Ogłaszamy kolejny konkurs na naszym blogu
Tym razem do wygrania będą wspaniałe miody znanej i cenionej marki Huzar
Zadanie konkursowe
Podziel się najlepszym własnym przepisem do którego używacie miód 😀 (może to być danie, nalewka, syrop)
Sponsorem konkursu jest Firma Huzar
Do wygrania są dwa zestawy miodów 😀
Regulamin konkursu
- Konkurs trwa od 24.09.2018 - 30.09.2018 włącznie.
- Sponsorem nagród jest firma Huzar.
- Nagrody wysyła Sponsor konkursu Firma Huzar.
- Zadanie konkursowe - Podziel się najlepszym przepisem do którego używacie miód.
- Wyniki konkursu pojawią się na stronie Atrakacyjne wakacje z dzieckiem do 06.10.2018roku.
- Warunkiem koniecznym jest polubienie Strony sponsora konkursu a także organizatora konkursu Atrakcyjne Wakacje z Dzieckiem.
- Odpowiedzi umieszczamy w komentarzach pod tym postem.
- Po ogłoszeniu wyników zwycięzcy mają dwa dni na wysłanie danych do wysyłki na adres mkonecz@gmail.com
Uwaga uwaga 😀
Wynik naszego konkursu
Zwycięzcami są
Łukasz Gorzała i Anna E
Wynik naszego konkursu
Zwycięzcami są
Łukasz Gorzała i Anna E
Gratulujemy 😀
Zgodnie z regulaminem proszę o przesłanie danych do wysyłki nagrody, które zostaną przekazane sponsorowi konkursu czyli firmie Huzar
Zgodnie z regulaminem proszę o przesłanie danych do wysyłki nagrody, które zostaną przekazane sponsorowi konkursu czyli firmie Huzar
Konkurs w idealnym momencie! Właśnie dzisiaj w ramach niedzielnego obiadu mieliśmy żeberka w miodowej zalewie z warzywami. Zalewę przygotowujemy z szklanki czerwonego wytrawnego wina, łyżki miodu i dwóch łyżek ostrej musztardy (u nas wino i musztarda były domowej produkcji!). W rondlu układamy żeberka, zalewamy i macerujemy dobę. Potem żeberka wyjmujemy, solimy i smażymy na ostro na oleju, dodajemy czerwone wino i dusimy na małym ogniu ok. godziny. Odparowujemy. Osobno przygotowujemy warzywa: kiszoną kapustę z marchewką, które najpierw lekko podsmażamy, a potem dusimy z resztą zalewy. Doprawiamy solą i pieprzem. Pyszne było!
OdpowiedzUsuńJa najbardziej uwielbiam kanapki z miodem i do herbatki malinoej mmm
OdpowiedzUsuńCiekawy konkurs, ale ja przeważnie używam miodu do słodzenia kawy.
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie!Mój 10-miesięczny synek uwielbia placuszki z kaszy manny, w których jedynym słodziwem jest miód. Oto przepis:
OdpowiedzUsuńPuszyste placki z kaszki manny:
Składniki:
1 jajko (osobno białko i żółtko);
1/2 szklanki kaszki manny błyskawicznej;
1/2 szklanki mleka roślinnego lub krowiego;
1 małe kwaskowe jabłko;
1/2 łyżeczki cynamonu;
1 łyżka miodu
Do szklanki wlewamy mleko, wsypujemy kaszkę, mieszamy i odstawiamy na ok. 15-20 minut, by kaszka napęczniała.
Jabłko obieramy i ścieramy na dużych oczkach tarki.Posypujemy cynamonem, polewamy słodziwem.
Z namoczonej kaszki odlewamy nadmiar mleka (jeśli jest) i dodajemy do kaszki żółtko oraz utarte jabłko.
Białko ubijamy na pianę, dodajemy do pozostałych składników i mieszamy łyżką.
Rozgrzewamy suchą patelnię , łyżką nakładamy niewielką ilość ciasta i smażymy placuszek tylko do momentu, aż się zarumieni z obu stron. By placki nie przypalały się należy nieco zmniejszyć ogień gdy patelnia będzie już bardzo rozgrzana i cały czas pilnować placków:)
Smacznego!
W wielu przepisach używam miodu, na słodkości, przy potrawach mięsnych, do makaronu czy naleśników, jednak najlepiej smakuje, kiedy jest obsadzony w głównej roli, ciemne pieczywo, prawdziwe masło i miód z dowolnej kolekcji. <3
OdpowiedzUsuńJakiś czas temu, myśląc, co by tu zrobić z garści pozostałych niewykorzystanych kurek i zawartości lodówki powstała fantastyczna kolacja - grzanki z kurkami, serem ricotta i miodem! Zrobienie ich jest proste i szybkie, więc idealnie nadaje się jako przekąska na niezapowiedziane wizyty :) Pieczywo (ja używam do tego przepisu bułki paryskiej, ale może to być dowolne pieczywo wedle uznania) kroimy i odkładamy na bok. Kurki dokładnie myjemy i osuszamy, podsmażamy na patelni na rozgrzanym maśle z czosnkiem, solą, pieprzem i tymiankiem aż będą miękkie. W tym czasie opiekamy kromki chleba w opiekaczu (bądź kilka minut w piekarniku). Ciepłe grzanki smarujemy grubo ricottą, na to nakładamy gotowe kurki i wszystko polewamy miodem. Na górę można jeszcze położyć kilka listków świeżego tymianku. Pychota!
OdpowiedzUsuńCiasto miodownik najlepsze na świecie, Słowacki/Czeski przysmak.
OdpowiedzUsuńciasto:
3 szklanki mąki tortowej
½ szklanki cukru
3 jajka
4 łyżki miodu
½ kostki margaryny
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki sody
krem:
700 ml mleka
10 łyżek kaszy manny
½ szklanki cukru
1 kostka margaryny lub masła
polewa:
3 łyżki ciemnego kakao
½ szklanki brązowego cukru
3 łyżki wody
½ kostki masła
dodatkowo:
słoik konfitury śliwkowej
garść orzechów włoskich
Przygotowanie:
Składniki na ciasto połącz, wyrób na gładką masę, a następnie podziel na cztery równe części.
Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia i wypełnij cienko rozwałkowaną jedną porcją ciasta. Ciasto nakłuj widelcem w kilku miejscach i piecz przez 10-15 minut w temperaturze 160˚C (w piekarniku z termoobiegiem) lub w 180˚C (w piekarniku bez termoobiegu). Wystudzone ciasto wyjmij z formy. W ten sam sposób upiecz pozostałe 3 blaty ciasta.
W 200 ml zimnego mleka rozmieszaj kaszę mannę. Pozostałe pół litra mleka zagotuj z cukrem. Do wrzącego mleka powoli wlewaj kaszę i gotuj, dokładnie mieszając, aż całość zgęstnieje. Następnie odłóż, aż wystygnie.
Rozpocznij miksowanie margaryny i po kilku chwilach zacznij dodawać po łyżeczce chłodną masę z kaszy. Produkty muszą się dokładnie połączyć w puszysty krem.
Wystudzone blaty ciasta smaruj konfiturą ze śliwek i przekładaj kremem.
Aby przygotować polewę, zagotuj wodę z cukrem, kakao i roztopioną margaryną. Gęstą polewą udekoruj wierzch miodownika i posyp pokruszonymi orzechami włoskimi.
MIODOWE ROGALIKI. Są tak pyszne że znikają zaraz po upieczeniu :)
OdpowiedzUsuńPrzepis: 15 dag masła utrzeć z 10 dag miodu. Dodać 6 dag rozdrobnionych orzechów włoskich i 25 dag mąki. Zagnieść ciasto, rozwałkować, wykrawać rogaliki. Piec w średnio nagrzanym piecu. Jeszcze gorące posypać cukrem pudrem z wanilią.
Pozdrawiam
Witam ja polecam państwu bardzo prosta i zdrowa nalewkę pigwowo-miodowa.Wrzesien-pazdziernik to właśnie czas kiedy pojawiają się owoce pigwowca japońskiego.Te małe żółte twarde jabłuszka są idealne do soków i nalewek i są źródłem witamin no a 2 składnika nikomu nie muszę przedstawiać :) można zrobić w wersji dla dzieci, bez alkoholu
OdpowiedzUsuńSkladniki:
1kg owoców pigwowca
1kg cukru
200ml miodu huzar
200ml spirytusu
PIGWY KROIMY W CWIARTKI I POZBYWAMY SIE PESTEK,OWOCE WKLADAMY DO DUZEGO SLOIKA I ZASYPUJEMY CUKREM,PO OK 2 DNIACH KIEDY CUKIER SIE ROZPUSCI A OWOCE PUSZCZA SOK ,DODAJEMY MIOD I ALKOHOL. PO 14 DNIACH ZLEWAMY PLYN I WLEWAMY DO BUTELEK.JESTEM PEWIEN ZE NA SWIETA BOZEGO NARODZENIA TA NALEWKA BEDZIE GWIAZDA WIECZORU.
Cytrynowka na miodzie. Cytryny 4,5 cukier pol szklanki spirytus 0,5 miod 0,5 woda0,75 cytryny zalewamy woda zostawiamy na noc cytryne scieramu na tarce o malych oczkach robimy mieszankę cytrynowa mieszajac cytryny wode miod i cukier i podgrzewamy by cukier sie rozpuscil nastepnego dnia spirytus podgrzewamy i odcedzamy skorke cytrynowa i laczymy spirytus z mieszanka cytrynowa wlewamy do butelek i czekamy do schlodzenia
OdpowiedzUsuńMój hit z dodatkiem miodu to:
OdpowiedzUsuń1 kg kapusty kiszonej
200g śliwek suszonych
200g moreli suszonych
200g rodzynek
cebula
około 1/2 szklanki oleju
Gotuję do miękkości wszystkie składniki (owoce kładę na kapustę, gdy kapusta zmięknie dopiero mieszam, by się nie przypaliła, dodaję olej a na sam koniec dla osłody miód- wedle uznania).
Kapusta jest tak pyszna, że w mojej rodzinie wyparła tradycyjną kapustę wigilijną.
SMAK DZIECIŃSTWA W JESIENNYM KLIMACIE
OdpowiedzUsuńBardzo prostym, ale i cudownym przepisem są jabłka na ciepło z orzechami, masłem orzechowym, cynamonem, żurawiną oraz gwoździem programu czyli MIODEM właśnie.
Jabłka myjemy, kroimy na połówki, dodajemy do nich masło orzechowe i wkładamy na kilkanaście minut do kombiwaru lub piekarnika. Ciepłe owoce z rozpływającym się masłem posypujemy cynamodem, suszoną żurawiną,orzechami i polewamy miodem oraz popijamy szklanką gorącego kakao. Otulamy się smakiem słodyczy i jesiennego ciepła, a nasze domy wypełnia nuta zapachów. Miód łączy wszystkie składniki i jest rewelacyjnym , zdrowym deserem dla małych i dużych na jesienne wieczory pod kocem. Złoty kolor świetnie wpasowuje się w klimat złotej, polskiej jesieni. Polecam romantykom!
A ja z racji dzisiejszej , 7 rocznicy ślubu, przygotuję dla męża jego ulubione danie, z miodem oczywiście.
OdpowiedzUsuńFilet z kurczaka w sosie słodko - ostrym. Fileta kroję w grubszą kostkę. Marynuję z kilkoma rozgniecionymi ząbkami czosnku, kilkoma łyżkami miodu. Do tego łyżeczka papryki w proszku. Zostawiam w tej marynacie na min 1 godzinę, aby smaki przeszły. Po tym czasie rozpuszczam na suchej patelni kilka łyżek cukru, doprowadzam do powstania złotego karmelu. Wrzucam zamarynowanego fileta. Cukier się mocno skrystalizuje, co jest właściwą reakcją. Dolewam pół szklanki wody, ponownie kilka łyżek miodu i smażę. Najlepiej ciągle obracając. Po odparowaniu i tak po około 15 minutach, powstanie pysznyyyyy sos. I tą glazurą oplatam mięsko. Jest lśniące, miodowe i wilgotne w środku. Mój mąż i ja uwielbiamy. Do tego obowiązkowo surówka z kapusty lodowej, cebulki , skropiona sokiem z cytryny i polana miodem. Cudo ! A na deser puszyste naleśniki, bądź jak co niektórzy zwą, pancakes, ułożone warstwowo, polane z góry miodem. Pyszności ! Tak więc dzisiaj zapowiada się miodowy wieczór :-)))
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńJednym z moich ulubionych sposobów na wykorzystanie miodu jest przygotowanie " Strażackich płatków miodowych" . Przepis zdobyłem z pewnego znanego czasopisma i bardzo przypadł mi do gustu, a to za sprawą swojej prostoty i dobrego smaku. Mieszamy ze sobą 3 łyżeczki miodu, 200g płatków owsianych, 3 szklanki mleka, 50g posiekanej mieszanki orzechów włoskich, pistacjowych i migdałów oraz szklankę mieszanki rodzynek, suszonej żurawiny i wiśni. Odstawiamy na noc do lodówki i mamy pyszne i szybkie śniadanko.
