sobota, 20 czerwca 2020

Ruchomy alfabet - Bladus Project

Ruchomy alfabet - Bladus Project

Dzisiaj chcemy Wam przedstawić zupełnie wyjątkowy produkt, a będzie nim Ruchomy Alfabet. Słyszeliście kiedyś o takiej pomocy naukowej? Myślę, że większość z Was słyszała o Metodzie Montesori, która jest w ostatnich latach bardzo modna. Na blogu było już kilka wpisów związanych z tą metodą, a ten Ruchomy Alfabet jest klasycznym przykładem pomocy w duchu Montesori 🙂.

Metoda Montesori nauka literek

Metoda Montesori dla dzieci


Co może być dla niektórych bardzo ciekawe, to w tej metodzie najpierw pojawia się pisanie, a nie czytanie. I właśnie do tego w swoim zamyśle służy Ruchomy Alfabet. Oczywiście nie chodzi też o to aby dziecku zakazywać próby przeczytania stworzonego wyrazu, ale nie jest to głównym celem 🙂.

Kiedy najlepiej zaczynać zabawę z takim alfabetem? Na takie pytanie jest bardzo trudno odpowiedzieć. Każde dziecko rozwija się zupełnie inaczej i nie ma to określonego wieku. Zakłada się, że dzieci w momencie rozpoczęcia korzystania z takiego alfabetu powinny znać choć część liter. Najważniejsze to wzbudzić w dziecku ciekawość, a wtedy nie zdążycie odpowiadać na kolejne pytanie - a co to za literka? 🙂.Ruchomy Alfabet Bladus Project - Montesori


Alfabet to literki wycięte z drewna w dwóch różnych kolorach. Samogłoski według wskazań Metody Montesori są czerwone, natomiast spółgłoski są niebieskie. Całość jest zapakowana w przepięknym drewnianym pudełeczku, z przegródkami na wszystkie literki 👍. Nasz zestaw składa się z 112 literek, w jego skład wchodzą:
 • 4 sztuki każdej spółgłoski
 • 5 sztuk każdej samogłoski
 • Kropki i kreski

Litery są różnej wielkości od 5 do 15 centymetrów. Cechuje je bardzo wysoka jakość wykonania, co sprawia, że ta pomoc naukowa będzie nam długo służyć. 


Na pewno spodoba Wam się również fakt, że ten alfabet będzie rósł z dzieckiem. Na początku dzięki niemu dzieci poznają kształt literek. Później już same będą próbowały układać swoje pierwsze wyrazy, a następnie pewnie będą i próby czytania - u nas tak właśnie było. Dla starszych dzieci fajną zabawa może być też rozłożenie kilku liter i próba stworzenia z tego jak największej ilości wyrazów. Jak widzicie zastosowań takiego Ruchomego Alfabetu może być bardzo dużo i tylko od Was zależy jak go wykorzystacie 🙂. Taki alfabet i wiele innych pomocy naukowych wykonanych z drewna znajdziecie na stronie Bladus Project 👍. 
12 komentarzy:

 1. Bardzo mi się podoba pomysł na taką pomoc edukacyjną, świetnie, że postawiono na pisany krój czcionki, a nie na drukowany. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny ten alfabet, my akurat z synem jesteśmy na etapie nauki czytania :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od jakiegoś czasu bardzo podobają mi się drewniane zabawki i kiedy tylko mam okazję, to kupuję taką w prezencie. Myślę, że taki alfabet to świetna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy o takiej zabwie nie słyszałem, jednak fajny pomysł z takim literkami do układania. Zawsze jakieś zajęcie dla dzieci. A drewniane zabawki zawsze są fajne i trwałe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny ten alfabet,fajny pomysł z takim literkami do układania. dla dzieci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pamiętam jak ktoś z moich znajomych go miał. miłego dnia

   Usuń
 6. Bardzo ładnie wykonany alfabet. Przydałby się nam taki zestaw, bo właśnie moja najmłodsza córka uczy się czytać i pisać i bywają z tym problemy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Genialne! Szkoda, że sama takich nie miałam. Ale przyszłość przede mną i jak będę miała dzieci, chętnie będę korzystać z takich wynalazków ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam o tym nigdy, ale to bardzo dobre rozwiązanie na naukę dla dzieci które nie umieją jeszcze czytać, lub poprawnie pisać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna propozycja do zabawy zwłaszcza dla tych najmłodszych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pisaniem i czytaniem. Genialny pomysł na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wow, ale fajny! Jestem po prostu pod wrażeniem. Świetne wykonanie i posłuży z pewnością bardzo długo. Normalnie cudo! Idealne na prezent dla młodszych dzieci

  OdpowiedzUsuń
 11. Drewniane zabawki zawsze mają przewagę nad tymi plastikowymi. A jeśli jeszcze pozwalają się nauczyć czegoś pożytecznego to tym bardziej super.

  OdpowiedzUsuń

Etykiety