niedziela, 17 marca 2024

Błędne Skały z dzieckiem - Magiczne Góry Stołowe

Błędne Skały z dzieckiem - Magiczne Góry Stołowe

Góry Stołowe to wyjątkowe pasmo górskie w Sudetach, które idealnie sprawdzi się na pierwsze górskie wyprawy z najmłodszymi. Znajdziemy tutaj co najmniej kilka ciekawych i interesujących szlaków, a my dzisiaj zabieramy Was w mieście wyjątkowe, czyli labirynt skalny Błędne Skały. 

Błędne Skały
Błędne Skały 

Błędne Skały - wyjątkowy labirynt skalny

Błędne Skały to najbardziej urokliwy, wyjątkowy labirynt skalny w Górach Stołowych. Spacerujemy tutaj pomiędzy potężnymi blokami skalnymi, przedzierając się poprzez wąskie i ciasne szczeliny - przez niektóre trzeba się mocna nagimnastykować aby przejść. To właśnie tutaj możecie zobaczyć jak silna jest natura, która przez tysiąclecia wyrzeźbiła te wyjątkowe formacje skalne w piaskowcu. 

Błędne Skały z dzieckiem

Błędne skały wejście na szlak
Błędne Skały - wejście na szlak 

Błędne Skały znajdują się na zboczach Skalniaka na wysokości 852 m n.p.m., na pograniczu polsko czeskim. Obszar skalnego labiryntu od 1957 roku jest rezerwatem przyrody i zajmuje niemal 22 ha - obejmuje swoim zasięgiem wiele interesujących forma skalnych, których wysokość waha się od 6 do 11 metrów. Wiele z nich - dzięki osobliwym kształtom - zyskało własne nazwy, takie jak; Kurza Stopka, Skalne Siodło, Dwunożny Grzyb, czy Okręt. 

Park narodowy gór stołowych


Dolny Śląsk góry stołowe

Skalny labirynt błędne skały


Błędne Skały - jak dojechać?

Dojazd do Błędnych Skała możliwy jest drogą wojewódzką nr 387, która nazywana jest także Drogą Stu Zakrętów i łączy ona Radków i Kudowę Zdrój. Przy tej drodze znajduje się także jeden z parkingów, na którym możecie zostawić samochód wybierając się na szlaki labiryntu. Jeśli to tzw. Parking YMCA - jest on bezpłatny, ale musicie pamiętać, że aby dotrzeć do Błędnych Skał, to czeka Was jeszcze około 1-1,5 godzinny spacer. 
Labirynt skalny

Widok
Można także skorzystać z tzw. parkingu górnego - tu musicie pamiętać, że dojazd do tego parkingu możliwy jest tylko w sezonie turystycznym, tylko w określonych godzinach i wjazd jest płatny. Ze względu na wąską drogę prowadzącą na górę ruch odbywa się wahadłowo w określonych godzinach. Jeśli będziecie się wybierać w wysokim sezonie, to nasza rada aby zakupić bilety na parking on-line na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych. 

Skalny labirynt - bilety do Błędnych Skał

Od roku 2022 ze względu na bardzo duży ruch turystyczny do Błędnych Skał sprowadzono bilety, których ilość jest ściśle ograniczona. Tu podobnie jak bilety na parking górny radzimy kupić z wyprzedzeniem poprzez stronę internetową Parku Narodowego. Bilety możecie nabyć na określony dzień i godzinę - jeśli chcecie spokojnie przejść trasę my proponujemy wybrać się z samego rana. 

Opis szlaku Błędne Skały

Szlak prowadzący poprzez te fascynujące formacje skalne nie jest długi, bo ma troszkę ponad 1.5 kilometra. Tak naprawdę można go przej nawet w 40 minut, ale nie do końca o to chodzi. Idąc z dziećmi warto zajrzeć w każdy zaułek trasy, warto podziwiać piękne formacje skalne. Na pytanie Ile czasu zajmuje przejście Błędnych Skał? - nie będzie jednoznacznej odpowiedzi. Nam przejście trasy z trójką dzieci i zrobieniem całej masy zdjęć zajęło prawie 2 godziny. Z parkingu górnego do wejścia na właściwy szlak mamy kilka minut spacerkiem. Tu należy zakupić bilety, o ile wcześniej tego nie zrobiliście. Pamiętajcie również, że mając Kartę Dużej Rodziny wchodzicie na darmo na szlak. 


Kurza Stopka w błędnych Skałach

Góry Stołowe z dzieckiem


Tuż za wejściem na trasę szlak rozdziela się - i tak idąc w lewo dochodzimy do jedynego punktu widokowego Skalne Czasze - w zasięgu wzroku będzie Szczeliniec, a przy dobrej pogodzie także i Karkonosze. Po powrocie z punktu widokowego wchodzimy już na właściwy szlak, gdzie czeka na nas super zabawa. Pojawią się pierwsze korytarze skalne i wcześniej wspomniane formacje skalne - Okręt, Dwunożny Grzyb, a następnie Kurza Stopka. 

Duża część naszej trasy w labiryncie będzie się odbywała po drewnianych kładkach - wszystko z uwagi na bardzo podmokły i błotnisty teren - weźcie to pod uwagę wybierając odpowiednie ubranie. Tak jak już wspomnieliśmy, miejscami jest naprawdę bardzo ciasno i nie żadnej szansy aby na szlaku pojawić się z wózkiem dziecięcym. Naszym zdaniem w kilku miejscach może być nawet problem żeby przejść z dzieckiem w nosidle turystycznym czy chuście - chyba, że będziemy sobie dziecko przekazywać. Tu musimy dodać, że osoby które nie należą do najchudszych, także mogą mieć problem w niektórych miejscach. Chyba najbardziej znanym i najbardziej fotogenicznym miejscem w całym labiryncie Błędnych Skał jest Kurza Stopka - wyjątkowej urody formacja skalna przy której każdy turysta chce mieć zdjęcia.

Im bliżej końca trasy skalnego labiryntu, tym trasa staje się coraz prostsza, bez wąskich i ciasnych przejść. Zdaje się jakby skały zrobiły szerszą drogę przed wyjściem. Na końcu trasy znajduje się niewielka polanka z drewnianą wiata, gdzie można zrobić sobie przerwę przed dojściem do parkingu - w tym miejscu znajdziecie także przygotowane specjalne tablice informacyjne, które przybliżą sposób powstania Gór Stołowych. 

Trasa Błędnych Skał to taras jednokierunkowa więc powrót na parking został zorganizowany szlakiem biegnącym dookoła sławnego miasta. Tu będziemy spacerować wzdłuż granicy naszej państwa o czym informują nas słupki graniczne. Po drodze znajdziecie także kilka miejsc do wypoczynku i kilka punktów widokowych - jeden z nich jest także na parkingu górnym. 

Błędne Skały z dziećmi

Trasa poprowadzona w Błędnych Skałach, to miejsce wręcz idealne dla podróżujących rodzin. Nie jest ona zbyt wymagająca, poprowadzona po dość płaskim terenie, a jedyną trudnością są wąskie i ciasne przejścia, ale to raczej dla dorosłych. Pamiętajcie, że Góry Stołowe są świetnym miejscem do pokazania najmłodszym piękna gór, a skalne formacje na pewno uruchomią ich wyobraźnię i wędrówka będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. 

Oczywiście jeśli chcecie zobaczyć inne ciekawe miejsca, które warto odwiedzić z dziećmi w okolicy, to znajdziecie je na naszym blogu Atrakcyjne wakacje z dzieckiem - Dolny Śląsk. 

A jeśli będzie szukać polecanego noclegu w okolicy, to koniecznie zajrzyjcie do Morze Gór Apartamenty w Górach Stołowych - fantastyczna miejscówka blisko szlaków prowadzona przez fantastycznych ludzi. 

10 komentarzy:

 1. Wyglądają bardzo podobnie do skalnego miasta w Czechach

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy je w planach na tegoroczne wakacje!
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje ulubione miejsce na niedzielne wypady

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za foto wycieczkę,byłam kilka lat temu,pięknie

  OdpowiedzUsuń
 5. Dorota Hanula19 marca 2024 16:06

  Moje marzenie aby w końcu odwiedzić góry stołowe

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Góry Stołowe jestem tam średnio raz do roku mój syn też się zakochał polecam trasę niebieskim szlakiem nie tylko tradycyjnymi schodami jest może dłuższa ale naprawdę warta poświęcenia czasu i wysiłku

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne zdjęcia Piękne miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jedno z moich ulubionych miejsc, uwielbiam! Dzięki, za świetny artykuł !
  Dorota G-K

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne zdjęcia 😍, Bardzo lubię odwiedzać Błędne skały 😀

  OdpowiedzUsuń
 10. Moje ukochane Błędne Skały 🥰

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie