Teplickie Skały - Skalne Miasto - Wycieczka z dziećmi
Teplickie Skały należą do najefektowniejszych i najciekawszych miejsc w Sudetach. Razem z sąsiednimi Adrszparskimi Skałami tworzą wyjątkowy obszar o unikatowej rzeźbie skalnej. Liczne labirynty i wąwozy tworzą naprawdę niesamowity klimat i nie mają sobie równych w tej części Europy.
Teplickie Skały znajdują się zaledwie kilka kilometrów od naszej granicy więc dojazd nie powinien dla nikogo stanowić większego problemu. Najkrótsza droga wiedzie przez Mieroszów, ale dojechać można także z Kudowy, czy Lubawki. Jeśli w nawigacje wpiszecie hasło Teplickie Skały parking - to idealnie ona zaprowadzi Was na miejsce.
Trasa turystyczna, która oznaczona jest niebieskim szlakiem ma około 6 kilometrów. Co ważne nie jest ona zbyt wymagająca więc tak naprawdę nawet maluchy dadzą radę przejść całość same. Jedyne miejsce na trasie, które będzie wymagać większej aktywności to podejście do Zamku Strzemię - jeśli nie czujecie się na siłach to można ominąć to miejsce - choć widoki są warte wysiłku.
Parking znajduje się tuż przy wejściu i jest płatny, podobnie jak wejście do Teplickich Skał. Jeśli chodzi o bilety, to nie są to bardzo duże sumy, na końcu wpisu zamieścimy cennik z obowiązującymi cenami. Pierwsze kroki w Teplickich Skałach nie zapowiadają do końca tego, co zobaczymy później. Początkowo idziemy leśna drogą pośród lasów i wydawać by się mogło, że to taki zwykły spacer w górach. Ale z każdym krokiem robi się naprawdę coraz ciekawiej. Pierwsze skrzyżowanie szlaków to droga do Adrszparskich Skał - możemy tam dość Wilczym Wąwozem - korzystając z tej opcji na jednym bilecie możecie zwiedzić oba skalne miasta. My idziemy dalej i zaczynają się pojawiać pierwsze fantastyczne formacje skalne - Hełm, Dragon czy Śmietana. Kolejnym punktem który warto zobaczyć jest Zamek Strzemię - tu do przejścia jest 300 schodów i później tą samą trasą wracamy.
Po przejściu kolejnych kilkuset metrów dochodzimy do Skalnej Bramy - to właśnie tutaj zobaczymy tablicę z datą upamiętniającą wizytę w tym miejscu Wolfganga Goethego. Dalej zobaczymy kolejne formacje skalne - nam najbardziej zapadały w pamięci Siekiera, Końska Głowa i Skalna Wieża - dużo skał jest podpisanych z tabliczką wskazującą na nie. Te, które nie są podpisane zostają dla Waszej wyobraźni - każdy tu widzi co innego.
Dochodząc do górskiej chaty rozpoczynamy najpiękniejszy odcinek. To właśnie teraz będziemy spacerować wśród strzelistych skał wąskimi przejściami. Tu wchodzimy na szlak okrężny po przejściu którego wrócimy do miejsca wyjścia. To prawie dwukilometrowa pętla, która na wszystkich zrobi naprawdę ofoemne wrażenie. System labiryntów będziemy przechodzić przez kolejne skały - tu nawet latem jest dość chłodno więc warto wziąć coś cieplejszego do ubrania. Najbardziej mrocznym miejscem w Teplickich Skałach jest Sybir. To wąski labirynt i strzeliste skały, które są porośnięte mchem, paprociami - kiedy wokół pojawią się jeszcze chmury, to jest naprawdę przerażająco i tajemniczo. Po przejściu tego odcinka wracamy do rozdroża, gdzie kończy się trasa okrężna - następnie wracamy tą samą trasą na parking.
Czego możecie spodziewać się po Teplickich Skałach? Pięknych formacji skalnych, stosunkowo łatwej trasy o długości 6 kilometrów i przede wszystkim znacznie mniej ludzi niż w sąsiednich Adrszparskich Skałach. Nam z trójką dzieci wycieczka zajęła około 4 godzin ale szliśmy spokojnym tempem i często zatrzymywaliśmy się na zdjęcia. W sezonie warto być wcześnie rano - nissty parking nie jest tutaj zbyt duży. Bilety do Teplickich Skał kupujemy na miejscu w kasie. A jeśli będziecie mieli jakieś pytania to można do nas napisać lub zapytać w komentarzu.
Mam właśnie w planach odwiedzić sąsiadów zza granicy . Jestem ciekawa tego skalnego miasta.
OdpowiedzUsuńPrzepiękne zdjęcia, ciągle planujemy by się tam wybrać i jakoś nam się nie udaje.
OdpowiedzUsuńCelina
Wspaniale miejsce , piękny opis calej trasy , naprawdę warto sie tam wybrać ... Magia .
OdpowiedzUsuńMargolcia .
Bardzo ciekawe i piękne miejsce , zapisuje w notatniku na przyszłość 😊
OdpowiedzUsuńByłam. Polecam wszystkim taką wycieczkę. Natura tworzy cuda i tutaj jesteśmy jej najbliżej 💚pozdrawiam serdecznie Asia Kadej
OdpowiedzUsuńZnajome widoki. Piękne miejsce , warte odwiedzenia. Polecam
OdpowiedzUsuńBoże, jakie piękne widoki, chcę tam być :)
OdpowiedzUsuńJakie są aktualne ceny za wstęp i parking? 🤓
OdpowiedzUsuńPięknie 😍 podziwiam was, ❤️
OdpowiedzUsuńByłam tam kiedyś, wspaniałe miejsce! :)
OdpowiedzUsuńŚwietnie opisane
OdpowiedzUsuńAle piękne miejsce 😍😍😍
OdpowiedzUsuńPiękne miejsce. Chciałabym odwiedzić. 🤩
OdpowiedzUsuńMega miejsce, byliśmy kilka razy
OdpowiedzUsuńCzarodziejskie Nici
Fantastycznie są wasze wypady!
OdpowiedzUsuńFantastyczne są te wasze wycieczki!
OdpowiedzUsuńFajnie fotki
OdpowiedzUsuńByłam i dobrze wspominam.
OdpowiedzUsuńWspaniałe zdjęcia
OdpowiedzUsuńDziękuję za dużą dawkę cennych informacji przydatnych przy planowaniu wyjazdu w Sudety, szczególnie z dziećmi 🙂. Pozdrawiam serdecznie 🙂.
OdpowiedzUsuńPiękne miejsce i cudowne zdjęcia 😉
OdpowiedzUsuńKamila
Koniecznie zapisuje na moją listę
OdpowiedzUsuńI to jest piękne malownicze miejsce na zwiedzanie.
OdpowiedzUsuńMarzę by tam pojechać:)
OdpowiedzUsuńTo prawda,góry te są magiczne 🥰
OdpowiedzUsuńMiejsce idealne na odpoczynek! :)
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńCzy bilety do nabycia w kasie czy online?
OdpowiedzUsuń