środa, 25 lipca 2018

Osada Sławutowo

W ostatnim czasie mieliśmy okazję odwiedzić Osadę Sławutowo, do której dojedziemy zjeżdżają z drogi z Redy do Pucka, oznakowanie atrakcji bardzo dobre więc nie powinno być problemu z dotarciem na miejsce. Osada położona na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej dzięki czemu mamy zapewnioną tam ciszę i świeże powietrze. Na miejscu przygotowany darmowy parking dla odwiedzających gości.

Miejsce to przenosi nas w czasie jakieś 1000 lat do czasów około IX-X wieku. Już po przekroczeniu bramy naszym oczom ukazuje się osada zbudowana z 8 chatek oddających wtedy panujący klimat. W każdej z nich możemy zobaczyć inny wystrój wnętrz a także poznać czym zajmował się ówczesny człowiek. Spacerując wraz z przewodnikiem (zmienia się przy każdej chatce) poznajemy codzienne życie tamtych ludzi i ich pracę między innymi poznamy garncarza, tkaczkę, piekarza, zielarza czy kowala. Każda z osób, które oprowadzają i opowiadają ma bardzo dużą wiedzę na temat życia w tamtym okresie i chętnie odpowiadają na pytania. Bardzo dużą zaletą tego miejsca jest fakt iż wszystko można zobaczyć z bliska, niektórych rzeczy dotknąć i nawet spróbować popracować jak nasi przodkowie.
Ale największą atrakcją dla dzieci są oczywiście warsztaty gdzie każde dziecko może zrobić sobie jakaś pamiątkę. Wybór warsztatów jest dość szeroki ponieważ mamy garncarstwo, tkactwo, pieczenie podpłomyków, zdobienie w skórze czy filcowanie. Odbywają się one w specjalnie przygotowanej chatce a prowadzący te warsztaty są świetnie przygotowani do ich prowadzenia (bardzo dobre podejście do dzieci), nasze dzieci zdecydowały się na ulepienie garnuszka, zrobienie bransoletki i na koniec pieczenie podpłomyków. Maluchy były bardzo zadowolone z własnoręcznie wykonanych pamiątek i ze zjedzenia pysznego podpłomyka, który sami musieli ulepić i rozwałkować z przygotowanego wcześniej ciasta.
Całość oceniany bardzo dobrze i na pewno tam jeszcze wrócimy. Po obejściu wszystkich chatek można sobie posiedzieć na przygotowanych ławeczkach a także pooglądać zwierzątka gospodarskie.

http://slawutowo.pl
#atrakcyjnewakacjezdzieckiem
#osadasławutowo
#warsztatyzdzieckiem

9 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa osada. Lubię zwiedzać takie "wioski". My najbliższą mamy po czeskiej stronie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyjemne miejsce, jednak kompletnie nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jest to miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

   Usuń
 3. Ciekawa propozycja. Chętnie zaglądamy w takie miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo ciekawe miejsce ) super post

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne miejsce, niezwykła atrakcja dla dzieciaków

  OdpowiedzUsuń

Etykiety