OdpowiedzUsuńW moim domu miodu używamy tylko do dań wytrawnych. Naszą ulubioną potrawą z miodem są skrzydełka kurczaka zapiekane w piekarniku w miodzie z dodatkiem soli i pieprzu. Smak jest rewelacyjny i niepowtarzalny :)
OdpowiedzUsuńDomowa chałwa na bogato
OdpowiedzUsuńNie ma to jak domowa chałwa bez tablicy Mendelejewa w składzie.
Aby ją zrobić, potrzeba albo Thermomix , albo porządny mocny blender.
Oprócz sezamu, dodałam także ziarno słonecznika, płatki migdałowe i siemię lniane.
Efekt końcowy zaskoczył bardzo na plus.
Polecam
Co trzeba?
300 g sezamu
100 g ziaren słonecznika
50-60 g płatków migdałowych
50 g siemienia lnianego
70 g masła klarowanego
100 g białego cukru
50 g miodu
duża szczypta soli
duża szczypta mielonej gałki muszkatołowej
Co i jak?
Na patelni podprażyć sezam, ale nie za długo, coby nie był gorzki.
W rondelku rozpuścić masło, dodać cukier i miód, mieszać aż cała masa się skarmelizuje.
Wszystkie składniki przekładamy do blendera/Thermomixa i miksujemy, aż powstanie masło.
Przełożyć do miseczek, albo specjalnych pojemników, odstawić na kilka godzin do lodówki i pałaszować.
Smacznego!
Bardzo lubię herbatkę z miodem, imbirem i cytryną ,różne herbaty tak piję czarną ,owocowe, nawet ziołowe. Lubię też chlebka kromkę posmarować masłem na to biały ser i na to miód. Jeszcze pyszne są różne musli, owocowe chipsy do tego zalane mlekiem z domieszką miodu
OdpowiedzUsuńLubię używać miodu nie tylko do słodzenia herbaty ;) ale także do zdrowych dań takich jak np. sałatka wzmacniająca organizm. A do jej wykonania nie wiele potrzeba składników i nie wiele wysiłku.
OdpowiedzUsuńSkładniki:
2 obrane łodygi selera naciowego
2 małe jabłka
garść roszponki
kiełki słonecznika lub ziarna słonecznika
2 łyżki orzechów włoskich
sos do sałatki:
1 łyżka miodu np. grycznego
3-4 łyżki oleju lnianego
sok z cytryny do smaku
sól, pieprz do smaki
1. Jabłka myjemy i kroimy w kostkę. Roszponkę myjemy i dokładamy do pokrojonych jabłek.
2. Seler kroimy w 1 cm kawałeczki, orzechy siekamy na niezbyt drobne kawałki, dodajemy do jabłek i roszponki. Na koniec dajemy kiełki.
3. W osobnym naczyniu mieszamy składniku sosu i polewamy nim sałatkę. Mieszamy całość i podajemy. Smacznego !!!
Szybki sposób na sos który pasuje do każdej sałatki i napewno sprawi że nabierze smaku.
OdpowiedzUsuńŁyżka miodu
Łyżka oliwy lub oleju
Łyżeczka musztardy
sok z cytryny
Pieprz,sól
Ważne tu jest kolejność czyli miód,olej,musztarda,sok z cytryny oraz sól i pieprz wszystko dobrze wymieszać. Polać sałatkę przed podaniem
Pierś z kurczaka z nerkowcami
OdpowiedzUsuńPodwójny filet z piersi
2 cebule
2 ząbki czosnku
garść orzechów nerkowca
4 łyżki miodu
4 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka tartego imbiru
limonka do smaku
Kolendra, trawa cytrynowa
Pierś kroję w paski, smażę z cebulą na patelni. Następnie dodaję orzechy. Miód, sos sojowy, imbir i przyprawy łączę ze sobą i mieszam w słoiczku. Dodaję do usmażonego mięsa. Podaję z ćwiartką limonki do skropienia i ryżem.
Syrop antywirusowy i antyprzeziębieniowy: Rozetrzeć 2 ząbki czosnku, dodać starty 4 cm korzeń imbiru, wcisnąć sok z 2 cytryn (lub z 1 grejpfruta). Dodać kilka łyżek MIODU. Zblendować lub zmiksować, aż powstanie papka. Wstawić do lodówki. Używać 1 łyżkę dziennie. Dziecko - 1 łyżeczkę. Odporność na infekcje wzrasta w "tempie" lawinowym!
OdpowiedzUsuńNaszym rokrocznym świątecznym zwyczajem, są pierniczki świąteczne pachnące wspaniale!
OdpowiedzUsuńJuż miesiąc przed świętami produkcja się zaczyna, a jej efektami obdarowywana jest Rodzina.
Wspólnie z Córką je ozdabiamy, uciechy przy tym jest wiele, poniżej przepisem na nie z Wami się podzielę:
biorę 5 szklanek mąki, pół proszku do pieczenia,
125 ml mleka, 3/4 szklanki cukru do ich osłodzenia.
250 g miodu, 3 płaskie łyżki kakao, przyprawę do piernika - jeśli komuś korzeni jest mało!
125 g masła albo margaryny - oto pełna lista, wykonanie jest proste, to sprawa oczywista:
1. sieję mąkę z proszkiem, gotuję mleko, dodaję masło lub margarynę i rozpuszczam deko.
Gotuję na małym ogniu i cukier wsypuję, a gdy jest już płynne wszystko - miód, kakao, przyprawę do piernika tu serwuję!
Mieszam, gorącą masę łączę z mąką i proszkiem, a potem dodaję żółtka i wyrabiam troszkę.
Wycinam pierniki, do piecyka wkładam, chętnie po upieczeniu, jeszcze ciepłych kilka zjadam.
Do puszki lub słoika na dni parę ładuję, a potem dekoruję i bliskich obdarowywuję!
Stefanka! Ciasto które całe dzieciństwo robiła moja Babcia, Potem moja mama i teraz ja sama go robie!
OdpowiedzUsuńSkładniki na ciasto:
500 g mąki pszennej
3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
200 g masła
2 łyżki miodu
2 jajka
1 łyżeczka sody\
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Wymieszać masło i cukier. Utrzeć do powstania jasnej, puszystej masy maślanej. Dodać NASZ UKOCHANY MIÓD, utrzeć. Dodawać jajka, jedno po drugim, miksując do połączenia się składników. Dodać mąkę i sodę, zmiksować.
Ciasto podzielić na 3 równe części. Każdą część ciasta (kolejno, jeśli posiadamy tylko 1 blachę) wyłożyć na blaszkę o wymiarach 32 x 22 cm wyłożoną wcześniej papierem do pieczenia (jeśli ciasto jest zbyt klejące można je schłodzić w lodówce, następnie rozwałkować).
Wszystkie 3 części piec na złoto przez około 15 minut w temperaturze 160ºC. Wyjąć, wystudzić.
Składniki na masę:
1 litr mleka
3/4 szklanki cukru (maksymalnie)
200 g masła
1 opakowanie cukru wanilinowego
9 łyżek kaszy manny
Mleko zagotować z cukrem i cukrem waniliowym oraz masłem. Odstawić i wsypać kaszę, energicznie mieszając. Jeszcze chwilę całość pogotować, do osiągnięcia masy o konsystencji budyniu. Odstawić i poczekać aż lekko przestygnie. Do kremu można dodać wyciśniętą cytrynę - doskonale ożywi smak i nie będzie mdłe. Powstały krem podzielić na 2 części.
Upieczone placki przełożyć masą z kaszy manny.
Polewa czekoladowa:
100 g gorzkiej, mlecznej lub białej czekolady, posiekanej
40 g masła
W małym garnuszku roztopić masło. Zdjąć z palnika, dodać posiekaną czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać, do roztopienia czekolady i otrzymania gładkiej polewy. Poczekać do lekkiego zgęstnienia.
Wspomnienia z dzieeciństwa wracają <3
maść miodowa rozgrzewająca na przeziębienie i bóle stawów...
OdpowiedzUsuńskład : Miód,olejki eteryczne eukaliptus,menthol,wazelina kosmetyczna,papryka czerwona mielona ostra,odrobina balsamu do ciała... miód łaczę z balsamem i wazeliną ,nastepnie dodaję psapryki i mieszam,na końcu dodaję po kilka kropel olejków .. Dla uczulonych na paprykę polecam starty imbir lub chrzan też idealnie rozgrzewa.. Ja przechowywuję w sloiczku w lodówce ...używam na choroby oskrzeli,płuc,na bóle stawów i skronie przy migrenie z dala od oczu.
Mój przepis na najlepsze ciasto bez cukru, którym zajada się moja rodzina na każdej imprezie, smaczne, lekkie i mało kaloryczne i ten miodek na wierzchu polany- super. Spróbujcie –polecam Ciasto Kunafa -bez cukru
OdpowiedzUsuńSkładniki:
opakowanie gotowego ciasta filo
250 ml stopionego masła, lub Kasi
2 serki ricotta
400 ml śmietanki 12% lub innej
Wykonanie:
Przygotowujemy ciasto filo: najpierw kroimy je/siekamy/na kilkucentymetrowe nitki. Ciasto przekładamy do miski, zalewamy płynnym masłem i dokładnie mieszamy całość. Osobno mieszamy ricottę ze śmietaną. Połowę ciasta przekładamy do tortownicy, ubijamy je lekko rękami. Łyżką nakładamy masę serową. Na masę kładziemy drugą część ciasta. Wkładamy ciasto do piekarnika nagrzanego na 180 stopni i pieczemy, aż pięknie się zrumieni – u mnie trwało to około 35 minut. Ciepłe ciasto zostawiamy na kilka minut do przestygnięcia, potem polewamy miodem. Dla smaku może myć miód smakowy Zostawiamy na około godzinę, aby miód dobrze spenetrował ciasto.
Najprostszy sposób na pyszną przekąskę - dodać miód do serka wiejskiego! :)
OdpowiedzUsuńNa chłodne, jesienne wieczory najlepsza jest ciepła herbata z cytryna i miodem i do tego kawałek pysznego ciacha ;) Polecam mój przepis na przepyszna szarlotke, która można wcinac bez wyrzutów sumienia :) Robi się ją ekspresowo i bez brudzenia rąk ;)
OdpowiedzUsuńPrzepis:
250g masła, 130g miodu, 1 jajo, 300g mąki bezglutenowej(bądź pszennej), 6-8 jabłek, cynamon, płatki migdałów
Jabłka obrałam i pokroiłam w cienką kostkę. Wrzuciłam je na patelnie, dodałam cynamon, łyżkę miodu i dusiłam kilka minut.
Masło, miód, jajo i mąkę zmiksowałam. Połowę ciasta rozsmarowałam w formie sylikonowej, wyłożyłam na nie jabłka i przykryłam kolejna porcja masy. Górę posypałam migdałami i piekłam przez ok 45 minut w 170 stopniach.
Smacznego!
MIODOWA KOZA NOSTRA,
OdpowiedzUsuńczyli ser kozi z miodem i winogronami
Składniki:
1 roladka twarogowa z koziego sera z miodem (100 g)
100 g cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego domowej roboty
3 łyżki miodu (u mnie - wielokwiatowy)
3 łyżki półsłodkiego białego wina
12 kulek winogrona
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki wody
Przygotowanie:
Roladkę twarogową kroimy na plastry grubości ok. 1 cm i układamy na wyłożonej folią aluminiową blaszce do pieczenia. Polewamy delikatnie miodem. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni Celsjusza i ustawiamy funkcję grillowania. Wkładamy blaszkę z serem na 10 minut, aby rozgrzał się porządnie.
Cukier z cukrem waniliowym podgrzewamy w rondlu z grubym dnem, mieszając intensywnie, aż z cukru powstanie karmel (zawsze mnie to zadziwiało - jakim cudem z produktu stałego robi się coś tak kusząco płynnego i lepkiego jak karmel; oto dowód utwierdzający mnie w przekonaniu, że gotowanie jest w gruncie rzeczy odmianą magii!).
Dolewamy wina do karmelu (ostrożnie, będzie syczeć i pryskać). Mieszamy intensywnie.
Mączkę ziemniaczaną rozrabiamy w wodzie i dodajemy do karmelu, znów ostrożnie. Mieszamy aż składniki się połączą i masa lekko zgęstnieje. Doprawiamy cynamonem.
Winogrona kroimy na połówki i dodajemy do sosu karmelowego. Podgrzewamy jeszcze 3-5 minut, delikatnie, żeby się nie porozpadały.
Ser wyjmujemy z piekarnika, wykładamy na talerz, najlepiej, rzecz jasna, podgrzany. :-)
Talerz dekorujemy sosem karmelowym i winogronami, przyozdabiamy odrobiną cynamonu. A później delektujemy się tym nietypowym połączeniem smaków... Gwarantuję, że będziecie mile zaskoczeni! :-)
Foto: https://web.facebook.com/photo.php?fbid=10200137000934976&set=a.2214871418512&type=3&theater
Mięso z kapustą z piwno-miodową nutą Składniki na 4 porcje: 200 g boczku wędzonego, 1 cała łopatka wieprzowa, 500 g białej kiełbasy z szynki, sól, pieprz, 3 cebule dymki, 4 ząbki czosnku, olej słonecznikowy, 1 łyżka ziaren kolendry, 1 kg kiszonej kapusty, 2 łyżki masła, 2 łyżki miodu, 1 łyżka świeżego imbiru, otarta skórka i sok z 1/2 cytryny, 500 ml jasnego piwa. Sposób przygotowania: Na rozgrzanej patelni, bez dodatku tłuszczu smażymy do zrumienienia pokrojony w kostkę boczek wędzony i przekładamy na talerz. Łopatkę kroimy w grube kawałki. Mięso doprawiamy solą i pieprzem. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju i smażymy mięso z każdej strony, do uzyskania złotego koloru. Podsmażone mięso przekładamy na talerz. Ziarna kolendry ucieramy w moździerzu. Na patelnię dodajemy pokrojony czosnek i dymkę pokrojoną w cząstki – smażymy do zeszklenia. Cząstki cebuli przekładamy na talerz. Na patelnię z czosnkiem dodajemy kiszoną kapustę, masło oraz łyżkę miodu, mieszamy. Przyprawiamy 1 łyżeczką roztartej kolendry, świeżo startym imbirem, skórką i sokiem z 1/2 cytryny – podsmażamy. Mięso na talerzu przyprawiamy 1 łyżeczką kolendry. Do kapusty dodajemy boczek i mieszamy. Na patelni zostawiamy około 1/4 ilości kapusty. Resztę wykładamy na dno naczynia żeliwnego lub żaroodpornego. Na kapuście układamy kawałki łopatki razem z cebulą. Do pozostałej kapusty dodajemy piwo oraz 2 szczypty roztartej kolendry, doprawiamy solą oraz łyżką miodu. Gotujemy około 3 minut i przekładamy do naczynia. Na patelni z odrobiną oleju smażymy z obu stron na złocisty kolor pokrojoną na plastry białą kiełbasę i przekładamy do naczynia z kapustą i łopatką. Naczynie przykrywamy pokrywką i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 160-170 stopni i dusimy 1,5-2 godziny. Podajemy z pieczonymi ziemniakami.
OdpowiedzUsuńNajlepszym przepisem, do którego używam miodu są kulki kokosowe uwielbiane przez nasze dzieci :)
OdpowiedzUsuńSkładniki to szklanka kaszy jaglanej, dwie szklanki mleka, szklanka wiórków kokosowych i miód.
Po ugotowaniu kaszy, mieszamy wszystkie składniki i voila! Powstają cudowne, zdrowe kulki kokosowe, którymi zajadają się nie tylko dzieci, ale i dorosłe łakomczuchy.
Miód jest tutaj kluczowym składnikiem. Polecam, są przepyszne!
Mój smak jesieni – zapiekanka dyniowa z kurczakiem w sosie piwno-pomidorowym z miodem, orzechami i świeżymi ziołami.
OdpowiedzUsuńSkładniki: 1 kg dojrzałej dyni hokaido, 1 pierś kurczaka, 1 cebula, 1 kwaśne jabłko, 4 pomidory, ½ szklanki śmietany, 1 łyżka masła, 2 łyżki soku z cytryny lub octu balsamicznego, 3 łyżki białego piwa, 2 łyżki tartego parmezanu, 2 łyżki drobno pokrojonej natki pietruszki, 1 łyżeczka ostrego curry, garść pokruszonych orzechów włoskich, 1 ząbek czosnku, 3 łyżki miodu lipowego, sól, pieprz, 1 łyżeczka tymianku, 1 łyżeczka oregano
Sposób przygotowania: dynię obrać ze skórki, usunąć miąższ i pestki (pestki można ususzyć), miąższ pokroić w grubą kostkę, ułożyć w żaroodpornym naczyniu i wstawić do nagrzanego piekarnika na 10 min. Kurczaka pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni. Na jednej łyżce masła udusić drobno pokrojoną cebulę, doprawić solą i pieprzem. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kostkę, dodać do mięsa i cebuli i kilka minut dusić razem. Odstawić z ognia, doprawić do smaku miodem, piwem, sokiem cytrynowym, curry, solą, pieprzem i przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku. Dodać starte na tarce jabłko i pokruszone orzechy. Sos powinien być słodko - pikantny. Wymieszać ze śmietaną i zalać lekko podpieczoną dynię, dodać zioła, posypać parmezanem i ponownie wstawić do piekarnika na ok. 20 min, do czasu zrumienienia sera. Przed podaniem posypać drobno pokrojona natką pietruszki. Można też udekorować czarnymi oliwkami.
Jesienne śniadanie, mniam Mój ulubiony zestaw to jaglanka z owocami, a do popicia coś nieziemsko pysznego i niskokalorycznego, choć na pierwszy rzut oka nieapetycznego - koktajl z selera naciowego z limonką i miodem.
OdpowiedzUsuńSkładniki na jaglankę:
- pół szklanki kaszy jaglanej
- 1 szklanka mleka
- 0,5 szklanki wody
- pół czerwonej pomarańczy
- garść borówek
- ½ banana
- przyprawy – cynamon, kardamon, goździki
- łyżka miodu
Kaszę zalać wodą, gotować na wolnym ogniu ok. 7 min, dodać mleko i gotować jeszcze ok. 10 min. Owoce pokroić i dodać do kaszy. Na sam koniec dodajemy przyprawy i miód. Delikatnie wymieszać.
składniki na koktajl
- seler naciowy – 2 pęczki
- 1 czerwona pomarańcza
- 1 limonka
- 1 papryczka chilli
- odrobina cynamonu
- 3 listki mięty (do ozdoby)
- 1 łyżka miodu
Składniki wycisnąć w wyciskarce lub koktajlerze, dodać miód, położyć na wierzch mięte i delektować się niezwykłym smakiem
Miodu używam też w celach kosmetycznych.
Maseczka miodowo-twarogowa działa na mą cerę doskonale.
Mieszam łyżkę miodu, dwie łyżki ciepłej wody i 100 g chudego twarożku.
Smaruję nią raz w tygodniu twarz, szyję i dekolt wytrwale.
Po pół godziny zmywam papkę letnią wodą po troszku.
Po takiej kuracji moja cera jest oczyszczona idealnie.
Ma różowy odcień, jest jędrna i wygładzona naturalnie.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńSuperancka maseczka
OdpowiedzUsuńMaseczka napakowana przyprawami i owocami by poradzić sobie w specjalnych zadaniach. Rozjaśnia, tonizuje, ściąga pory i nadaje się do każdej cery. Można ją stosować do całego ciała.
Składniki:
- 1 małe rozbełtane żółtko
- 1 łyżeczka soku z limonki lub cytryny
- 1 łyżeczka startego imbiru
- 3 łyżki zmielonych płatków owsianych
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżka posiekanej pietruszki
Można dodać:
- szczypta kardamonu lub cynamonu
- 2 krople olejku zapachowego np. pomarańczowego
Wszystkie składniki mieszamy i nakładamy na ciało (twarz, dekolt, biust) i zostawiamy na 10 minut. Po tym czasie spłukujemy.
Siła tkwi w naturze!
- konkretna szczypta mielonej kurkumy
Chce się z Wami podzielić przepisem w który wkładam moje serce. Jest nim nalewka miodówka wrzosowa na spirytusu. Podaję składniki: szklanka miodu wrzosowego, kawałek ususzonej skórki limonki, 0,5 litra spirytusu, sok z limonki, sok z pomarańczy i moje serce ��
OdpowiedzUsuńMiód rumienimy w rondelku, dodajemy 1,5 szklanki wcześniej przegotowanej wody, dodajemy skórkę limonki, gotujemy, później studzimy. Wyciągamy skórkę powoli wlewamy alkohol stale mieszając. Wlewamy nalewkę do słoika i odstawiamy ma około 6 tygodni w chłodne zacienione miejsce. Co tydzień poruszamy naczyniem. Później dodajemy sok z pomarańczy i limonki i tak zostawiamy naszą nalewkę jeszcze dwa tygodnie. Możemy użyć także innych miodów takich jak lipowy, akacjowy lub wielokwiatowy. Niedługo zima, święta naleweczka w sam raz na długie chłodne wieczory przy kominku z mężem ��
Mój ulubiony pomysł na śniadanie to wafle ryżowe, które smaruję białym śmietankowym serem, na to daję ukochany miód Huzar i obsypuję to prażonymi orzeszkami ziemnymi, nerkowcami,siemieniem lnianym, pestkami z dyni oraz ze słonecznika. Nie dość, że jest to bardzo pożywne to niewiarygodnie pyszne. :) Mniam! :)))
OdpowiedzUsuńUwaga uwaga
OdpowiedzUsuńWynik naszego konkursu
Zwycięzcami są
Łukasz Gorzała i Anna E
Zgodnie z regulaminem proszę o przesłanie danych do wysyłki nagrody, które zostaną przekazane sponsorowi konkursu czyli firmie Huzar
ojjj, szkoda, że przegapiłam ten konkurs, u mnie miód to podstawa :-)
OdpowiedzUsuń