach pośród drzew, krzewów i kwiatów traficie także na trzy ogrody. Są to; Ogród Królewski, Ogród Romantyczny i Ogród Modernistyczny. Najstarszy Królewski powstał już XVIII wieku, natomiast Romantyczny to wiek XIX, a Modernistyczny to już wiek XX. Całość tworzy naprawdę niesamowite miejsce ponieważ znajduję się tak naprawdę w centrum największego miasta Polski.
Idąc dalej warto odwiedzić Biały Dom, jest to unikatowy w polskiej skali zabytek XVIII wiecznej architektury rezydencjonalnej. Tu należy dodać, że była to pierwsza budowla na terenie Łazienek, która została wzniesiona od podstaw na zlecenie króla Stanisława Augusta. Pawilon zdobią pierwsze w naszym kraju malowane groteski - ornamenty roślinne z wplecionymi postaciami ludzi i zwierząt. Natomiast na pierwszym piętrze znajduje się Królewska Kolekcja Grafiki.
Idąc dalej dochodzimy do miejsca, które na ans zrobiło ogromne wrażenie, czyli do Starej Pomarańczarni. Budynek został zaprojektowany przez Dominika Merliniego i powstał w latach 1785-1788 i jest to jeden z najpóźniej zrealizowanych projektów w Łazienkach. Kiedyś budynek służył do przechowywania egzotycznych drzew, które musiały przetrwać zimę. Obecnie znajduje się tutaj Królewska Galeria Rzeźby i Galeria Rzeźby Polskiej. W tym budynku znajduje się także Teatr Królewski - zaledwie jeden z kilku w Europie oryginalnych XVIII wiecznych teatrów dworskich.
Pałac Myślewicki, który początkowo miał być główną siedzibą Stanisława Augusta także warto odwiedzić. Znajdują się tutaj oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha.
Spacerując kolejnymi alejami zobaczycie na pewno Belweder - czyli dawną rezydencję prezydenta RP - niestety nie jest udostępniony do zwiedzania. Na pewno zauważcie także Świątynie Sybilli, której strzegą dwa groźne lwy, stylizowane na egipskie sfinksy.
No i na koniec docieramy do chyba jednego z najbardziej znanych pomników w Polsce - Pomnika Fryderyka Chopina. To tutaj w letnich miesiącach, aż do końca września, co niedzielę, można wysłuchać koncertów.
Łazienki Królewskie - ile czasu zajmuje zwiedzenie
Uprzedzimy Wasze pytanie i odpowiemy, że niestety nie da się tego określić. Można oczywiście całość obejść w dwie godziny, ale jadąc z dziećmi najlepiej zaplanować sobie cały dzień. Warto odwiedzić wszystkie dostępne miejsca, pospacerować alejkami, odpocząć na ławeczkach w cieniu. Warto również aby dzieci miały w plecaku kilka orzeszków - na terenie Łazienek jest cała masa oswojonych wiewiórek, które domagają się od przechodniów smakołyków.
Pamiętajcie również, że już niebawem kończy się ważność bonów turystycznych, a Warszawa ma bardzo wiele do zaoferowania i warto ten bon turystyczny wykorzystać właśnie w naszej stolicy. Tutaj znajdziecie oferty - Odkryj Warszawę.
Nasza wizyta w Warszawie odbywa się we współpracy z Warszawską Organizacją Turystyczną, której serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji naszej wizyty.
Łazienki Królewskie są piekne :)
OdpowiedzUsuńCudowne miejsce Daga
OdpowiedzUsuńcudnie
OdpowiedzUsuńPiękne miejsce
OdpowiedzUsuńDziękuję za tą wirtualną wycieczkę.
OdpowiedzUsuńFajny pomysł na wakacyjną wycieczkę:) Widać, że nudy nie ma
OdpowiedzUsuńPiękne miejsce, w którym spędziłam wiele godzin w dzieciństwie :D Fajnie, że nadal jest co robić w Łazienkach!
OdpowiedzUsuńZ chęcią wybrałabym się tam kiedyś ^^ wygląda na fajne miejsce na spacery
OdpowiedzUsuńDodo
Byłam i też polecam! Widzieliście Mandarynki? 😉 daruma
OdpowiedzUsuńNiestety nie widzieliśmy 🙂
UsuńOstatni raz byłam tam jako dziecko, dziękuję za przypomnienie, jak tam jest pięknie, czas odwiedzić 😍
OdpowiedzUsuńZawsze chciałam zobaczyć to miejsce , na pewno kiedyś się wybiorę
OdpowiedzUsuńNiestety nigdy nie byłam ale chętnie to zmienię 😍
OdpowiedzUsuńKocham to miejsce! Jest zjawiskowe!
OdpowiedzUsuńWybieramy się w przyszłym tygodniu;) Żaneta
OdpowiedzUsuńOj jak tam jest pięknie!
OdpowiedzUsuńwybieram sie tam z rodzinka :) kŁ
OdpowiedzUsuńNigdy nie byłam ,a wygląda to cudownie
OdpowiedzUsuńKoniecznie tam zajrzyjmy. 😊
OdpowiedzUsuńPiękne miejsce i super wpis. 😍
OdpowiedzUsuńTo miejsce jest na mojej liście miejsc które chce odwiedzić :)
OdpowiedzUsuńCudne miejsce ^^
OdpowiedzUsuńRaz miałam okazję wybrać się tam na krótki spacer, ale z chęcią bym to powtórzyła
Dominika
Wygląda naprawdę świetnie ❤️
OdpowiedzUsuńZbieram sie i zbieram, zeby w końcu odwiedzić z moimi dziecmi! Czas już najwyższy.
OdpowiedzUsuńJulka
Polecam, piękne miejsce
UsuńWarto zwiedzić, bo naprawdę jest piękne miejsce
UsuńAle świetne miejsce.
OdpowiedzUsuńSylwia
Dzięki za kolejna super propozycje 😙
OdpowiedzUsuńSuper wycieczki odbywacie, a jeszcze lepiej, że macie czas to opisać.
OdpowiedzUsuńSuper
Aga :)
Piękne zdjęcia! Byłam tam w wakacje i aż wzięło mnie na wspomnienia :)
OdpowiedzUsuńMy się akurat wybieralismy, a tu Synkowi temperatura skoczyla:( na pociechę poogladamy Wasze zdjęcia
OdpowiedzUsuńByłam i też polecam. A ta relacja super bardzo ciekawa aż zachęca żeby pojechać po raz drugi. Ola
OdpowiedzUsuńŁazienki Królewskie są piękne. Super zdjęcia
OdpowiedzUsuńPiękne miejsce,które odwiedziłam w dzieciństwie😉 Super że,w tym miejscu tyle się dzieje 🙂
OdpowiedzUsuńWspaniale opisane wspaniałe miejsce. Polecam
OdpowiedzUsuńNieziemsko pięknie. Super kadry! Podziwiam !
OdpowiedzUsuńWiem ze w Warszawie jest cała masa rzeczy do zwiedzania a w sumie to nigdy nie byłam w tym mieście :) wydaje mi sie za duże i za głośne.
OdpowiedzUsuńMonika