środa, 7 lutego 2024

Zamek w Rynie - Zwiedzanie i Historia

Zamek w Rynie - Zamek Krzyżacki - Polskie Zamki Gotyckie 

Nasz projekt #zamkizdzieckiem bardzo Wam się spodobał i w tym roku będziemy go oczywiście kontynuować więc spodziewajcie się kilku nowych zamków na naszej mapie miejsc do odwiedzenia z dziećmi. Pierwszym z nich jest Zamek w Rynie, który mieliśmy okazję odwiedzić zimową porą. To właśnie w tej małej mazurskiej miejscowości, pomiędzy dwoma pięknymi jeziorami powstał przepiękny zamek. Jego historia sięga XIV wieku kiedy okoliczne tereny sprowadzenie zostali Krzyżacy. Obecnie w w zamku znajduje się przepiękny i komfortowy Hotel Zamek Ryn.

Zamek w Rynie
Hotel Zamek Ryn


Jak już napisaliśmy wcześniej zamek ten ma bardzo ciekawą i bogatą historię. Sięga ona co najmniej 650 lat wstecz. Według zapisków już we wczesnym średniowieczu, w miejscu, gdzie obecnie stoi zamek prawdopodobnie funkcjonowało galindzkie grodzisko. Położenie oczywiście nie było przypadkowe ponieważ było to dość wysokie wzgórze, otoczone wodą. Kiedy okoliczne tereny podbijali Krzyżacy to bardzo szybko przystępowali także do organizacji tutaj swojego państwa. Pierwsze wzmianki o Zamku w Rynie pojawiają się w roku 1377 kiedy pojawia się on w kronikach. Natomiast pod koniec XIV wieku Run stał się siedzibą komturii - najwyższej stopniem jednostki administracyjnej państwa zakonnego. 

Zamek w Rynie jak większość zamków na przestrzeni lat bardzo się zmieniał. Bardzo długo funkcjonował jako zamek jednoskrzydłowy, dopiero w XVII wieku postanowiono dobudować dwa skrzydła, a czwarte powstało w roku 1883. Najstarszą część zamku dość łatwo możecie odróżnić od pozostałych - jej charakterystyczną cechą są ciemne o mocno wypalone cegły, które układają się we wzór rombu. 

Hotel Zamek Ryn


Na przestrzeni wieków Zamek w Rynie pełnił wiele różnych funkcji. Poza już wcześniej wspomnianą stolicy komutrstwa był także siedzibą starostwa, urzędował tutaj książęcy łowczy. Zamek był także więzieniem, które znajdowało się tutaj do roku 1945, a po wojnie służył celom administracyjno-kulturalnym. Stan techniczny zamku niestety z każdym rokiem się pogarszał i jedynym wyjściem było go sprzedać. W roku 2001 stał się własnością rodziny Dowgiałłów, a już w roku 2006 otwarto tutaj wspaniały i reprezentacyjny Hotel Zamek Ryn.

Choć obecnie Zamek Ryn to hotel, to można go także zwiedzać z przewodnikiem. Wszystko odbywa się o określonych godzinach więc polecamy Wam zajrzeć na stronę Zamku aby nie jechać na daremno. Podczas około godzinnej podróży z przewodnikiem będziemy mieli okazję poznać i posłuchać ciekawych historii i informacji na temat tego wyjątkowego obiektu. 


Podczas historycznej podróży, która swój początek ma przy hotelowej recepcji, przemierzymy wszystkie cztery skrzydła zamku - komturskie, rycerskie, myśliwskie i więzienne - wszystkie nazwy nawiązują do historii zamku i tego co działo się w nim na przestrzeni lat. Po krótkim filmie skierujemy się zobaczyć zamkowy skarb - znajduje się on w salo konferencyjnej noszącej imię króla Władysława Jagiełły. Pod przeszkloną pokrywą zobaczymy świetnie zachowany fragment dawnej zamkowej studni. Tu będziecie też mogli posłuchać pierwszej zamkowej legendy na temat skarbu - nie zdradzimy Wam jej żeby nie psuć zabawy. Idąc dalej dotrzemy na wewnętrzny zamkowy dziedziniec. Już w średniowieczu Zamek w Rynie słyną z podwieszanej konstrukcji dachu. Opierał się on na specjalnych słupach a nie murach. Niestety został zniszczony przez pożar w roku 1881. I właśnie nawiązaniem do tego jest dzisiejszy zamkowy zadaszony dziedziniec. Jego powierzchnia to 900 metrów kwadratowych i może on pomieścić do 1000 osób. Obecnie odbywają się tutaj koncerty, festiwale i biesiady, które serdecznie Wam polecamy.

Dziedziniec Zamku w Rynie


Każdy zamek może poszczycić się co najmniej kilkoma legendami i duchami, które nawiedzają jego wnętrza. Podobnie jest i w Zamku w Rynie. Najbardziej znana legenda mówi o krążącym po zamku duchu księżnej Anny. Księżna Anna to postać historyczna - żona wielkiego księcia Litwy Witolda i faktycznie według zapisków bywali oni za Zamku w Rynie. Legenda mówi, że księżna Anna pomogła swojemu mężowi w ucieczce do Krzyżaków, kiedy jednak Witold i król się pogodzili na dobre, to księżna Anna w ofercie została żywcem zamurowana w ryńskim zamku. Podobno do dzisiaj w księżycowe noce można ją spotkać na korytarzach dzisiejszego hotelu. Natomiast według źródeł historycznych zmarła ona w roku 1418 w Trokach i została pochowana w Katedrze Wileńskiej. 

Podczas wyprawy po zamku dotrzemy także do jego najniższych kondygnacji i tam dowiemy się jak kiedyś zamki działały. Jak wiecie zimy na Mazurach nie należą do najłagodniejszych więc jakoś zamek trzeba było ogrzać - jak to robiono - to wszystko dowiecie się podczas wycieczki. Będziecie mieli okazję zobaczyć także ślady zwierzęcych łapek w średniowiecznej cegle. Odwiedzimy także skrzydło więzienne, gdzie została przygotowana ekspozycja narzędzi tortur, które kiedy i na zamku były wykorzystywane. Warto się udać także w stronę SPA Księżnej Anny tam będzie mogli podziwiać Wahadło Foucault i osobiście sprawdzić ruch obrotowy ziemi. 

Dziedziniec Zamku w Rynie
Dziedziniec Zamku w Rynie Dla młodszych gości przygotowano także tutaj specjalną interaktywną gry Castle Ryn Adventurs gdzie podczas podróży po zamkowych zakamarkach za pomocą specjalnych artefaktów będziecie brać udział w specjalnej grze. Zwiedzanie zamku trwa około godziny o jest to wspaniały czas na poznanie go. My oczywiście Wam polecamy spędzić tutaj choć jedną noc, bo naprawdę warto poczuć ten zamkowy klimat. A może będzie mieli także okazję spotkać ducha księżnej Anny. Wszystkie szczegóły na temat zwiedzania i godzin zwiedzania znajdziecie na stronie internetowej Zamku w Rynie. 


Post powstał we współpracy z Hotelem Zamek Ryn29 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa Waszych kolejnych zamkowych odkryć 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne fotografie, cudne zamki i miejsca

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam tam kiedyś. Bardzo ciekawe miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna relacja 💞 fajnie się to czyta a jeszcze lepiej ogląda

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawie się czyta o Waszych wycieczkach. Piękne zdjęcia, spora dawka wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Każdy Wasz opis jest inspirujący

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne miejsce, godne uwagi

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne miejsce

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłam i zdecydowanie polecam na wypad z dzieciakami

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie bym się tam wybrała, zapisuje sobie to miejsce na liście :)

  OdpowiedzUsuń
 11. To wygląda bardzo zachęcająco ^^

  OdpowiedzUsuń
 12. Ooo moje ulubione z dziedziny zamków!

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękna okolica. Pozdrawiam serdecznie. Grażyna

  OdpowiedzUsuń
 14. Kamila Kowalska11 lutego 2024 10:55

  Mazury są wspaniałe!

  OdpowiedzUsuń
 15. Interaktywna gra w poszukiwanie artefaktów to rewelacyjny pomysł dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ładne i klimatyczne miejsce. Ciekawa jestem jak ten gmach ogrzewano i czy taki zmarzluch jak ja wytrzymałby w tym zamku.

  OdpowiedzUsuń
 17. Super wycieczka

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawe miejsce. Muszę się kiedyś wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 19. Uwielbiam śledzić wasze wyprawy. Pokazujecie tyle pięknych miejsc

  OdpowiedzUsuń
 20. Zapisuje na listę super miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Dużo ciekawostek i świetne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 22. frapujące wnętrza

  OdpowiedzUsuń
 23. Super to wygląda! jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 24. Jak znajdujecie takie ciekawe miejsca ?

  OdpowiedzUsuń
 25. Ciekawe miejsce! I tak dużo historii! Oznaczam na mapie do odwiedzenia 😁

  OdpowiedzUsuń
 26. Kubie takie historyczne miejsca

  OdpowiedzUsuń
 27. Piękna relacja

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie