Osada Średniowieczna Sławutowo - Poznaj życie w średniowiecznej osadzie
Ostatnio obiecaliśmy Wam, że pokażemy Wam więcej miejsc z naszego bliskiego otoczenia i tak też robimy. Zabieramy Was dzisiaj do małej kaszubskiej wsi Sławutowo, która leży na skraju Puszczy Darżlubskiej. To właśnie tutaj powstała Osada Średniowieczna - jest to rekonstrukcja wioski z przełomu wieku IX-X.
Znajduje się ona troszkę na uboczu, ale nie powinniście mieć problemu żeby się tu dostać. Jadąc nad morze w kierunku Pucka i Władysławowa należy skręcić w lewo na wysokości miejscowości Sławutowo i dalej kierujemy się według znaków. Na miejscu czeka na Was bezpłatny parking i masa ciekawych informacji - troszkę Wam zdradzimy w dzisiejszym wpisie.
Cała osada składa się z ośmiu chat, trzech bram i otoczona jest dookoła palisadą. Na zielonym terenie przylegającym do grodu znajdziemy jeszcze replikę kurhanu, rzeźby bogów słowiańskich, zwierzątka gospodarskie i miejsce do biesiadowania i zabaw plenerowych.
Wszystkie budowle na terenie Osady wykonane są z drewna, które kiedyś było najtańszym i najbardziej dostępnym surowcem do budowy. Wszystko jest odwzorowane z dbałością o każdy szczegół, a dzięki temu możemy się poczuć, jakbyśmy naprawdę cofnęli się o kilkaset lat.
Kiedy już zakupimy bilet możemy dołączyć do grupy zwiedzającej - to bardzo duży atut, że nie trzeba czekać na konkretną godzinę. Oprowadzanie odbywa się w sposób ciągły i możemy zacząć w dowolnym momencie, ale tak naprawdę nic nas nie ominie. Podczas naszej podróży w czasie odwiedzamy każdą z chat i dowiadujemy się wieku ciekawych informacji na temat życia naszych przodków. To właśnie tutaj poznamy życie osady od podszewki. Dowiemy się jak radzili sobie ludzie w takiej osadzie.
Każda osada musiała być samowystarczalna, dlatego też na jej terenie mogliśmy znaleźć garncarza, piekarza, czy kowala. W każdej z ośmiu chat na terenie Osady poznamy inną profesję mieszkańców. I tak trafimy do chaty garncarza, gdzie dowiemy się jak tworzono garnki i inne naczynia i z czego one powstawały. Idąc dalej dowiemy się i nawet będziemy mieli okazję zaobserwować, jak ówcześni ludzi radzili sobie z rozpaleniem ognia. Dalej trafimy do chaty tkaczki - nawet wtedy ludzie chcieli się modnie ubierać i była potrzebna taka osoba, która stworzy ubrania - pamiętajcie, że tkaniny były wtedy bardzo drogie. Dalej poznamy chatę zielarza - była to bardzo ważna osoba w Wisłoce, która zajmowała się leczeniem. Tu otrzymamy całą masę ciekawych i przydatnych informacji na temat ziół i tego co z nich można zrobić.
Następnie odwiedzimy chatę kowala, gdzie powstawały narzędzia, a także akcesoria wojenne. W ostatniej chacie natomiast odwiedzimy piekarza i będzie tu można spróbować pysznego jedzenia w postaci podpłomyków.
Na koniec zwiedzania z przewodnikiem udamy się za jedną z bram osady, gdzie spotkamy rzeźby przedstawiające bogów słowiańskich. Tu czeka Was fantastyczna opowieść o nich podczas której myślami na pewno przeniesiecie się dawnych lat.
Dla dzieci w Osadzie Słowiańskiej największą atrakcją będą na pewno warsztaty. Dla nich przeznaczona jest specjalna chatka i tu można wybrać taki rodzaj warsztatów, w jakich dzieci będą uczestniczyć. Do wyboru są następujące;
- garncarstwo
- tkactwo
- filcowanie
- zdobnictwo w skórze
- bursztynnictwo
- pieczenie podpłomyków
My skorzystaliśmy z kilku możliwych warsztatów i dzieciom wszystkie się podobały. Robiliśmy zarówno garnki z gliny, jak i przygotowaliśmy sobie biżuterię z bursztynem. Oprócz tego mieliśmy okazję stworzyć od podstaw swoje podpłomyki, a na koniec je zjeść. Wszystkie rzeczy, które uda Wam się stworzyć na tych warsztatach możecie oczywiście zabrać do domu.
Jak widzicie na terenie Osady Słowiańskiej w Sławutowie na pewno miło spędzicie czas zarówno Wy, jak i Wasze dzieci. Kupując bilet macie nieograniczony czas na zwiedzanie osady i możecie tu sobie odpocząć i się zrelaksować. W osadzie kultywowane są także dawne tradycje i obrzędy, aby przybliżyć życie sprzed 1000 lat.
Jakie świetne miejsce :)
OdpowiedzUsuńSylwia
Moje dzieci uwielbiają tego typu miejsca. :)
OdpowiedzUsuńTakie miejsca są rewelacyjne!
OdpowiedzUsuńJulka
Bardzo lubię wycieczki do takich miejsc
OdpowiedzUsuńAle świetne miejsce. Lubię takie odwiedzać, bo wiele można się w nich dowiedzieć. Jeśli będę kiedyś w tej okolicy, to na pewno się tam wybiorę.
OdpowiedzUsuńUwielbiamy takie klimaty
OdpowiedzUsuńUwielbiamy takie klimaty
OdpowiedzUsuńByłam i polecam
OdpowiedzUsuńOooo chcę tam! 😍
OdpowiedzUsuńŚwietnie wygląda, kojarzę że kiedyś byłam w podobnym miejscu :)
OdpowiedzUsuńFantastyczne miejce muszę się tam wybrać
OdpowiedzUsuńTakie osady to naprawdę fajne i niezapomniane miejsce na wycieczki ^^
OdpowiedzUsuńDominika
Ależ piękna wyprawa 👍🍃☀ Daruma
OdpowiedzUsuńŚwietnie się czyta Twoje wpisy, są bardzo ciekawe, pokazujesz nam urokliwe miejsca naszych przodków ❤❤❤~.Jola
OdpowiedzUsuńEkstra klimatycznie, chciałabym tak spędzić czas.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe i klimatyczne miejsce na rodzinną wycieczkę. GosiaB.
OdpowiedzUsuńWOW , niesamowite , magiczne miejsce, musimy tam z rodzinką pojechać
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie miejsca. Moja mama pochodzi z Kaszub. Czas odwiedzić parę miejsc.
OdpowiedzUsuńCudowny i niesamowity klimat!
OdpowiedzUsuńPrzepiekne miejsce, ciekawe czy mozna z pieskiem 😍
OdpowiedzUsuńAle ciekawe miejsce, koniecznie muszę je odwiedzić, swietny wpis :)
OdpowiedzUsuńMoc pięknej zbawy! Super foty. Daruma
OdpowiedzUsuńŚwietne miejsce i piękne zdjęcia 🤩
OdpowiedzUsuńKamila
Nie znałam takiego miejsca :) Byłam kiedyś w Biskupinie :)
OdpowiedzUsuńMusze sie tam wybrać ze swoją rodzinką :)
OdpowiedzUsuńFajna miejscówka. Ps. Piękne fotki, zacheciliscie mnie
OdpowiedzUsuńMiejsce rewelacyjne, jak zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć :)
OdpowiedzUsuńWygląda na niesamowite miejsce. I jeszcze filcowanie ,hohohoooo
OdpowiedzUsuńKlimat jak w Biskupinie
OdpowiedzUsuńsuper miejsce :)
OdpowiedzUsuńChętnie tam pojadę
OdpowiedzUsuńSuper świetna propozycja na wycieczkę ;)
OdpowiedzUsuńLubię takie przeniesienie w czasie
OdpowiedzUsuńTo świetne miejsce i na pewno warto je odwiedzić.
OdpowiedzUsuńAle Świetne miejsce. Paula
OdpowiedzUsuńPoznawanie historii, zwyczajów poprzez bezpośredni kontakt jest najlepsze. Gosia B.
OdpowiedzUsuńSuper miejsce. Ostatnio byłam na szlaku ginących zawodów koło Kudowy też niesamowite miejsce ♥️pozdrawiam Joanna Orczyk
OdpowiedzUsuńJakie piękne miejsce. Lubię takie
OdpowiedzUsuńOczom nie wierzę, jakbym cofnoł się w czasie, myslę że zawitam tam z całą rodziną (sercasercemtworzone)
OdpowiedzUsuńSuper miejscówka, chętnie zawitam z całą rodzną.
OdpowiedzUsuńMoim dzieciom bardzo by się tam spodobało ❤
OdpowiedzUsuńMąż i syn byliby zachwyceni! ❤😍 kolejne miejsce do odwiedzenia
OdpowiedzUsuńZdecydowanie świetna miejscówka, warta odwiedzenia
OdpowiedzUsuńTeresa
Cudownie, brak słów :)
OdpowiedzUsuńŚwietne miejsce na rodzinną wycieczkę
OdpowiedzUsuń💚💛❤️
Super odwiedzić taką osadę ❤ daruma
OdpowiedzUsuń