wtorek, 25 lipca 2023

Zamek Kliczków - Magiczne miejsce na Dolnym Śląsku

Zamek Kliczków - Magiczne miejsce na Dolnym Śląsku


W ramach naszego projektu #zamkizdzieckiem odwiedzamy Dolny Śląsk, który znany jest z dużej ilości zamków. W przepięknych i soczyście zielonych dolnośląskich borach znajduje się pięknie położony Zamek Kliczków. Historia tej twierdzy sięga końca XIII wieku, kiedy to przed najazdami czeskimi należał on do umocnień granicznych. Przez wiele stuleci był własnością kilku arystokratycznych rodzin. W XIX i XX wieku był chętnie odwiedzany przez niemieckiego cesarza Wilhelma II. Później niestety stopniowo popadał w ruinę i uratowały go dopiero prace remontowe. 

Zamek w Kliczkowie z drona


Zamek Kliczków Dolny Śląsk

Obecnie jest to malowniczy zespół składający się ze skrzydeł mieszkalnych obejmujących dwa dziedzińce - jeden w stylu neogotyckim, a drugi neorenesansowy. Najstarsza część twierdzy znajduje się w skrzydle południowo -zachodnim. Wszystkie wnętrza są pięknie odrestaurowane, a największe wrażenie robi dawna biblioteka, sala sądowa, sala kominkowa i oczywiście sala teatralna.Obecnie Zamek w Kliczkowie to nowoczesne i luksusowe centrum hotelowe ze SPA, restauracją, kortami tenisowymi oraz ośrodkiem jeździeckim - o tym wszystkim napiszemy Wam w kolejnym wpisie. 

Nocując na Zamku możemy przechadzać się korytarzami, zajrzeć w niektóre zakątki, my jednak szczególnie polecamy zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Dostępne jest ono zarówno dla gości hotelowych, jak i podróżników którzy w planach mają tylko zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca. Przewodnik ubrany w strój rycerza oprowadzi Was po zamkowych komnatach, opowie historię zamka, a także zaprowadzi Was do mniej znanych i zwyczajowo zamkniętych miejsc. Wytłumaczy i pokaże, jak dawniej ogrzewano tak ogromny zamek, pokaże gdzie kiedyś stały konie - tu możecie się zdziwić, powie także kto sławny przebywał na zamku i w której komnacie spał. Podczas takiego zwiedzania będziecie mogli zobaczyć najpiękniejsze miejsca w zamku - Sala Dworska, Sala Teatralna, Sala Balowa, Sala Turkusowa, Sala Kominkowa - wszystkie z nich do obecnie pięknie odrestaurowane i oddają klimat ówczesnych lat. To właśnie od przewodnika usłyszcie, że pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z roku 1297 kiedy powstała tutaj pierwsza fortyfikacja obronną. Jak każdy zamek i ten ma historię bardzo burzliwą - często przechodził z rąk do rąk, często był przebudowywany, a także niszczony. Najnowsza historia tworzy się od roku 1999 kiedy przeszedł w prywatne ręce i powstało tutaj historyczne centrum konferencyjno- wypoczynkowe. 
Wokół Zamku w Kliczkowie znajdziemy także ogromny Park Zamkowy pośród którego można się oddawać spacerom lub po prostu posiedzieć i podziwiać widok na zamek. Kawałek dalej znajdziemy także miejsce wyjątkowe w skali całego kraju, a nawet Europy - cmentarz koni wierzchowych i wyścigowych. Obecnie znajdują się tam 2 stare nagrobki i jeden nowy w roku 2009. Zamek Kliczków

Ogromne wrażenie robi także strefa basenowa, która powstała w miejscu gdzie kiedyś znajdowała się ujeżdżalnia dla koni. 

Jak widzicie Zamek w Kliczkowie jest naprawdę imponujący i oczywiście warto go odwiedzić. My polecamy Wam także zatrzymać się tutaj na kilka dni i przeżyć niezapomnianą przygodę - o tym jak to wszystko wygląda z perspektywy gościa hotelowego przeczytacie w kolejnym naszym poście. Jeśli chodzi o zwiedzanie zamku, to zapraszamy Was na stronę internetową zamku, gdzie znajdziecie informację odnośnie dni i godzin kiedy jest to możliwie. Co jakiś czas organizowane jest także nocne zwiedzanie.


Post powstał we współpracy z Zamkiem Kliczków i w ramach projektu #zamkizdzieckiem15 komentarzy:

 1. Piękne miejsce z historią, polecam byliśmy 😉 Kamila

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie czas się wybrać 🤍

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne miejsce

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda naprawdę fajnie! Będę musiała kiedyś odwiedzić to miejsce <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Ależ tam pięknie! Wnętrza są imponujące. Muszę się tam kiedyś wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow robi wrażenie , można się poczuć jak w grze o tron

  OdpowiedzUsuń
 7. Super opisane aż chce się tam pojechać. Z przyjemnością poczytam o innych miejscach

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawe miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłam i polecam. Piękne miejsce

  OdpowiedzUsuń
 10. Cóż za ciekawe miejsce 😊

  OdpowiedzUsuń
 11. Widzę że jest to bardzo ciekawe miejsce , warto odwiedzić 😍

  OdpowiedzUsuń
 12. I tym wpisem zachęciliście mnie do odwiedzenia tego magicznego miejsca 🙂Dorota

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak z bajki, niesamowite miejsce

  OdpowiedzUsuń
 14. Ola Kwiatkowska11 stycznia 2024 08:01

  Uwielbiam ten zamek!

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie