czwartek, 30 listopada 2023

Kolejkowo otwiera Miasto z Piernika po raz czwarty!

Kolejkowo otwiera Miasto z Piernika po raz czwarty!


Zapach korzennych przypraw unosi się w rozświetlonym kolorowymi lampkami i otulonym skrzącym się śniegiem miasteczku. Urocze chatki, ludziki i zwierzątka są stworzone w całości z lukrowanego piernika, dookoła nich przejeżdżają pociągi z czekolady. Miasto z Piernika, jedyna taka na świecie wystawa, czeka na odwiedzających w Kolejkowie Gliwicach od 29 listopada.Miasto z Piernika to ponad 1500 kilogramów korzennego ciasta, piernikowy ratusz, zamek, kościół, piekarnia, ruchoma szopka i setki piernikowych chatek. Świąteczny zapach to efekt użycia 190 kilogramów miodu i 45 kilogramów korzennych przypraw. Miasto oblane jest słodką pierzynką z lukru, do którego modelarze wykorzystali 410 jaj, 200 cytryn i 450kilogramów cukru pudru. Z tych składników powstało miasteczko o powierzchni 100 metrów kwadratowych.

- Każdy Ślązak wie, co to futermeloki - tak nazywają się piernikowe wypieki popularne na Górnym Śląsku, a słynna moczka gości na każdym wigilijnym stole. Ślązacy Zajadają się korzennymi wypiekami od święta, ale także w ciągu całego roku, kupując na odpustowych straganach. Zaryzykuję stwierdzenie „ górnik - piernik dwa bratanki” - mówi Mistrz Piernikarstwa Marcin Goetz, współtwórca Miasta z Piernika.

Miasto z piernika - Kolejkowo Gliwice 

To już 4 edycja Miasta z Piernika w Gliwicach, co roku wystawa jest większa i zaskakuje odwiedzających.

- Każdego roku dodajemy nowe piernikowe chatki, figurki i powiększamy wystawę o kolejne szczegóły. W tym roku nowością będzie również Królowa Śniegu i Kaj z cukru. Piernik, który zobaczycie w Mieście z Piernika, jest ciastem rzemieślniczym. Kruchym po wypieku, nabierającym delikatności z czasem, stworzonym z wyjątkową mieszanką przypraw. Każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Lukrowaliśmy wszystko ręcznie, starannie dobierając kolory. Efekt jest wart wielu miesięcy pracy, jaką włożyliśmy w stworzenie Miasta zPiernika. - mówi pomysłodawca Kolejkowa, Jakub Paczyński.

Kolejkowo zaskakuje nowymi, imponującymi konstrukcjami, włączając w to odwzorowany z dokładnością gliwicki Ratusz i okalające go piękne kamienice. W samym sercu tego słodkiego królestwa, spotkają się Czerwony Kapturek i Wilk, a na lodowym tronie zasiądzie Królowa Śniegu w towarzystwie zaczarowanego przez nią Kaja.

- Czerwony Kapturek z czerwoną pelerynką i koszykiem, a Wilk przebrany za Babcię z wyrazem oczu pełnym chytrości. Królowa Śniegu i Kaj, para kultowych charakterów w zimowej scenerii. Każda z tych postaci jest precyzyjnie wymodelowana z masy cukrowej. -opowiedziała Jowita Woszczyńska, która zdobyła Mistrzostwo Polski w Dekorowaniu TortówExpo Sweet 2017 i 2019 oraz Mistrzostwo Świata w Dekoracji Tortów Cake Designers WorldChampionships FIPGC Milano 2019.

Zwiedzanie makiety wprawi Was w świąteczny nastrój już 29 listopada. Rodzinne spędzenie czasu w otoczeniu aromatycznych pierników i bajkowych postaci, to także świetny pomysł na bożonarodzeniową wycieczkę. Kolejkowo jest czynne także w pierwszy i drugi dzień świąt, a Miasto z Piernika będzie na Was czekać, aż do końca lutego.

Kolejkowo to ogromna, tętniąca życiem makieta, przedstawiająca rzeczywistość w 25-krotnym pomniejszeniu. W Kolejkowie zobaczymy życie na wsi, potowarzyszymy turystom podczas górskich wypraw, weźmiemy udział w akcji ratunkowej, zobaczymy jeżdżące po torach pociągi, pływający statek i autentyczne, historyczne budowle Śląska.

Kolejkowo znajduje się w Centrum Handlowym Europa Centralna (ul. Pszczyńska 315) w Gliwicach. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele iświęta. Bilet wstępu kosztuje 39 zł – normalny i 32 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

Post powstał we współpracy z Kolejkowo.


1 komentarz:

  1. Ale to sa zdjecia z zeszlego roku, w tym jest o wiele ładniej

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

#zamkizdzieckiem AMEET Atrakcje województwa dolnośląskiego Atrakcje województwa pomorskiego Babaryba Beskidy Blue Ocean Certyfikat Miejsca Przyjaznego Dzieciom Cieszyn Darłowo Dolnośląskie Dolny Śląsk Doświadczenia Drogeria Olmed Dźwirzyno Educarium Egmont Elbląg Energylandia Gdańsk Góry Góry Stołowe Góry Świętokrzyskie Greg Gry planszowe i inne HarperKids Hortulus Hotel Hotel Senator Hotel Zamek Ryn Jelenia Góra Kabum Karkonoski Park Narodowy Karpacz Kawa Kącik Malucha Klocki Kolejkowo Kolejkowo i miasto z Piernika Kolejkowo Wrocław Kołobrzeg konkursy Książka Książki Lego Łazienki Królewskie Magiczna symetria - Educarium Małopolska Mazowieckie Mazury Miasto z piernika Kolejkowo Wrocław miasto z piernika we Wrocławiu morze Muzeum Muzuem nad Bałtykiem nad morzem Nasza Księgarnia Nauka Nauka przez zabawę noclegi Nowy Wiśnicz Olmed apteka Opolskie Parki rozrywki Piatnik pod ziemią podkarpackie Podlasie Podróże Pojazdy Hydrauliczne Artyk pojazdy hydrauliczne KupZabawke polecane Polecane noclegi Polferries POLIN Pomorskie prezenty Programowanie Rebel Skalne Miasto Soke Srebrna Góra Strefa Dziecka Strefa Mamy Strefa Taty Śląsk śląskie Testowanie Trasy podziemne Tuban Tubi Jelly Wakacje z książką Wałbrzych Warmia Warmia Zamek w Lidzbarku Warmińskim Warszawa Wieliczka Wielkanoc Wielkopolska Wroc Wrocław Wydawnictwo Znak Zabawki Zachodniopomorskie Zamek Zamek Chojnik Zamek Kliczków Zamek w Rynie Zamek Wiśnicz zamki z dzieckiem Zdrowie zegarki zwiedzanie