niedziela, 28 maja 2023

Teplickie Skały - Skalne Miasto w Czechach

Teplickie Skały - Skalne Miasto - Wycieczka z dziećmi

Teplickie Skały należą do najefektowniejszych i najciekawszych miejsc w Sudetach. Razem z sąsiednimi Adrszparskimi Skałami tworzą wyjątkowy obszar o unikatowej rzeźbie skalnej. Liczne labirynty i wąwozy tworzą naprawdę niesamowity klimat i nie mają sobie równych w tej części Europy. 


Teplickie Skały znajdują się zaledwie kilka kilometrów od naszej granicy więc dojazd nie powinien dla nikogo stanowić większego problemu. Najkrótsza droga wiedzie przez Mieroszów, ale dojechać można także z Kudowy, czy Lubawki. Jeśli w nawigacje wpiszecie hasło Teplickie Skały parking - to idealnie ona zaprowadzi Was na miejsce. 


Trasa turystyczna, która oznaczona jest niebieskim szlakiem ma około 6 kilometrów. Co ważne nie jest ona zbyt wymagająca więc tak naprawdę nawet maluchy dadzą radę przejść całość same. Jedyne miejsce na trasie, które będzie wymagać większej aktywności to podejście do Zamku Strzemię - jeśli nie czujecie się na siłach to można ominąć to miejsce - choć widoki są warte wysiłku.

Parking znajduje się tuż przy wejściu i jest płatny, podobnie jak wejście do Teplickich Skał. Jeśli chodzi o bilety, to nie są to bardzo duże sumy, na końcu wpisu zamieścimy cennik z obowiązującymi cenami. Pierwsze kroki w Teplickich Skałach nie zapowiadają do końca tego, co zobaczymy później. Początkowo idziemy leśna drogą pośród lasów i wydawać by się mogło, że to taki zwykły spacer w górach. Ale z każdym krokiem robi się naprawdę coraz ciekawiej. Pierwsze skrzyżowanie szlaków to droga do Adrszparskich Skał - możemy tam dość Wilczym Wąwozem - korzystając z tej opcji na jednym bilecie możecie zwiedzić oba skalne miasta. My idziemy dalej i zaczynają się pojawiać pierwsze fantastyczne formacje skalne - Hełm, Dragon czy Śmietana. Kolejnym punktem który warto zobaczyć jest Zamek Strzemię - tu do przejścia jest 300 schodów i później tą samą trasą wracamy. 
Po przejściu kolejnych kilkuset metrów dochodzimy do Skalnej Bramy - to właśnie tutaj zobaczymy tablicę z datą upamiętniającą wizytę w tym miejscu Wolfganga Goethego. Dalej zobaczymy kolejne formacje skalne - nam najbardziej zapadały w pamięci Siekiera, Końska Głowa i Skalna Wieża - dużo skał jest podpisanych z tabliczką wskazującą na nie. Te, które nie są podpisane zostają dla Waszej wyobraźni - każdy tu widzi co innego. 
Dochodząc do górskiej chaty rozpoczynamy najpiękniejszy odcinek. To właśnie teraz będziemy spacerować wśród strzelistych skał wąskimi przejściami. Tu wchodzimy na szlak okrężny po przejściu którego wrócimy do miejsca wyjścia. To prawie dwukilometrowa pętla, która na wszystkich zrobi naprawdę ofoemne wrażenie. System labiryntów będziemy przechodzić przez kolejne skały - tu nawet latem jest dość chłodno więc warto wziąć coś cieplejszego do ubrania. Najbardziej mrocznym miejscem w Teplickich Skałach jest Sybir. To wąski labirynt i strzeliste skały, które są porośnięte mchem, paprociami - kiedy wokół pojawią się jeszcze chmury, to jest naprawdę przerażająco i tajemniczo. Po przejściu tego odcinka wracamy do rozdroża, gdzie kończy się trasa okrężna - następnie wracamy tą samą trasą na parking. 

Czego możecie spodziewać się po Teplickich Skałach? Pięknych formacji skalnych, stosunkowo łatwej trasy o długości 6 kilometrów i przede wszystkim znacznie mniej ludzi niż w sąsiednich Adrszparskich Skałach. Nam z trójką dzieci wycieczka zajęła około 4 godzin ale szliśmy spokojnym tempem i często zatrzymywaliśmy się na zdjęcia. W sezonie warto być wcześnie rano - nissty parking nie jest tutaj zbyt duży. Bilety do Teplickich Skał kupujemy na miejscu w kasie. A jeśli będziecie mieli jakieś pytania to można do nas napisać lub zapytać w komentarzu. 

 

28 komentarzy:

 1. Mam właśnie w planach odwiedzić sąsiadów zza granicy . Jestem ciekawa tego skalnego miasta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne zdjęcia, ciągle planujemy by się tam wybrać i jakoś nam się nie udaje.
  Celina

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniale miejsce , piękny opis calej trasy , naprawdę warto sie tam wybrać ... Magia .
  Margolcia .

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe i piękne miejsce , zapisuje w notatniku na przyszłość 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam. Polecam wszystkim taką wycieczkę. Natura tworzy cuda i tutaj jesteśmy jej najbliżej 💚pozdrawiam serdecznie Asia Kadej

  OdpowiedzUsuń
 6. Znajome widoki. Piękne miejsce , warte odwiedzenia. Polecam

  OdpowiedzUsuń
 7. Boże, jakie piękne widoki, chcę tam być :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakie są aktualne ceny za wstęp i parking? 🤓

  OdpowiedzUsuń
 9. Pięknie 😍 podziwiam was, ❤️

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam tam kiedyś, wspaniałe miejsce! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetnie opisane

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale piękne miejsce 😍😍😍

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękne miejsce. Chciałabym odwiedzić. 🤩

  OdpowiedzUsuń
 14. Mega miejsce, byliśmy kilka razy
  Czarodziejskie Nici

  OdpowiedzUsuń
 15. Ola kwiatkowska23 czerwca 2023 18:54

  Fantastycznie są wasze wypady!

  OdpowiedzUsuń
 16. Fantastyczne są te wasze wycieczki!

  OdpowiedzUsuń
 17. Byłam i dobrze wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wspaniałe zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 19. Dziękuję za dużą dawkę cennych informacji przydatnych przy planowaniu wyjazdu w Sudety, szczególnie z dziećmi 🙂. Pozdrawiam serdecznie 🙂.

  OdpowiedzUsuń
 20. Piękne miejsce i cudowne zdjęcia 😉

  Kamila

  OdpowiedzUsuń
 21. Koniecznie zapisuje na moją listę

  OdpowiedzUsuń
 22. I to jest piękne malownicze miejsce na zwiedzanie.

  OdpowiedzUsuń
 23. To prawda,góry te są magiczne 🥰

  OdpowiedzUsuń
 24. Miejsce idealne na odpoczynek! :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 26. Czy bilety do nabycia w kasie czy online?

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie