poniedziałek, 4 grudnia 2023

Kolejkowo otwiera Miasto z Piernika po raz trzeci! - Wrocław

Kolejkowo otwiera Miasto z Piernika po raz trzeci!

W magicznej, obsypanej śniegiem krainie, korzenne zapachy tańczą w blasku kolorowych lamp. Wszędzie, gdzie spojrzysz chatki, ludziki i zwierzątka stworzone z lukrowanego piernika, kuszą swoim urokiem.

Dookoła słychać stukot czekoladowych pociągów. Miasto z Piernika, jedyna taka wystawa na świecie, czeka na Ciebie w Kolejkowie od 22 listopada 2023 do końca lutego 2024.

Miasto z Piernika robi wrażenie - to ponad 1600 kilogramów aromatycznego korzennego ciasta. W sercu tego słodkiego cudu znajduje się Wrocławski Ratusz, kościół, zoo, dom Baby Jagi, dworzec, młyn, piekarnia i setki piernikowych chatek. Świąteczny zapach jest rezultatem użycia aż 200 kilogramów miodu i 50 kilogramów aromatycznych przypraw korzennych. Miasto jest zanurzone w słodkiej pierzynce z lukru wytworzonego z 421 jajek, 210 soczystych cytryn i 465 kilogramów cukru pudru. Ten przepis tworzy miasteczko o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych, które musisz zobaczyć na własne oczy!


- Historia wypiekania pierników w Polsce ma swój początek 7 lutego 1293 roku Na Dolnym Śląsku. To najstarsza wzmianka o piernikach w Europie Środkowej. Dlatego Każdy kęs piernika to kęs historii, która trwa od setek lat! - opowiada Mistrz Piernikarstwa Marcin Goetz ze Słodkiej Chatki.

To już trzecia edycja Miasta z Piernika we Wrocławiu! Każdego roku Kolejkowo buduje piernikową tradycję we Wrocławiu i powiększa wystawę o nowe elementy

- Każdego roku dodajemy nowe piernikowe chatki, figurki i powiększamy wystawę o kolejne szczegóły. W tym roku nowością będzie również Dziadek do Orzechów I Baletnica stworzeni z cukru. Piernik w Mieście z Piernika jest ciastem rzemieślniczym. Kruchym po wypieku, nabierającym delikatności z czasem,stworzonym z wyjątkową mieszanką przypraw. Każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Lukrowaliśmy wszystko ręcznie, starannie dobierając kolory. Efekt jest wart wielu miesięcy pracy, jaką włożyliśmy w stworzenie Miasta z Piernika. - mówi pomysłodawca Kolejkowa, Jakub Paczyński

Miasto z Piernika to także baśniowe postaci stworzone z lśniącego cukru. W chatce na kurzej łapce mieszka Baba Jaga z kotem, a jej słodki domek chcą schrupać Jaś i Małgosia. Nieopodal Dziadek do Orzechów zerka na Baletnicę z pozytywki

– Figurki zostały ręcznie wymodelowane z masy cukrowej. Wszystkie detale od stóp do głów, namalowałam jadalnymi barwnikami i lukrem królewskim. Każda z figurek to wiele godzin pracy, ale i mnóstwo włożonego w nie serca. Słodkie postacie podkreślają baśniowy charakter Miasta z Piernika. Figurki wybieramy wśród najsłodszych i najbardziej świątecznych bajek - opowiedziała Jowita Woszczyńska, która zdobyła Mistrzostwo Polski W Dekorowaniu Tortów Expo Sweet 2017 i 2019 oraz Mistrzostwo Świata w Dekoracji Tortów Cake Designers World Championships FIGC Milano 2019

Miasto z Piernika otwarte jest od 22 listopada. Rodzinne spędzenie czasu w otoczeniu aromatycznych pierników i choinek jest świetnym pomysłem na świąteczną wycieczkę.

Kolejkowo jest czynne również w pierwszy i drugi dzień świąt, a Miasto z Piernika będzie otwarte do końca lutego i jego zwiedzanie odbywa się w ramach biletu do Kolejkowa.

Kolejkowo to ogromna, tętniąca życiem makieta, przedstawiająca rzeczywistość w 25-krotnym pomniejszeniu. Zobaczycie tu ikoniczne miejsca Dolnego Śląska, interaktywne scenki, burzę z prawdziwym deszczem, jeżdżące pociągi i inne pojazdy.

Kolejkowo znajduje się w Sky Tower na I piętrze, przy ul. Powstańców Śląskich 95 we Wrocławiu. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 39 zł – normalny i 32 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.


1 komentarz:

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie