sobota, 15 października 2022

Muzeum Drukarstwa Cieszyn

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

Podczas naszego tegorocznego wypoczynku na Śląsku Cieszyńskim mieliśmy okazję odwiedzić naprawdę bardzo wyjątkowe miejsce, jakim jest Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Samo miasto jak wszyscy zapewne wiecie leży na granicy z Czechami i jest miastem bardzo starym, jego początki sięgają IX wieku. Większość z Was na pewno też zna miasto z Rotundy Świętego Mikołaja, która widnieje na 20 zł banknocie. Jest to jedyna romańska rotunda na terenie Polski zachowana że sklepieniem nawy.  


Ale my wracamy do Muzeum Drukarstwa i tradycji jakie to miasto w tym temacie. W XVIII wieku jak zapewne wiecie z historii Cieszyn należał do Cesarstwa Austro-Węgierskiego. I był jednym z najbardziej znanych i cenionych ośrodków druku w tym państwie. W 1806 roku otwarto tutaj pierwszą drukarnię więc jak widzicie tradycje są naprawdę duże. Muzeum Drukarstwa znajduje się w samym centrum miasta, tuż obok Zamku Cieszyńskiego. 

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie powstało w roku 1996, a w ostatnim czasie przeszło remont. To nasza pierwsza wizyty w tym miejscu więc nie mamy możliwość odnieść się do tego, co było kiedyś. Przekraczając próg muzeum, już od samego wejścia możemy poczuć klimat dawnych czasów. Tutaj będziecie mogli zobaczyć drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigrficznych, drzeworytniczych, urządzeń i maszyn odlewniczych, pras doscikowych i urządzeń introligatorskich. 


Same nazwy urządzeń może i za dużo Wam nie mówią, ale kiedy już wejdziecie do sal muzealnych i wspólnie z przewodnikiem będziecie odkrywać kolejne sale wszystko się wyjaśni. To dzięki ogromnej wiedzy oprowadzających osób możemy zobaczyć ile kiedyś pracy trzeba było włożyć w powstanie druku, gazety, czy całej książki. I tu uwaga, to nie będzie tylko zwykłe opowiadanie, większość maszyn w Muzeum Drukarstwa działa i podczas zwiedzania będziecie mieli okazję to zobaczyć. 


Przy zwiedzaniu z dziećmi trzeba je odpowiednio zaciekawić i tutaj w Muzeum Drukarstwa już od wejścia dzieci będą naprawdę zainteresowane. Szczególnie jeśli im powiecie, że na koniec zwiedzania czekają też na nie warsztaty. Najlepszą nauką jest ta w formie zabawy. To właśnie podczas takich zajęć dzieci zapamiętują najwięcej. Już od września w ofercie Muzeum będą warsztaty graficzne i introligatorskie. Podczas tych pierwszych młodzi twórcy przygotują własne projekty graficzne, które przenosząc następnie na odpowiedni materiał tworzą matrycę. Z nich zaś, na starej prasie graficznej, wykonują odbitki. Natomiast na zajęciach introligatorskich dzieci poznają różne sposoby szycia nićmi i własnoręcznie wykonują notatnik. Jak widzicie Muzeum Drukarstwa w Cieszynie to miejsce, które odwiedzając Śląsk Cieszyński po prostu odwiedzić trzeba. Można oczywiście połączyć w dłuższą wycieczkę po tym mieście nad Olzą, bo naprawdę jest tutaj co robić. To  nasza pierwsza wizyta w tej części Polski i zobaczyliśmy zaledwie mały kawałek i mamy nadzieję tu wrócić już w przyszłym roku. 

34 komentarze:

 1. Uwielbiam takie miejsca, to przenoszenie się do dawnych czasów, maszyny, machiny . Odwiedzę jeśli tylko będę w pobliżu

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj dzięki za artykuł. Trzeba odwiedzić to miejsce!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam o tym miejscu, super, że u Was na blogu można je odkryć

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedys tam bylam, podczas Industriady :) (Kasia. Ł)

  OdpowiedzUsuń
 5. O to musi być bardzo ciekawe muzeum. Super

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawe miejsce

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłam tam kiedyś! Aż wspomnienia odżyły 😍

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejne fajne miejsce warte zwiedzenia 😁 Dziękuję 😍

  OdpowiedzUsuń
 9. Warto odwiedzić to miejsce 😊 super recenzja

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłyśmy w kilku innych tego typu miejscach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się też tutaj.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo bym chciała tam kiedyś pojechać 🙂

  OdpowiedzUsuń
 12. Z przyjemnością zajrzę będąc w Cieszynie lub okolicý

  OdpowiedzUsuń
 13. Kolejne miejsce to zwiedzenia. Pięknie pokazane.

  OdpowiedzUsuń
 14. Cieszyn tak blisko a nie wiedziałam ,e tam takie muzeum, czas może pojechać i zwiedzić 👍
  C.A

  OdpowiedzUsuń
 15. Nigdy nie byłam. Muszę kiedyś koniecznie odwiedzić. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie mialam pojecia o istnieniu takiego ekstra muzeum, dzięki 😍 Magda

  OdpowiedzUsuń
 17. Mega! Widac ze super przygoda 😍

  OdpowiedzUsuń
 18. Ile tam ciekawostek :D Super, dziękuję za polecenie :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Widać ro świetna atrakcja dla dzieciaków.

  OdpowiedzUsuń
 20. Z chęcią odwiedziłabym to miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 21. To coś nie tyle dla mojej córy, jak dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo ciekawe miejsce dla dzieci :) uwielbiam wasze recenzje i zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Piękne miejsce na spędzanie czasu. Daruma

  OdpowiedzUsuń
 24. W takim miejscu można zobaczyć coś nowego i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Świetne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 25. Świetne miejsce, tematyka druku bardzo mnie ciekawi, więc idealnie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 26. W Cieszynie byłam wieki temu...Nie miałam pojęcia o tym muzeum.

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie byłam nigdy w takim muzeum, fajna opcja

  OdpowiedzUsuń
 28. Ostatni raz w Cieszynie byłam bardzo dawno temu.....nawet nie miałam pojęcia że tam jest takie miejsce.Konuecznie trzeba będzie nadrobić zaległości 🙂

  OdpowiedzUsuń
 29. Fajne te muzeum, chętnie bym odwiedziła 😃

  OdpowiedzUsuń
 30. Nigdy nie byłam tam. Muszę kiedyś pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Kolejne miejsce na mapie do zwiedzania 😁

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo ciekawe miejsce, pan przewodnik też potrafi zainteresować tematem.

  OdpowiedzUsuń
 33. Wygląda ciekawie, jeżeli kiedyś nadarzy się okazja to na pewno odwiedzimy. Miye's Imaginations ♥

  OdpowiedzUsuń
 34. Znane mi miejsce, bo jestem z okolic Cieszyna. Z drukarni mam pamiątkę, jako jedyna z klasy. Mogłam wybić swoje imię :)

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie