sobota, 18 sierpnia 2018

Przygotowanie do pierwszej klasy


Pierwsza klasa i pójście do szkoły  jest wielkim wydarzeniem zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Pierwsze przygotowania, które pomogą uczniowi odnaleźć się w nowej rzeczywistości możemy i nawet powinniśmy rozpocząć wcześniej niż 1 września. O czym powinniśmy pamiętać przed pierwszym dzwonkiem w szkole? Jak najlepiej dziecko przygotować do tego dnia?


 • Rodzice dzieci kończących roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne otrzymują pisemną Informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej”Zawarte w niej szczegóły (naprawdę warto się z tym zapoznać) związane są z opanowaniem przez dziecko wymagań zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, w tym umiejętności przewidzianych dla dziecka kończącego wychowanie przedszkolne i rozpoczynającego naukę w szkole. I tu my rodzice mamy pole do działania. Jeśli dziecko nie opanowało jakiegoś wymagania warto to nadrobić w wakacje aby we wrześniu nie okazało się, że są zaległości (dziecko się wtedy szybko zniechęca).

 • samodzielność dziecka i jego umiejętności radzenia sobie z sytuacjami nowymi i trudnymi. Nadchodzący okres wakacji jest doskonałym czasem, aby pozwolić dziecku na rozwijanie się w tych obszarach, dobrze byłoby to zrobić w jak najmniej stresujący sposób czyli przez zabawę. Dobrze byłoby gdyby dziecko samodzielnie potrafiło się ubrać (zapiąć zamek, guziki) skorzystać z toalety a także sznurować buty.

 • Bardzo ważna sprawa - nigdy nie wypuszczaj dziecka z domu bez śniadania. Większość dzieci nie ma nawyku jedzenia śniadania ponieważ dostawali je po przyjściu do przedszkola a w szkole już tego zwyczaju nie ma.  Spróbuj w czasie wakacji przygotować dziecku śniadanie niedługo po obudzeniu, by przyzwyczaiło się do nowego zwyczaju. Nic bardziej nie przeszkadza w pracy na lekcjach, jak głód - dziecko staje się wtedy drażliwe i mało zapamiętuje z lekcji.
 • Czy rano jesteś w stanie ogarnąć wszystko, czy jest to ten moment dnia w Twojej rodzinie, kiedy zawsze jesteś spóźniony, wiecznie brakuje Ci czasu i wprowadza to nerwową atmosferę😈. W związku z tym wstań wcześniej rano bądź przygotuj wszystko dzień wcześniej aby rano nie było stresujących sytuacji.

 • Zastanów się, czy zakup wyprawki szkolnej warto odłożyć na ostatnią chwilę. Być może w tym czasie znajdziesz wiele atrakcyjnych promocji, jednak czas, który poświęcisz na znalezienie potrzebnych rzeczy w tłumie innych rodziców, może nie być wart rabatu, który otrzymasz. Tym bardziej, że wiele sklepów organizuje promocje na artykuły szkolne już na początku sierpnia. Moim zdaniem warto wspólnie wybrać niezbędne do szkoły rzeczy i przybory: tornister, buty sportowe, worek na kapcie, zeszyty i piórnik. Niech będą ładne i kolorowe – wtedy dziecko będzie z radością czekało, aż będzie mogło ich użyć.Jeśli jest taka możliwość to warto  wspólnie z dzieckiem przygotować kącik do nauki – biurko z wygodnym krzesłem, dostosowane do wzrostu dziecka. Zadbajmy o dobre oświetlenie, a przede wszystkim, aby było to miejsce, w którym panuje spokój i cisza, sprzyjające skupieniu – dziecko, aby się skupić nie może być narażone na hałas i inne bodźce, które będą przeszkadzały.

I oczywiście pierwszego dnia idź z dzieckiem na rozpoczęcie roku szkolnego i wspieraj je z całych sił 😀

A jakie są wasze sposoby aby przygotować dziecko do pierwszej klasy?

58 komentarzy:

 1. Mikołajowi też ciężko wmusić rano śniadanie.. twierdzi, że jak zabiera ze sobą, to się naje na czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba standard! ;) Moi chłopcy też nie chcą jeść niestety tak z samego rana....:(

   Usuń
 2. Nie mam jeszcze dzieci w wieku szkolnym, póki co czekamy na kolejny rok przedszkola :) P.S Możesz zmienić czcionkę na większą? Mam problem z przeczytaniem tak malych literek :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Ach....powróciłabym do czasów gdzie moim problemem było wybranie okładki z zeszytu

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy dzień szkoły - to były czasy. Później w życiu jest już coraz trudniej i trudniej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kwestia porannego śniadania jest bardzo istotna, trzeba koniecznie wypracować ten nawyk. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. u nas na szczęście ze śniadaniem nie było nigdy problemu

  OdpowiedzUsuń
 7. Pamiętam swoje pierwsze dni w szkole.. stres był ogromny! Ale potem, w trakcie kolejnych wakacji nie mogłam się doczekać tego pierwszego dzwonka i spotkania z koleżankami 😉

  OdpowiedzUsuń
 8. O mamo nas już kompletowania takich wyprawki i przygotowania do pierwszej klasy czekają za 2 lata

  OdpowiedzUsuń
 9. Moje chłopaki idą do przedszkola i też będzie to wyzwanie dla wszystkich 😊.

  OdpowiedzUsuń
 10. Aż sobie przypomniałam stare dobre czasu z dzieciństwa ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten etap mam juz dawno za sobą

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspomnienia wracają. Zawsze kiedy zbliża się sierpień i widzę w sklepach przybory do szkoły, uśmiecham się lekko. Fajne czasy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeszcze nie mamy dzieci.. Więc wszystko przed nami !

  OdpowiedzUsuń
 14. Jakbym miała wybrać z tego najważniejszy punkt to postawiłabym na samodzielność. Jak człowiek potrafi o siebie zadbać - ubrać się czy skorzystać z toalety albo poprosić o jakąś pomoc to od razu i lęki mniejsze i humor lepszy :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Przed młodym człowiekiem w takim okresie szkolnym szykują się niezłe wyzwania.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zgadzam się to wielki dzień! Bardzo fajne rady:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Pierwsza klasa to dla wszystkich stres. rodzice chcą jak najlepiej dla swoich pociech. Najgorszy jest wrzesień.Cały miesiąc trzeba dograć, wszystko musi być zapięte na ostatni guzik. Spore wydatki.wielkie zmartwienia. Jak to nasze dziecko da sobie radę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetnie napisane. Ja póki co jestem na etapie przedszkolnym, ale tam też warto zadbać o nauczenie dzieci pewnych czynności samoobsługowych.

  OdpowiedzUsuń
 19. Moje dzieci już są duże... Początek szkoły? Przecież dopiero zaczęły się wakacje :( Szok!

  OdpowiedzUsuń
 20. Przygotowania do pierwszej klasy to niezwykły czas! Sama z sentymentem wspominam swoje...
  Kupno plecaka, kredek, śniadaniówki. Książek, które przeglądałam przez całe wakacje! Ech, to były czasy! :)
  Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 21. Mój Syn ma tak jak ja- za nic rano nie zjemy śniadania. Never ever! Post praktyczny, dobre rady

  OdpowiedzUsuń
 22. W naszym przedszkolu od poczatku mówili by budzić dziecko przynajmniej na 1,5h przed przyjsciem i dać coś małego do jedzenia, mimo tego że w przedszkolu bedzie śniadanie. Właśnie po to by ten nawyk wyrobić teraz, śniadania będą już tylko większe

  OdpowiedzUsuń
 23. Super artykuł! Mój ulubiony fragment - śniadanie, trzeba o tym pamiętać :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Wybieranie z dzieckiem przyborów i potrzebnych przydasi to na prawdę fantastyczny czas. Dziecko dobrze czuje się pośród wybranych przez siebie rzeczach, a my nie musimy się martwić o to, że kupiliśmy plecak ze Snorlaksem, a powinniśmy w Autka ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. No z wyprawką szkolną to warto myślę, poczekać do września... rabat rabatem, ale lepiej wydać na rzeczy potrzebne - czyli zalecane przez nauczyciela - niż niepotrzebne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My dostajemy kartki na koniec czerwca co będzie potrzebne w nowym roku szkolnym

   Usuń
 26. Nie wiem jak to będzie z nami. Moja starsza córka, idzie we wrześniu do przedszkola. Mam na tyle dobrze, że tam będzie składka na rzeczy do nauki. Zostają mi ciuchy, chusteczki i takie tam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Dla mnie pójście do 1 klasy nie było jakieś wyjątkowo traumatyczne, a wówczas w klasach 1-3 nie było już zabaw na dywanie (jak w zerówce i w przedszkolu), tylko siedzenie non-stop w ławce.

  OdpowiedzUsuń
 28. Thanks for these tips, definitely will put it in use once my little one gets school age.

  OdpowiedzUsuń
 29. Mój syn już w trzeciej klasie, więc to wszystko już za nami :-)

  OdpowiedzUsuń
 30. Ja jednego już do 1klasy wyprawilam, za rok drugi.

  OdpowiedzUsuń
 31. Na szczęście jeszcze kilka lat ;))

  OdpowiedzUsuń
 32. Great Tips getting kids ready for anything is always a challenge!

  OdpowiedzUsuń
 33. Bardzo przydatne wskazówki - ale jakoś wcale nie spieszy mi się do ich wcielania w życie ;) Dobrze, że nasza przygoda ze szkołą zacznie się dopiero za kilka lat.

  OdpowiedzUsuń
 34. Jak dorze ze mam to za sobą ;)

  OdpowiedzUsuń
 35. I'm not getting a child ready for school this year. I hope your child's school year is successful.

  OdpowiedzUsuń
 36. Great that you have have elaborated every detail. Good tips

  OdpowiedzUsuń
 37. I hope your child enjoys the school life. I don't have any children yet, but I enjoyed the post.

  OdpowiedzUsuń
 38. Mnie szkoła czeka dopiero za 3 lata, a szkoda, bo młoda bardzo chce już tam iść 😂

  OdpowiedzUsuń
 39. Ja pamiętam z mojego dzieciństwa, że do szkoły przez 6 lat wychodziłam bez śniadania, jadłam dopiero po 2-3 lekcji, bo tak było mi wygodniej xd

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 40. Pamiętam ten czas, kiedy w sierpniu już nie mogłam doczekać się pójścia do pierwszej klasy :D

  OdpowiedzUsuń
 41. Thanks for the tips! Would come in handy to manage my four year old son soon Thanks

  OdpowiedzUsuń
 42. Pamiętam jaki to był dla nas stres, zwłaszcza, ze córka zaczynała jako sześciolatka....Teraz zaczynamy już czwarta klasę i znowu jest stres, ale już inny!

  OdpowiedzUsuń
 43. W sumie jako bezdzietna nie miałam wielkich nadziei w takim temacie, ale zwracasz uwagę na świetny temat czyli wakacje po przedszkolu to całkiem sporo czasu, który można wykorzystać na szlifowanie umiejętności dziecka, m.in. w rzeczach, z którymi nie do końca daje sobie jeszcze radę. Wiem, że wielu rodziców spośród moich znajomych załamuje ręce, że jak to jej/jego dziecko nie jest po przedszkolu najlepsze i zamiast dziecku pomóc to obraża się na opiekunów/nauczycieli.
  Podobnie bardzo podoba mi się, że mówisz o wcześniejszym kupowaniu wyprawki szkolnej - ja gdzie się nie obejrzę (a sama wyprawki już nie potrzebuję ;)) widzę, że już od sierpnia, a nawet końcówki lipca, są dostępne promocje na rzeczy szkolne. Nie warto czekać do ostatniej chwili i nie dość, że się denerwować tłumami, spieszyć się to jeszcze tracić mnóstwo czasu w kolejkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak również uważam, że pomoc dla dziecka jest bardzo ważna.

   Usuń
 44. Ach szkoła to był fajny czas :-P

  Zgadzam się ze wszsystkimi punktami a najbardziej z tym, że trzeba jeść śniadanie! Moja mama nigdy nie wypuściła mnie bez śniadania a teraz często słyszę, że dzieci idą "na głodniaka".

  OdpowiedzUsuń
 45. To wyjątkowe przeżycie zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Warto ten dzień spędzić razem, a pozostałe poruszone przez Ciebie kwestie są również ważne. :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Nas to czeka dopiero za rok. Będę się musiała przestawić z tymi śniadaniami :)

  OdpowiedzUsuń
 47. U nas dopiero inna przygoda z 5-cio miesięcznym dzieckiem :)

  OdpowiedzUsuń
 48. Not a bad idea. It's worth giving a try. I love the pictures too.

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie