niedziela, 27 sierpnia 2023

Ogrody Hortulus Dobrzyca

Ogrody Hortulus w Dobrzycy 


Wypoczynek nad morzem wszystkim kojarzy się z plażowaniem, ale polskie Pomorze ma do zaoferowania bardzo dużo ciekawych atrakcji, które zdecydowanie warto odwiedzić. Jedną z nich są Ogrody Hortulus, które położone są pomiędzy Kołobrzegiem, a Koszalinem. To świetne miejsce na wypoczynek na łonie przyrody, pośród pięknych roślin i zapachów. 

Już na wstępie zdradzimy Wam, że pisząc Ogrody Hortulus piszemy o dwóch miejscach. Są one położne bardzo blisko siebie, bo dzieli je zaledwie 2 kilometry. Są to Ogrody Tematyczne Hortulus i Ogrody Hortulus Spectabilis. Oba są naprawdę przepiękne, świetnie utrzymane i warto je odwiedzić. Można je zwiedzać tego samego dnia w ramach jednego wspólnego biletu, lub zrobić sobie dwie osobne wycieczki To do Was należy decyzja, czy chcecie jednego dnia odwiedzić oba ogrody, czy potrzebujecie więcej czasu. My oczywiście trochę Wam podpowiemy, ale decyzję musicie podjąć sami. Ogrody Hortulus

Ogrody Tematyczne Hortulus

My jako pierwsze pokażemy Wam Ogrody Tematyczne Hortulus. To wyjątkowe miejsce liczy już sobie 30 lat i z każdym rokiem jest jeszcze piękniejsze. Na tą chwilę znajdziemy tutaj 30 różnych pokazowych ogrodów tematycznych. Każdy z nich charakteryzuje się inną aranżacją, roślinnością i kompozycją. 

Hortulus

Ogród Japoński Hortulus

Ogród Japoński HortulusPrzemierzając Ogrody Tematyczne Hortulus trafimy do najstarszego miejsca - Ogrodu Japońskiego. To miejsce naprawdę wyjątkowe, które urzeka nie tylko przepiękną i bogatą roślinnością. Tutaj znajdziemy także elementy architektury, które przeniosą nas choć na chwilę na Daleki Wschód. Czerwony mostek, posągi Buddy, liczne dzwoneczki sprawiają, że przez chwilę możemy poczuć się jak w Japonii. 
Idąc dalej możemy podziwiać kolejne fantastyczne rośliny, ich kompozycje, a także elementy infrastruktury. Oczywiście najbardziej okazanym ogrodem jest ten w stylu francuskim. Zachwyca on bogactwem i regularnością form kompozycji z bukszpanu i ligustru. Możemy go podziwiać z platformy widokowej zlokalizowanej przy ogrodzie skalnym. 
I tak moglibyśmy Wam opisać każdy z ogrodów, który znajdziemy w tej części, ale nie o to do końca chodzi. Trzeba tu po prostu przyjechać, zobaczyć u przede wszystkim poczuć ten zapach unoszący się w powietrzu. 


Na terenie Ogrodów Tematycznych Hortulus znajdziemy bardzo dużo ławeczek i innych miejsc w których możemy sobie usiąść, odpocząć i podziwiać przepiękne ogrody. Każdy z nich jest naturalnie oddzielony więc każdy znajdzie tu swoje miejsce do odpoczynku i relaksu. 

Ogrody Hortulus Spectabilis

Po zapoznaniu się z Ogrodami Tematycznymi Hortulus zabieramy Was do drugiej części czyli Ogrodów Hortulus Spectabilis

Te ogrody są zdecydowanie większe i już uprzedzamy, że będzie tutaj więcej chodzenia, ale dzieci będą na pewno zadowolone. To właśnie tutaj znajduje się najbardziej rozpoznawalna część ogrodów - ogromny labirynt z wieżą widokową. 

Podobnie jak we wcześniejszych ogrodach, tak i tutaj będzie zauważony podział na mniejsze części. Ale tutaj oprócz samej roślinności znajdziemy także mnóstwo symboli i rzeźb nawiązujących do różnych legend i wierzeń. Będzie więc okazja do poznania kultury w pięknych okolicznościach przyrody.
Ogród Czterech Pór Roku – przygotowany na kształcie kwadratu, w centrum którego znajduje się Drzewo Życia – Platan. Został on podzielony na 4 części, każda z altaną i ogrodem reprezentuje inną porę roku. 

Kolejny bardzo ciekawy ogród to Ogród Kalendarza Celtyckiego – według celtyckich druidów każdy człowiek ma swojego opiekuna – drzewo. I tu możemy się pobawić w poszukanie swojego drzewa. 

Jednak najbardziej znanym miejscem tych ogrodów jest zdecydowanie labirynt z wieżą widokową. Jest to podano największy na świecie labirynt grabowy - jego powierzchnia to 1 hektar. Powstawał przez 10 lat i użyto ponad 17 tysięcy sadzonek grabu pospolitego. Otwarto go w 2013 roku i cieszy wszystkich zwiedzających aż do dzisiaj. Przez labirynt poprowadzone są trzy ścieżki i tu też czeka największa atrakcja dla najmłodszych. 
Specjalnie dla nich w labiryncie przygotowano 10 punktów, które trzeba odnaleźć i skasować odpowiednią kartę w odpowiednim miejscu. Jest to świetna zabawa, choć należy sobie zarezerwować dużo czasu - szczególnie jeśli dzieci puścimy same. Jeśli obawiacie się o ich bezpieczeństwo, to możecie obserwować z wieży, jak sobie radzą. 

To blisko 20-metrowa wieża widokowa, którą wykonano w całości ze stali i zaprojektowano na wzór nici DNA. Na jej szczyt prowadzą 102 stopnie, po pokonaniu których docieramy na platformę widokową, znajdującą się na wysokości 7 piętra. Stąd właśnie będziemy mieli idealny widok na cały labirynt i na całe ogrody. 
Ciekawym miejscem dla dzieci będzie także ogromny ogród warzywny - tutaj mogą zobaczyć w jaki sposób rosną poszczególne rośliny i zaobserwować, co jest potrzebne aby dobrze rosły. 

Jest też Smerfowa Kraina, gdzie możemy spotkać kolorowe domki. Każdy z nich został przedstawiony jako mieszkanie innego smerfa. Znajdziemy domek Smerfetki, Ważniaka, Papy Smerfa, a nawet samego Gargamela - do każdego z tych domków można wejść więc zarezerwujcie sobie trochę czasu na zabawę dzieci w tym miejscu. 


Przed wizytą w Ogrodach Hortulus koniecznie sprawdźcie na stronie internetowej godziny otwarcia - te zmieniają się w zależności od pory roku. Planując przyjazd pamiętajcie, że na teren ogrodów nie są wpuszczane żadne zwierzątka. W Ogrodach Tematycznych nie ma możliwość zwiedzania z wózkami dziecięcymi ponieważ alejki nie są do tego przystosowane. Jeśli chodzi o czas jaki należy zarezerwować aby zobaczyć oba ogrody z dziećmi, to my polecamy wycieczkę całodniową - wtedy można zrobić to bez pośpiechu. Przy obu ogrodach znajdują się bezpłatne parkingi, na terenie ogrodów znajdziemy także bezpłatne toalety, a także strefę gastronomiczną. 

Oczywiście miejsce to otrzymuje także nasz Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom.
8 komentarzy:

 1. Jest bardzo ładny

  OdpowiedzUsuń
 2. Ogrody wyglądają zjawiskowo!
  Pozdrawiam, Majka - www.cudazdrewnaonline.pl ✨

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne miejsce, Kamila

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne zielone miejsce
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne miejsce. Zainspirowała mnie ta postać takiej babki. Pozdrawiam serdecznie Jagoda Bieluga

  OdpowiedzUsuń
 6. Zjawiskowe kadry 😍

  OdpowiedzUsuń
 7. Ujęcia niesamowite 🥰

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie